Mniej zjemy, to zaoszczędzimy i ulżymy planecie. Zobacz jak można to zrobić!

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Mniej zjemy, to zaoszczędzimy i ulżymy planecie. Zobacz jak można to zrobić!

Marek Weckwerth

Przeważająca większość z nas wyrzuca nadmiar jedzenia - mniej więcej o wartości 200 - 300 zł miesięcznie, w zależności od liczby osób w domu. Rocznie to już 2400 - 3000 zł. Tracimy tak dużo przez brak planowania posiłków oraz nietrzymania się listy zakupów.

Ze względy na szybko rosnącą inflację i raty kredytów każdy z nas zaczyna zaciskać pasa. Ale jest kilka sposobów, aby zaoszczędzić na wydatkach na jedzenie, a przy okazji ulżyć planecie.

Fundacja WWF Polska radzi jak najmniej wyrzucać:

Etykieta „najlepiej spożyć przed” oznacza datę, po której produkt spożywczy wciąż nadaje się do spożycia. Po tym terminie prawidłowo przechowywany produkt może stracić na jakości (na przykład może pojawić się zmiana koloru, zapachu lub konsystencji), ale jego spożycie wciąż jest bezpieczne. Takie etykietki znajdziemy na mące, makaronie, herbacie czy kawie. Etykieta „należy spożyć do” oznacza datę, po której produkt nie nadaje się do spożycia, a jego zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Takie etykietki znajdziemy na produktach, które łatwo się psują: świeżych rybach i mięsie, nabiale, niepasteryzowanych sokach.

[polecane]23126771,23005981;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

Rady dla biesiadników

Sezon grillowania już w pełni i dlatego tu też warto wprowadzić parę zasad:
• Nie kupujmy zestawów. Zazwyczaj jest tam więcej niż potrzebujemy.
• Policzmy gości i zastanówmy się czy ktoś jest w stanie zjeść więcej niż jeden kotlet, kiełbasę, ser halloumi?
• Sami marynujmy mięso, na pewno będzie zdrowiej.
• Kupujmy mniej mięsa, a jak już to lepszej jakości.
• Jedzmy więcej warzyw, a nawet owoców z grilla.

Marnujemy miliony ton jedzenia

W skali Unii Europejskiej, według najbardziej optymistycznych szacunków, rocznie marnuje się 88 milionów ton jedzenia, co daje 173 kilogramy jedzenia na osobę rocznie. Mamy nadprodukcję, nadimport i nadkonsumpcję.

Jedzenia jest znaczenie więcej niż go potrzebujemy – alarmuje WWF Polska. Kiedyś służyło zaspokajaniu głodu, ale na przestrzeni wieków stało się elementem kultury. Praktycznie każde spotkanie związane jest z jakaś formą konsumpcji żywności. Niestety widać to też przez nadwagę naszego społeczeństwa.

„Zjadamy” nie tylko Polskę i Europę, ale i dżunglę amazońską – płuca świata. Aby mieć więcej miejsca na pola uprawne, niszczy się puszczę. To co przypływa do nas z daleka, to głównie kawa, kakao, soja na paszę na zwierząt. Ludzie nie mogą „zjeść” wszystkich lasów, dzikich zwierząt, owadów – bo to dzięki nim żyjemy i czerpiemy z natury.

Na całym świecie nieskonsumowane jest do 40 proc. żywności. Wskaźnik marnowania żywności (Food Waste Index) stworzony przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazuje, że co roku na całym świecie konsumenci, detaliści i branża gastronomiczna wyrzucają na śmietnik 931 milionów ton jedzenia. To zmarnowane jedzenie odpowiada za emisję 8-10 proc. gazów cieplarnianych na świecie.

W skali światowej przyroda dostarcza ludziom usługi warte około 125 bilionów dolarów rocznie. Są to tzw. usługi ekosystemowe, które otrzymujemy od Ziemi, czyli czyste powietrze, czysta woda, żywność, energia, oraz wiele innych surowców i dóbr niematerialnych takich jak przeżycia estetyczne.

[polecane]22986465,22935027;1;To też może Cię zainteresować[/polecane]

Ludzkość, poprzez swoją działalność, spychają przyrodę na krawędź. W ten sposób tracimy nie tylko naturę jako wartość samą w sobie, ale także wiele korzyści, które nam oferuje.

Warto zatem lepiej planować, mniej wyrzucać ponieważ Ziemia jest tylko jedna, a nas jest coraz więcej. Mniejszy popyt to zdrowsza planeta.

Marek Weckwerth

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.