MH

Mocny początek roku w Teatrze Szekspirowskim

Mocny początek roku w Teatrze Szekspirowskim Fot. Przemyslaw Świderski
MH

Najbliższy miesiąc w Teatrze Szekspirowskim upłynie pod znakiem koncertów i - uwaga - naprawdę będzie z czego wybierać!

Debiuty płytowe, pożegnania z obecną inkarnacją, muzyka ze słynnej gry komputerowej, jedyny występ w Polsce szwedzkiej supergwiazdy, a także tradycyjne pieśni ludowe oraz… pieśni patriotyczne w jazzowych aranżacjach. Mało? Dla spragnionych dobrego teatru gratka - już w marcu ostatnie grania teatralnego hitu ostatnich dwóch lat, akrobatyczny spektakl dla dzieci oraz występ ikony - Teatru Wierszalin.

Ostatni koncert Króla

Pierwszy z licznych lutowych koncertów w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim artysta zapowiada tajemniczą obietnicą - że będzie to ostatni jego koncert w obecnej inkarnacji. Błażej Król, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Płyty z jego udziałem regularnie zajmują czołowe miejsca w corocznych muzycznych podsumowaniach. W masowej świadomości zaistniał najpierw, jako wokalista i gitarzysta głośnego duetu UL/KR. Ostatnie, w dużej mierze autorskie, solowe projekty, przyniosły mu m.in. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego i nominację do Paszportów Polityki. Na - ostatnim, jak zapowiada Król - koncercie w GTS usłyszymy utwory z jego trylogii „Nielot”, „Wij” i „Przez sen”. Koncert odbędzie się 26 stycznia o godz. 20.00.

Prosto ze Szwecji

Czarodziej nostalgicznych klimatów, kompozytor, wokalista i wirtuoz gitary José González wspólnie z The String Theory swój jedyny podczas obecnej trasy koncert w Polsce - w GTS - zagrają 1 lutego. Mieszkający w Szwecji González w swojej twórczości oddaje hołd takim twórcom, jak: Nina Simone, Chet Baker, Nick Drake, Caetano Veloso czy Cat Power. Uważany jest za jednego z największych talentów muzycznych XXI wieku. Owocna współpraca między Gonzálezem a awangardową grupą The String Theory zrodziła się podczas interdyscyplinarnych warsztatów w Goteborgu w 2009 roku. The String Theory to kolektyw artystyczny, think tank i eksperymentalna orkiestra kameralna w jednym. Artyści tworzą głównie w Berlinie i Goteborgu, eksperymentując z brzmieniami współczesnej muzyki klasycznej, elektro, noise, Neue Musik oraz popu.

Dla smakoszy: Wiedźmin 3

Miłośników znanej na całym świecie, kultowej gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” czeka nie lada gratka. 16 lutego w Teatrze Szekspirowskim wystąpi zespół Percival - współtwórca ścieżki dźwiękowej do tej gry. Utwory w ich oryginalnej wersji zaprezentuje podczas niepowtarzalnego muzyczno-multimedialnego show. Utwory, w wersji, jaką muzycy napisali na potrzeby gry, wykonywane będą na dawnych instrumentach, z ich niepowtarzalnym, charakterystycznym brzemieniem.

Trzy płytowe premiery!

27 stycznia o godz. 20.00 Laboratorium Pieśni zaprezentuje na scenie Szekspirowskiego materiał ze swojej pierwszej płyty „Rosna”! Trójmiejski zespół śpiewa w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. W programie ma również, prowadzone w GTS i cieszące się dużą popularnością, warsztaty pieśni tradycyjnej.

W lutym swoje płytowe debiuty zaprezentuje także dwóch panów. Domeną pierwszego jest połączenie muzyki z poezją ulubionych poetów, do których artysta wraca po latach. Na płycie „Pierwszy Śnieg” Marka Dyjaka pojawiają się więc teksty Mirosława Czyżykiewicza, Jana Kondraka, Jacka Musiatowicza oraz Roberta Kasprzyckiego, który jest autorem i kompozytorem pierwszego singla z tej płyty: „Miejsca przedmioty kształty drzwi”. Koncert Marka Dyjaka odbędzie się 18 lutego o g. 20.00.

Drugim „debiutantem” będzie Paweł Domagała - jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. Koncert 26 lutego o 19.00.

MH

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.