Na rynku wtórnym dużo transakcji i mniej okazji

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Alicja Charzyńska

Na rynku wtórnym dużo transakcji i mniej okazji

Alicja Charzyńska

Nie tylko deweloperzy chwalą koniunkturę na rynku nieruchomości. Na rynku wtórym też widać znaczący wzrost liczby transakcji.

Zdaniem autorów raportu, traktującego o sytuacji na polskim rynku nieruchomości (analitycy Metro-house i Expandera) we wrześniu i październiku mieliśmy do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby transakcji na rynku wtórnym. Dużą siłę napędową stanowili inwestorzy, poszukujący małych lokali z przeznaczeniem na wynajem.

W efekcie w każdym analizowanym mieście (Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Łódź) nastąpił wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkania nabywanego na rynku wtórnym.

- Najmniejsze różnice cenowe odnotowaliśmy w Gdyni, gdzie nieruchomości były droższe o niecały procent w porównaniu do poprzedniego notowania. Natomiast największy wzrost nastąpił w Poznaniu i wyniósł on ponad 5 proc. - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Pewne ziarno niepokoju w środowisku inwestorów mogły zasiać rządowe plany związane z intensyfikacją działań związanych z programem Mieszkanie Plus. Projekt zakłada wybudowanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Pilotażowe inwestycje już się rozpoczęły. W Pomorskiem - w Pelplinie i Starogardzie.

Program Mieszkanie Plus. Dobrze oceniają go deweloperzy:

(wideo:AIP)

Teoretycznie mogłoby to pokrzyżować plany nabywcom, upatrującym w nieruchomościach pewnej lokaty kapitału. Wydaje się jednak, że grupa docelowa, do której adresowany jest program nie pokrywa się w dużej części z osobami, które obecnie stanowią większość wynajmujących lokale. Poza tym inwestorzy kupują w Trójmieście, bliżej centrów, a grunty Skarbu Państwa, na których program może być realizowany są w takich okolicach trudno dostępne lub zbywane przez dotychczasowych właścicieli (m.in.PKP czy AMW).

Na Pomorzu 18 z 37 terenów Skarbu Państwa leży poza granicami miasta, a większość z tych działek jest nieuzbrojona. Kto za nie zapłaci, by mieszkania mogły być (pozornie) tanie?

Warto zobaczyć!

2015 - najlepszy rok branży deweloperskiej w Polsce

(TVN/x-news)

Alicja Charzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.