Na święta wydamy więcej niż rok temu [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Monika Jankowska

Na święta wydamy więcej niż rok temu [INFOGRAFIKA]

Monika Jankowska

Podrożały wszystkie wielkanocne rarytasy: biała kiełbasa, żurek, jajka, pasztet czy gotowe ciasto

Jakie będą tegoroczne święta wielkanocne? Drogie! Choć kosztują nas one mniej niż święta Bożego Narodzenia, to i tak są sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Tym bardziej że za większość podstawowych produktów zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Urząd Statystyczny w Gdańsku właśnie podzielił się danymi, z których wynika, że droższe będą rarytasy, bez których Wielkanoc się nie odbędzie, a więc kiełbasa biała parzona (18,72 zł/kg - podrożała o niemal 3 proc.), schab bez kości (17,99 zł/kg - jest droższy aż o 9 proc!) czy jaja kurze (0,54 zł/1 szt. - to o 8 proc. więcej niż przed rokiem).

Ile w sumie wydamy na Wielkanoc? Według Grupy Okazji Info, większość z nas nie zrobi zakupów za więcej niż 500 zł. Według Barometru Providenta - będzie to, podobnie jak w ubiegłym roku, średnio 400 zł, czyli cztery razy więcej niż w zwykły weekend. Co ciekawe, na wysokość deklarowanych wydatków świątecznych wpływa także to, czy w rodzinie są dzieci. Osoby z dziećmi wydadzą na Wielkanoc o blisko 50 proc. więcej niż osoby bez dzieci (442 zł w porównaniu do 302 zł).

- Badania pokazują, że osoby, które mają dzieci, zamierzają wydać znacznie więcej niż osoby bez dzieci - być może wynika to z chęci obdarowania najmłodszych prezentami. 37 proc. badanych deklaruje chęć kupienia najbliższym upominków z okazji świąt wielkanocnych - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. Osoby, które zadeklarowały kupno prezentów, wydadzą na ten cel średnio 123 zł (rok temu kwota ta wynosiła 110 zł).

Na święta wydamy więcej niż rok temu [INFOGRAFIKA]
Monika Jankowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.