Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Iwona Kłopocka

Na emeryturę trzeba oszczędzać. Ale czy robić to z państwem?

Na emeryturę trzeba oszczędzać. Ale czy robić to z państwem?
Iwona Kłopocka

Spośród 19 milionów Polaków (w wieku 25-59 lat) konta emerytalne ma 1,64 mln. Jednak tylko na co trzecie z nich w ubiegłym roku posiadacze dokonali wpłaty na swoją przyszłą „złotą jesień”. Dla młodych, rozpoczynających pracę zawodową prognozy są fatalne - czeka ich emerytalna nędza. Mają to zmienić Pracownicze Plany Kapitałowe.

W skrócie idea PPK sprowadza się do tego: zgodzimy się, żeby co miesiąc uszczknięto nam trochę (2-4 proc.) z pensji, dzięki czemu na starość uzbieramy dodatkowe oszczędności i nasza emerytura nie będzie już tak nędzna, jak ta otrzymana wyłącznie z ZUS. Zgodnie z założeniami programu na bezpieczną przyszłość Polaków mają zrzucić się solidarnie pracownicy, pracodawcy i państwo.

Do PPK mają być zapisywani wszyscy, ale udział jest dobrowolny (można się wypisać). Państwo na zachętę daje składkę powitalną w wysokości 250 zł i roczną dopłatę w kwocie 240 zł. To ma zniechęcić do rezygnacji z PPK, bo konsekwencją będzie utrata właśnie państwowej części składki. Jedną z głównych zalet PPK jest to, że pozwalają one uniknąć podatku od wypracowanych zysków. Podobny system funkcjonuje w Wielkiej Brytanii i z doświadczeń wyspiarzy wynika, że liczba ludzi dodatkowo oszczędzających na emeryturę znacząco tam wzrosła.

Oszczędzanie na własną emeryturę jest koniecznością. Ubiegłoroczny raport OECD - „Pensions at a Glance 2017” - dotyczący systemów emerytalnych na świecie, wskazuje wyraźnie, że  obecni polscy 20-latkowie na starość dostaną na rękę  zaledwie 38,6 proc. swojej ostatniej pensji netto. I to pod warunkiem, że od 20. urodzin będą pracować nieprzerwanie do sześćdziesiątki.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.