Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. mat. inwestora
Ewa Andruszkiewicz

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Ewa Andruszkiewicz

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nasz region zmieni się nie do poznania. Przybędzie budynków, dróg, ciekawych obiektów, atrakcji i terenów zielonych. Dużych i ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć nie zabraknie na całym Pomorzu. Największe inwestycje w regionie będą dotyczyć transportu i komunikacji.

Budowa zwodzonej kładki na Ołowiankę i mostu na Wyspę Sobieszewską, oddanie do użytku najwyższego budynku w północnej Polsce, a także nowego kompleksu publiczno-handlowego w ścisłym centrum miasta czy otwarcie długo wyczekiwanego i budzącego w zeszłym roku liczne kontrowersje Muzeum II Wojny Światowej - to zaledwie część inwestycji, które zostaną zrealizowane w nowym, 2017 roku, w samym tylko Gdańsku. Dużych, ciekawych i ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć nie zabraknie nie tylko na terenie Trójmiasta, ale i całego Pomorza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nasz region zmieni się nie do poznania. Przybędzie budynków, dróg i terenów zielonych.

Inwestycje liniowe w Gdańsku

Most na Wyspę Sobieszewską

Pierwsza łopata pod budowę nowego mostu łączącego Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem została wbita we wrześniu 2016 roku. Choć do użytku mieszkańców zostanie on oddany dopiero za dwa lata, prace zakończą się jeszcze pod koniec 2017 roku. Koszt inwestycji to ponad 57 mln zł, z czego ponad 16 mln to dotacja z budżetu centralnego. - Obiekt stanowić będzie część drogi wojewódzkiej nr 501. Zastąpi on przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch kierowcom, ale również stanowi dużą przeszkodę dla żeglarzy - zapowiada Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Zwodzona kładka na Ołowiankę

W maju 2017 roku zakończyć ma się także budowa zwodzonej pieszej kładki, która połączy Główne Miasto z Ołowianką. Ułatwi ona dojście do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, skomunikuje teren Angielskiej Grobli i Długich Ogrodów. - Realizacja inwestycji przyczyni się do ożywienia gospodarczego prawego brzegu Motławy, zwiększenia atrakcyjności turystycznej wyspy oraz poprawy dostępu do obiektów kulturalnych - przekonuje Olimpia Schneider.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Budowa kładki wystartowała na początku lipca zeszłego roku, a zakończyć ma się w maju obecnego. Będzie to konstrukcja zwodzona długości ponad 70 m i szerokości od 6,76 do 10,56 m. Zgodnie z założeniami, w okresie letnim będzie podnoszona według ustalonego grafiku, do którego będą musiały się dostosować jednostki pływające. Poza sezonem turystycznym pomost będzie otwierany najprawdopodobniej tylko na żądanie zbliżającej się łodzi bądź statku. Otwarcie i zamknięcie będzie trwało maksymalnie dwie minuty, a w razie awaryjnego, ręcznego zamykania kładki - 20 minut. Koszt inwestycji to 7,65 mln zł.

Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej

Wśród inwestycji liniowych zaplanowanych na 2017 rok w Gdańsku wymienić należy jeszcze m.in. realizację kolejnego etapu „Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej”, mającego na celu stworzenie i utrzymanie konkurencyjnego systemu transportu zbiorowego, dostosowanego do potrzeb mieszkańców i osób przyjeżdżających do Gdańska. - W ramach projektu, przy założeniu, że zostanie podpisana umowa o dofinansowanie, ruszy budowa ul. Nowej Bulońskiej Północnej i remont torowiska na Stogach - mówi Olimpia Schneider.

Nowe obiekty

Olivia Star

Na gdańskiej Oliwie jeszcze w tym roku stanie najwyższy budynek w północnej Polsce. Olivia Star liczyć będzie 156 m wysokości, a wraz z iglicą - 180 m. Ogromna będzie też powierzchnia - 59 tys. metrów kwadratowych. W budynku znajdą się biura, ogólnodostępny taras widokowy, sale konferencyjne i kawiarnia.

