red

Mukowiscydoza. Choroba zapisana w DNA rodziców

Mukowiscydoza. Choroba zapisana w DNA rodziców Fot. 123RF
red

Mukowiscydozy nie można „złapać” tak jak choroby zakaźnej, ani zarazić się nią od innego dziecka. To choroba zapisana w DNA rodziców.

Chore dziecko zawsze dziedziczy dwa egzemplarze wadliwego genu powodującego mukowiscydozę - jeden od swojej matki, drugi od ojca. To choroba objawiająca się w bardzo różny sposób, jej przebieg też pod względem ciężkości i objawów klinicznych bywa bardzo różny.

Jak dotąd mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną.

Dotyka wielu układów i narządów. Najwięcej problemów sprawiają zmiany chorobowe płuc, jelit, wątroby i trzustki. Podstawowym objawem choroby jest produkcja przez organizm niezwykle gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji oraz utrudnia lub uniemożliwia prawidłową pracę trzustki, co powoduje zaburzenia trawienia i trudności we wchłanianiu tłuszczów i białka.

Objawy mukowiscydozy ze strony układu oddechowego występują u ponad 90 proc. chorych:


Objawy mukowiscydozy ze strony przewodu pokarmowego występują u około 75 proc. chorych:

Osoba chora na mukowiscydozę, w zależności od występujących objawów choroby, wymaga codziennej fizjoterapii, antybiotykoterapii, zapewnienia wysokoenergetycznej diety, a także częstych hospitalizacji. Chorzy na mukowiscydozę mogą prowadzić coraz dłuższe i bardziej komfortowe życie. W Europie Zachodniej średnia długość życia chorych na mukowiscydozę wydłużyła się do ponad 50 lat. W Polsce, niestety, cały czas jest ona o ponad połowę niższa. Mukowiscydoza komplikuje się z wiekiem (mogą dojść m.in. cukrzyca, schorzenia wątroby). W wielu krajach powszechną metodą leczenia są przeszczepy płuc. Wydłużają one życie chorych nawet do siedmiu lat. Następuje wówczas przywrócenie pełnej sprawności fizycznej osób, które dotąd np. nie mogły żyć bez koncentratora tlenu. (OPR. G)

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.