Jacek Klein

Na świecie interesują się już projektem Portu Centralnego

Port Centralny ma zwiększyć przeładunki w Gdańsku do 100 mln ton w skali roku. Powstać ma w widłach Portu Północnego i wejścia do Portu Wewnętrznego Fot. mat. prasowe Port Centralny ma zwiększyć przeładunki w Gdańsku do 100 mln ton w skali roku. Powstać ma w widłach Portu Północnego i wejścia do Portu Wewnętrznego.
Jacek Klein

Port Centralny jest dopiero we wstępnej fazie projektowej już jednak wzbudza zainteresowanie na świecie. Jak informuje zarząd gdańskiego portu, gościł już firmy z Singapuru, Chin , USA czy Holandii, które chciały zapoznać się z projektem.

Port Centralny jest dopiero we wstępnej fazie projektowej już jednak wzbudza zainteresowanie na świecie. Jak informuje zarząd gdańskiego portu, gościł już firmy z Singapuru, Chin , USA czy Holandii, które chciały zapoznać się z projektem.

Port Centralny to przedsięwzięcie, którego koszt kilkukrotnie przekroczy budowę terminalu DCT. Za koncepcję projektową odpowiada firma Projmors w konsorcjum z Mostami Gdańsk. Przygotowała już kilka wariantów kształtu przyszłych terminali. Od kolistego przypominającego sztuczne wyspy u wybrzeży Dubaju, po koncepcje portu przylegającego do nowych falochronów zewnętrznych, który podzielony byłby prze to na dwa porty. W zależności od wariantu na morzu trzeba stworzyć ląd o powierzchni od 500 do ponad 700 hektarów.

- Szczegółowa analiza na wielu płaszczyznach, wiedza na temat perspektyw gospodarczych oraz solidny konspekt - to pierwsze kroki, które podejmujemy w kierunku realizacji Portu Centralnego - mówił Marcin Osowski, wiceprezes ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

- W ramach prac wielobranżowy zespół specjalistów opracował m.in. prognozy popytu i ruchu pasażerskiego, inwentaryzację technicznej infrastruktury, opinię geotechniczną, analizę warunków naturalnych oraz kwerendę archeologiczną - wylicza Krzysztof Postoła, generalny projektant Portu Centralnego w Projmors. Konsorcjum kładzie nacisk na zdefiniowanie głównych potrzeb infrastrukturalnych oraz kierunki na polu przemysłowym i logistycznym, jakie powinien obrać Port Centralny. Wszystko w perspektywie od roku 2025 do 2050. Kolejnym celem prac będzie m.in. rozplanowanie terminali portowych według potrzeb rynkowych, opracowanie geometrii kanałów portowych czy usytuowanie falochronów.

W 2019 roku zaprezentowane zostaną trzy, spośród których jedna zostanie wybrana.

Zarząd gdańskiego portu prowadzi już rozmowy ze światowymi operatorami logistycznymi, w celu znalezienia partnera do finansowania budowy . Inwestycja Portu Centralnego, o planowanej powierzchni ok 500 ha z docelową liczbą do 8 terminali, pozwoli przeładowywać w Porcie Gdańsk nawet 100 mln ton ładunków rocznie.

Dzisiaj jest to ok 50 mln, głównie dzięki powstania terminalu DCT Gdańsk. Jego główny inwestor i udziałowiec, australijski fundusz Macquarie chce sprzedać swoje udziały w DCT. Ma ich 64 proc. a cena może wynieść nawet 1,2 mld euro. Chęć sprzedaży nie powinna być zaskoczeniem bo Macquarie to inwestycyjny fundusz emerytalny, który oczekuje założonych zwrotów z projektów i chce na nich zarabiać. Budowa dwóch nabrzeży DCT kosztowała ponad 500 mln euro, zatem zwrot z inwestycji byłby pokaźny

Nabywca mi DCT mogą zostać najwięksi armatorzy kontenerowi lub operatorzy portowi.

Jacek Klein

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.