Budowa Forum Gdańsk

W ścisłym centrum miasta z kolei oddany do użytku mieszkańcom zostanie nowy kompleks publiczno-handlowy. Mowa o Forum Gdańsk. - Obiekt zaoferuje 62 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się ok. 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na ok. 1100 miejsc - zapowiada Marta Miller z biura prasowego inwestora Forum Gdańsk. - W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży Kanału Raduni. W drugim etapie projektu powstaną również nowoczesne powierzchnie biurowe - dodaje Marta Miller.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Muzeum II Wojny Światowej

Choć dokładnej daty zakończenia kolejnego dużego przedsięwzięcia w Gdańsku jeszcze nie znamy, z uwagi na emocje i kontrowersje, jakie wzbudzało do tej pory, nie sposób o nim nie wspomnieć. Jedno jest pewne. Wystawę stałą w nowo powstałym Muzeum II Wojny Światowej będzie można zwiedzić już w tym roku. Będzie ona jedną z największych na świecie wystaw historycznych. Opowie o wojnie z perspektywy nie tylko wielkiej polityki, ale przeżyć zwykłych ludzi. W części naziemnej placówki muzealnej znajdą się biblioteka, pomieszczenia edukacyjne i stanowiska pracy naukowców, a w wieży restauracja i kawiarnia z widokiem na Gdańsk.

Więcej mieszkań w Sopocie

2017 rok upłynie w kurorcie pod hasłem budowy lokali komunalnych. Już za kilkanaście miesięcy końca dobiegną dwie duże inwestycje - przy ul. Malczewskiego i Świemirowskiej. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do swoich nowych czterech kątów wprowadzi się ok. 76 młodych sopockich rodzin. - W 5-kondygnacyjnym budynku zlokalizowanym przy ulicy Malczewskiego powstanie 60 mieszkań: 3 mieszkania jednopokojowe i 57 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 31,1 m do 58,63 m. Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 12 mln zł. Część, po zakończeniu inwestycji, z funduszu dopłat, dofinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - We wrześniu 2016 roku rozpoczęto także budowę 2 budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Świemirowskiej. Zamieszka tam 16 rodzin. Koszt to blisko 3,6 mln zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się na przełomie 2017/2018 roku - dodaje Anna Dyksińska.

Nowego domu doczekają się w tym roku także sopockie bezpańskie zwierzęta. Schronisko stanie przy ul. Malczewskiego. W ramach inwestycji przewidziana jest budowa budynków o łącznej kubaturze 2,6 tys. m, wolierów dla ptaków, instalacji, sieci i przyłączy.

Turystyka i kultura

Rozbudowa mariny

W tym roku kurort weźmie także udział w strategicznym projekcie dla województwa pomorskiego pt. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. W jego ramach miasto planuje rozszerzenie oferty żeglarskiej przy sopockiej marinie. - Okazało się, że marina - mimo że nie tak dawno oddana do użytku, jest już za mała. Mamy bardzo dużo dzieci, które korzystają z sopockiego programu szkolenia żeglarskiego, czyli w ramach lekcji WF uczą się żeglować, mamy kluby żeglarskie, do tego wciąż rośnie liczba wydarzeń sportowych. Aby zwiększyć naszą ofertę turystyczną, przystąpiliśmy do projektu, w ramach którego chcemy wykorzystać dla potrzeb żeglarstwa także ostrogę boczną mola - wyjaśnia Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Wzdłuż ostrogi bocznej mola, od strony plaży, miasto planuje wybudować pływający pomost dla mniejszych jednostek, przeznaczonych do szkolenia dzieci i młodzieży. Do tego pawilon, który będzie stanowił zaplecze sanitarne. - W ramach projektu zamierzamy także pogłębić tor wodny. Do końca stycznia potrwa etap składania wniosków o dofinansowanie unijne. Mamy nadzieję, że otrzymamy pozytywną decyzję. W 2017 roku stworzylibyśmy projekt budowlany, a w 2018 chcielibyśmy go zrealizować - dodaje Magdalena Jachim.

