Maja Korbut

Mozartiana - wyjątkowe koncerty w wyjątkowym miejscu

Mozartiana - wyjątkowe koncerty w wyjątkowym miejscu Fot. Fot. Przemek Świderski
Maja Korbut

Już w niedzielę początek kolejnej edycji festiwalu Mozartiana. Program - jak co roku - zapowiada się niezwykle interesująco.

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, organizowany przez Polski Chór Kameralny, od ponad dekady przyciąga do parku oliwskiego tłumy słuchaczy. Jednych przyciągają nazwiska znakomitych artystów, innych - zróżnicowany program, obejmujący także jazzowe czy folkowe wariacje na temat muzyki Mozarta, jeszcze innych wyjątkowa atmosfera i umiejscowienie festiwalu. Choć w tym roku wyjątkowo zabraknie słynnej „tańczącej fontanny”, różnorodny program Mozartianów zapowiada się - jak co roku - bardzo interesująco.

Od kilku lat preludium dla parkowych koncertów jest cykl koncertów kameralnych odbywających się w gdańskim Domu Uphagena. W tym roku odbędą się w dniach 20-22 sierpnia i będą to recital klawesynowy w wykonaniu Martina Ennisa, recital akordeonowy Macieja Frąckiewicza oraz koncert duetu Anny Gutowskiej (skrzypce) i Antoniego Lichmanowa (fortepian).

Już od środy wszystkie koncerty Mozartianów będą odbywać się w wyjątkowej scenerii parku oliwskiego. Koncert Inauguracyjny zabrzmi na scenie przy Pałacu Opatów w środę o godz. 19. Znany gdańskiej publiczności maestro Paweł Przytocki poprowadzi Slovak Sinfoniettę. W programie m. in. Koncert Es-dur na trąbkę J. N. Hummela, gdzie partię solową wykona Romain Leleu. Pierwszego dnia plenerowego festiwalu nie zabraknie także muzyki Mozarta w mniej tradycyjnym wydaniu. Późniejszym wieczorem na tej samej scenie rozpocznie się koncert znakomitej wokalistki Gaby Kulki z zespołem.

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana w parku oliwskim to nie tylko muzyka, ale i wyjątkowa atmosfera. Od ponad dekady impreza przyciąga tłumy słuchaczy

Drugi plenerowy dzień Mozartianów także będzie zróżnicowany. Interesującą atrakcją z pewnością będzie spektakl teatralno-muzyczny napisany specjalnie dla festiwalu Mozartiana. Dzieło zatytułowane „Fantazja na oliwskie organy” wyreżyserował Jerzy Bielunas, a wystąpią w nim Polski Chór Kameralny, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Olgierd Łukaszewicz, Adam Turczyk czy Wojciech Gierlach.

Późniejszym wieczorem zaś zabrzmią nieodłączne podczas tego festiwalu jazzowe impresje inspirowane muzyką Mozarta. Tym razem dla publiczności zgromadzonej w parku oliwskim zagra Artur Dutkiewicz Trio.

Piątek, 25 sierpnia będzie ostatnim dniem koncertów plenerowych, choć nie ostatnim dniem festiwalu. Tego dnia na scenie przy Pałacu Opatów zabrzmi znów muzyka symfoniczna, tym razem w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy. W programie między innymi dzieło niezwykłe, a mianowicie Koncert na flet i harfę KV 299. Po zmroku zaś publiczność bawić będzie szkocki zespół Breabach, który wykona muzykę Mozarta na oryginalnych szkockich instrumentach.

Organizatorzy przygotowali także coś dla najmłodszych - spektakle dla dzieci będzie można obejrzeć w czwartek i piątek o godz. 17.

Zwieńczeniem wyjątkowego festiwalu będzie jak co roku koncert w Katedrze Oliwskiej, który odbędzie się 26 sierpnia o godz. 21. Podczas finałowego koncertu wystąpią wybitni artyści. Partie solowe wykona między innymi sopranistka Robin Johannsen goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych oraz, po raz pierwszy w Gdańsku - Julia Leżniewa, wybitna rosyjska sopranistka. Tego wieczoru wystąpi także Polski Chór Kameralny, któremu towarzyszyć będzie renomowana orkiestra Academy of Ancient Musik, a elementy śpiewu gregoriańskiego wykona Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Całością zadyryguje Jan Łukaszewski, a w programie Msza c-moll KV 427 oraz Regina coeli C-dur KV 108/74d Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncerty w parku - wstęp wolny, kameralne w Domu Uphagena - 30/10 zł, koncert finałowy - 30/60/ 90 zł.

Maja Korbut

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.