Materiał partnera

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego
Materiał partnera

Znajdujące się zaledwie 5 km od Starogardu Gdańskiego malownicze Grodzisko Owidz to miejsce z prawdziwie słowiańską duszą. Idealnie wpisuje się w trendy stale rosnącego zainteresowania dawną słowiańszczyzną i historią wczesnego średniowiecza.

W 2017 roku postanowiono utworzyć tutaj Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Innowacyjny pomysł został powołany do życia dzięki partnerskiej współpracy Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" i stał się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie budowania nowej słowiańskiej tożsamości.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego

Jako jedyne w Europie, Muzeum Mitologii Słowiańskiej powstało, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne. Muzeum przedstawia wyobrażenia dawnych Słowian dotyczące powstania i struktury Wszechświata, prezentuje także odtworzony mit o Marzannie i Jaryle, fragment świątyni oraz posąg Świętowita z Arkony. Odwiedzający poznają tutaj również rodowód wybranych tradycji i świąt, które po dziś dzień funkcjonują w naszej kulturze. Część Muzeum zwiedza się w okularach 3D, a przewodnicy chętnie i z pasją odpowiadają na wszelkie pytania swych gości.

Z myślą o studentach oraz wszystkich tych, którzy pragną dodatkowo poszerzyć swą wiedzę w temacie mitologii słowiańskiej, powstała także tematyczna czytelnia i biblioteka im. Prof. Aleksandra Gieysztora. Warto dodać, że Muzuem ciągle się rozwija i w planach jest jego rozbudowa. W niedalekiej przyszłości tematyka ma zostać poszerzona o takie aspekty jak m.in. demonologia słowiańska.

Grodzisko Owidz to także cała gama inspirujących wydarzeń, warsztatów, koncertów i spotkań. W najbliższym czasie odbędą się tutaj m.in. Owidzkie Festiwale Piw Rzemieślniczych „U Welesa” (4-5 maja i 21-22 września), Wianki na Grodzisku (23 czerwca) oraz Festiwal Mitologii Słowiańskiej (25-26 sierpnia). Zainaugurowano również projekt „Kociewski rok z dawną Słowiańszczyzną” z licznymi wykładami, rekonstrukcjami dawnych obrzędów i warsztatami.

Dodatkową zaletą jest znakomita lokalizacja w sąsiedztwie autostrady A1, która pozwala sprawnie dotrzeć turystom zarówno z okolic Trójmiasta, jak również Torunia czy Bydgoszczy.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - Grodzisko Owidz koło Starogardu Gdańskiego
Materiał partnera

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Bałtyckiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.