Adaptacja domu z wieżyczką

Miłośników kultury ucieszy z kolei rozpoczęcie adaptacji historycznego domu z wieżyczką przy ul. Goyki na ArtInkubator. Znajdą się w nim pracownie, udostępniane twórcom rezydentom na określony czas i na potrzeby realizacji projektów artystycznych. W budynku obok mieścić się będzie biblioteka dedykowana rodzinom i najmłodszym. Dodatkowo zrewitalizowany i zagospodarowany zostanie teren wokół rezydencji. W parku Północnym powstanie z kolei przestrzeń ekspozycyjna dla dzieł, które będą rezultatem prac artystów rezydujących przy ul. Goyki.

Inwestycje drogowe w Gdyni

Budowa wodociągu w ul. Wiczlińskiej, rewitalizacja terenów Chyloni, poprzez rozbudowę ulic Komierowskiego, Opata Hackiego, Zamenhoffa, Chylońskiej i św. Mikołaja, rozbudowa skrzyżowania ul. 10 Lutego z ulicami Dworcową i Podjazd, a także budowa kładki pieszo-rowerowej nad ul. Podjazd - to zaledwie część zaplanowanych na 2017 rok inwestycji drogowych w Gdyni.

- Miasto ma zamiar rozpocząć także budowę węzła integracyjnego Gdynia Chylonia i publicznego parkingu związanego z obsługą ruchu drogowego na placu Dworcowym w Gdyni Chyloni, w tym budowę ścieżki rowerowej, przebudowę trakcji trolejbusowej i oświetlenia w ul. Kartuskiej oraz utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej - informuje Sebastian Drausal, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Edukacja i rozrywka

W tym roku w Gdyni rozpocznie się także budowa zespołu obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi w dzielnicy Wiczlino. Przy ul. Wiczlińskiej, nieopodal skrzyżowania z ul. Chwarznieńską, powstanie szkoła. Ok. 400 uczniów rozpocząć ma tu naukę wraz z początkiem roku szkolnego 2018/2019. W planowanej szkole ma się znaleźć 15 klas oraz sala gimnastyczna i kompleks boisk.

Lodowisko na Grabówku

Ale to jeszcze nie wszystko. Jesienią 2017 roku mieszkańcy w końcu będą mogli skorzystać z nowej, długo wyczekiwanej atrakcji. Przy ul. Morskiej 75 na Grabówku stanie pełnowymiarowe lodowisko. Ślizgawka nie będzie tylko zadaszoną taflą. W obiekcie znajdą się także szatnie, wypożyczalnia łyżew, parking i zaplecze gastronomiczne. W sezonie zimowym będzie to królestwo łyżwiarzy, z kolei latem - rolkarzy i wrotkarzy. Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł.

Co w powiecie wejherowskim?

W nowym roku kontynuowana będzie w Wejherowie budowa węzła drogowego Zryw oraz rozpoczną się prace związane z powstaniem węzła Kwiatowa. Bezkolizyjne połączenia drogowe pozwolą lepiej skomunikować północną i południową część miasta. W założeniu inwestycje mają być gotowe za pięć lat, a ich koszt to łącznie około 150 milionów złotych.

Węzeł drogowy wraz z parkingiem przy dworcu ma też powstać w Redzie. Inną ważną inwestycją planowaną na 2017 rok jest tu również rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2. Dodatkowo, przy każdej szkole średniej w powiecie powstaną nowe warsztaty, pracownie czy sale gimnastyczne, dzięki 30 mln zł dofinansowania.

Trzy gminy, jedna szkoła

Szkoła metropolitalna

Jedną z największych inwestycji w powiecie gdańskim w 2017 roku będzie rozpoczęcie budowy szkoły metropolitalnej w Kowalach, którą wspólnie sfinansują: Gdańsk oraz gminy Pruszcz Gdański i Kolbudy.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

W samym Pruszczu aż 6,3 mln zł zostanie przeznaczonych na przedsięwzięcia transportowe i komunikacyjne, wśród których najistotniejsze to zaplanowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim przebudowa drogi wojewódzkiej nr 226 oraz dofinansowanie remontu ul. Korzeniowskiego, będącej pod zarządem Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.

