Na Stadionie Energa Gdańsk upamiętnią zasłużonych lechistów?

Czytaj dalej
Fot. Przemek Świderski
Adam Mauks

Na Stadionie Energa Gdańsk upamiętnią zasłużonych lechistów?

Adam Mauks

Jest duża szansa na to, by na Stadionie Energa Gdańsk upamiętnić zasłużonych dla biało-zielonych barw sportowców, trenerów i działaczy. Aleja Gwiazd Lechii Gdańsk zostanie przy ul. Traugutta.

W lipcu „Dziennik Bałtycki” podjął temat zaniedbanej Alei Gwiazd Lechii Gdańsk, która jest na dawnym stadionie Lechii przy ul. Traugutta. Powstała z inicjatywy kibiców Lechii oraz klubu i ma upamiętniać dawnych piłkarzy i trenerów reprezentujących biało-zielone barwy. Dziś stadion przy ul. Traugutta jest obiektem miejskim, ale oprócz treningów piłkarskich nic się na nim nie dzieje. Ta sytuacja, rzutuje na stan gwiazd. W lipcu po naszym artykule rozpoczęła się dyskusja na temat ewentualnego przeniesienia Alei Gwiazd Lechii na stadion Energa Gdańsk, czyli tam gdzie obecnie swoje mecze rozgrywa piłkarska drużyna Lechii. Było wiele głosów, by znalazła się obok muzeum Lechii na stadionie przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk, gdzie na co dzień mogłoby oglądać gwiazdy lechistów dużo więcej ludzi. Nie tylko kibiców przychodzących na mecze Lechii, ale także zwiedzających muzeum klubu. Stowarzyszenie kibiców Lechii „Lwy Północy”, które jest jednym z inicjatorów powstania alei nie zgodziło się na jej przeniesienie. Aleja Gwiazd Lechii zostaje więc na stadionie we Wrzeszczu, ale nadal aktualne jest pytanie: kto odpowiada za jej stan? Podczas czerwcowej uroczystości odsłonięcia gwiazdy byłego piłkarza i trenera Lechii Józefa Gładysza swojego rozczarowania stanem pozostałych gwiazd nie krył Lech Kulwicki, także były zawodnik biało-zielonych. Wcześniej o zaniedbanej alei przy Traugutta sygnalizował inny znamienity lechista Bogusław Kaczmarek. Po lipcowym artykule w „Dzienniku” gwiazdy zostały odświeżone.

W sierpniu na bazie dyskusjo o Alei Gwiazd Lechii powstał pomysł, by niezależnie od tej piłkarskiej z Traugutta na Stadionie Energa Gdańsk powstała galeria upamiętniająca najbardziej zasłużonych lechistów. Nie tylko piłkarzy, z którymi Lechia jest najbardziej kojarzona, ale także lekkoatletów, sztangistów, rugbistów czy kolarzy. Z inicjatywy spółki Arena Gdańsk Operator powstała grupa projektowa, która pracuje już nad koncepcją tablic mających upamiętnić biało-zielone znakomitości. Wstępna lokalizacja tej galerii chwały to górna promenada Stadionu Energa Gdańsk przy muzeum Lechii, które jest umiejscowione po stronie trybuny „Zielonej”. Grupa w skład której wchodzą: Zbigniew Zalewski, kustosz muzeum Lechii Gdańsk, Andrzej Kowalczys, radny Gdańska, Aleksandra Lutomska i Adam Borkowski z Areny Gdańsk Operator, Piotr Zejer ze Stowarzyszenia Lwy Północy oraz Adam Mauks (Dziennik Bałtycki) pracuje nad oficjalną nazwą galerii, wyglądem oraz ilością tablic. Wszystko wskazuje na to, że kapituła wybierze nazwiska ludzi związanych z Lechią, dla których powinno znaleźć się miejsce na promenadzie.

Jak zwykle w takich sytuacjach do realizacji pomysłu potrzebna jest pomoc finansowa. Tym bardziej, że chcąc nadać otwarciu biało-zielonej galerii chwały uroczysty charakter warto wystartować z kilkoma a może nawet kilkunastoma tablicami. Na każdej z nich byłoby przewidziane miejsce z informacją o fundatorze. Wsparcie projektu zadeklarowała spółka Arena Gdańsk Operator. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w realizacji tego pomysłu prosimy o kontakt z Aleksandrą Lutomską (tel. 58 76 88 422) lub e-mail: office@arenagdansk.com.

adam.mauks@polskapress.pl

Adam Mauks

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.