Na tłusty czwartek lepsze pączki czy faworki?

Czytaj dalej
Agata Wolańska

Na tłusty czwartek lepsze pączki czy faworki?

Agata Wolańska

O tym, dla kogo lepsze są faworki, a dla kogo pączki, rozmawiamy z Ewą Gaweł - właścicielką cukierni Sendal w Gorzowie przy ul. Sikorskiego.

Tłusty czwartek to wyjątkowa okazja do „bezkarnego” objadania się słodkościami. Co jest najbardziej chodliwym towarem tego dnia? Pączki czy faworki?

Przeważnie jesteśmy nastawieni na pączki. To taki towar, który kojarzy nam się typowo z tłustym czwartkiem. Pączek - jaki by nie był - jest w tym dniu chyba na każdym polskim stole. Tym bardziej że jego rodzajów jest wiele: z nadzieniem marmoladkowym, ale też z toffi czy z advocatem...

Dobry pączek to taki, który...
... jest zrobiony na cieście drożdżowym, wyrobiony ręcznie. Odradzam te z marketów, bo, niestety, w większości są to produkty przygotowane z mrożonek, do których dodaje się sodę.

Mówi Pani, że pączki najlepiej sprzedają się w tłusty czwartek. Ale są tacy, którzy jednak wolą faworki?
Są, i to wcale niemało! To m.in. osoby starsze, które zdecydowanie wolą przepisy tradycyjne. To nierzadko starsze panie, przyzwyczajone dochrustów. Ale często wśród fanów faworków są także dzieci.

Na tłusty czwartek lepsze pączki czy faworki?
Agata Wolańska Ewa Gaweł z cukierni Sendal w Gorzowie uważa, że pączki najlepiej smakują najmłodszym

Dzieci?
Tak, chyba głównie dlatego, że mogą je samodzielnie przyrządzić (śmiech - red.). Faworki robi się bardzo łatwo, nie trzeba ich nadziewać, wystarczy wyciąć. Dla małego dziecka to świetna zabawa, a przy okazji dobry sposób na poznanie kulinarnej tradycji.

Ale jeść to chyba wolą pączki?
Zdecydowanie! Dzieciom bardziej smakują pączki. Chyba dlatego, że są nadziewane.

A co przyrządza się szybciej?
O wiele szybciej robi się faworki - to zajmuje około dwóch godzin. Pączki mogą zająć nawet do czterech, jest przy nich więcej pracy.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.