Gmina Trąbki Wielkie rozpocznie z kolei wartą łącznie ok. 20 mln zł budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej aglomeracji Sobowidz. Pierwszy, tegoroczny etap inwestycji kosztować będzie przeszło 9 mln zł, z czego ok. 6,5 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania w ramach pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Duże środki na drogi i zieleń

Węzeł komunikacyjny w Starogardzie Gdańskim

Do najważniejszych tegorocznych projektów w Starogardzie Gdańskim z pewnością zaliczyć należy budowę integracyjnego węzła komunikacyjnego w rejonie dworca i al. Wojska Polskiego. To jeden z najstarszych i najbardziej zaniedbanych obszarów miasta. Od początku kadencji władze starały się o unijne pieniądze na jego modernizację. Dziś wiadomo, że wkrótce aleja i jej okolice zmienią się nie do poznania. Unia dofinansuje 85 proc. kosztów tego zadania - przekaże na ten cel ponad 34 mln zł.

Kolejne 9 mln zł udało się pozyskać miastu z funduszy unijnych na zagospodarowanie cennych przyrodniczo obszarów rzeki Wierzycy. Modernizację Parku Miejskiego i budowę ścieżki pieszo-rowerowej Starogard zrealizuje w partnerstwie z gminą wiejską oraz Nadleśnictwem Starogard. Roboty budowlane ruszą już w tym roku.

Prace nad rzeką Nogat

2017 rok w Malborku nadal będzie stał pod znakiem inwestycji nad rzeką Nogat. Co prawda nowy most już od trzech miesięcy jest używany przez kierowców, skończyła się też budowa dróg dojazdowych do niego od strony Tczewa, ale prace cały czas trwają na skrzyżowaniu al. Rodła i pl. Słowiańskiego (przy Urzędzie Miasta Malborka). Ono całkowicie będzie gotowe w czerwcu 2017 roku, wtedy też po remoncie zostanie oddany stary most i całą inwestycję będzie można uznać za zakończoną.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Z miejskich inwestycji w Malborku warto odnotować także powstanie domu samopomocy dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka już stoi, ale działalność ma rozpocząć na przełomie marca i kwietnia tego roku. Na uruchomienie ośrodka członkowie Stowarzyszenia Pomocy Miś, zrzeszającego rodziny osób niepełnosprawnych, czekali kilkanaście lat.

Co zmieni się w Kościerzynie?

Modernizacja Dworca PKP

Największa zmiana, jaka czeka miasto w tym roku, to modernizacja dworca PKP wraz z budową węzła integracyjnego przy dworcu. W ramach przedsięwzięcia powstać ma ponad 300 miejsc parkingowych, a także tunel podziemny pod torami łączący dworzec PKP z Muzeum Kolejnictwa. Wszystko ma kosztować ponad 36 mln zł.

Najbardziej oczekiwane inwestycje w 2017 roku [GALERIA]

Kartuzy welcome to

W 2017 roku w Kartuzach rozpocznie się przebudowa ul. Chmieleńskiej - zwanej małą obwodnicą Kartuz. Łączy ona dwie drogi wojewódzkie: nr 211 Żukowo - Sierakowice i nr 228 Kartuzy - Bytów, bez wjeżdżania do centrum miasta.

Stare centrum z nowym wyglądem

Na 2017 rok została przesunięta w Baninie budowa ulic Tuchomskiej i Borowieckiej. To newralgiczny szlak dzieci do szkoły i skrót z Banina do Tuchomia.

Rewitalizacja starego centrum Żukowa

W ciągu najbliższych miesięcy powinny rozpocząć się także prace przy rewitalizacji starego centrum Żukowa, w tym modernizacja zabytkowego spichlerza, adaptacja terenów przykościelnych na ogólnodostępny park, przebudowa części ul. 3 Maja oraz budowa przystani kajakowej.

W tym roku zacznie się również budowa dwóch węzłów integracyjnych wokół PKM na terenie gminy Żukowo, z parkingiem, dojazdem dla autobusów, ścieżkami rowerowymi i w Gdańsku Rębiechowie.

WSPÓŁP. Reporterzy „DB”

Ewa Andruszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.