Anna Mizera-Nowicka

Minister rozdał pieniądze na żłobki i dalej jest biednie

Minister rozdał pieniądze na żłobki i dalej jest biednie Fot. Fot. 123rf
Anna Mizera-Nowicka

Pomorskie gminy liczyły, że otrzymają dużo więcej na budowę nowych placówek. Dziś dowiedzą się, ile dostaną na już istniejące żłobki. Będzie kolejne rozczarowanie

Gdańsk, Gdynia, Pelplin, Pruszcz Gdański - to m. in. te gminy otrzymają ministerialne środki na budowę nowych żłobków. Choć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na program „Maluch” ponad 151 milionów złotych, to pomorscy urzędnicy spodziewali się większych środków - dlatego w niektórych miastach trwa analiza, czy w ogóle realizować wcześniej zaplanowane inwestycje. Na nie z utęsknieniem patrzą rodzice. Tylko w Gdańsku na miejsce w żłobku czeka prawie 3 tysiące dzieci. W Gdyni ich liczba sięga blisko 300.

- Tegoroczny Program „Maluch plus” składał się z czterech modułów. Moduł pierwszy skierowany był do gmin, które mogły się ubiegać o środki na utworzenie w 2017 r. nowych miejsc opieki i ich utrzymanie. Środki z drugiego modułu zostaną przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów utrzymania w instytucjach gminnych i niegminnych - wyliczają pracownicy resortu polityki społecznej. - Trzeci moduł skierowany został do uczelni, które mogły pozyskać środki na utworzenie nowych miejsc. Nowością był moduł 4 skierowany do podmiotów niegminnych, w ramach którego można było ubiegać się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki.

Na razie ministerstwo ogłosiło wyniki pierwszego modułu. Na znacznie wyższe środki liczyła m. in. Gdynia.

- Gdyni przyznano 800 tysięcy złotych z wnioskowanych 1,6 miliona zł. Ponieważ dostaliśmy połowę tego, o co wnioskowaliśmy, decyzja w sprawie budowy nowego żłobka zapadnie jeszcze w tym tygodniu - mówi Sebastian Drausal, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. - W planach była budowa żłobka dla ok. 80 dzieci w Gdyni Cisowej w dawnym budynku szkół ekonomicznych.

Mniej niż planowano, otrzymał też Gdańsk. Tu jednak budowa na pewno dojdzie do skutku.

- Gmina wnioskowała o dofinansowanie w wysokości 1,9 mln zł. Uzyskaliśmy 960 tys. zł, co stanowi 50 proc. wnioskowanej kwoty - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Zapowiada, że mimo wszystko jeszcze w połowie lutego zostanie ogłoszony przetarg na budowę żłobka dla 96 dzieci przy ul. Kolorowej 27.

- Jeśli procedura przetargowa przebiegać będzie zgodnie z założeniami, rozpoczęcie prac przewidywane jest na kwiecień, a zakończenie robót budowlanych na październik.

Dziś Urząd Wojewódzki w Gdańsku ma przedstawić szczegółowe wyniki 2, 3 i 4 modułu. Już teraz wiadomo, że Pomorzanie nie będą zadowoleni. Na utrzymanie gminnych i niegminnych placówek (2 moduł) chcieli ponad 4,9 mln zł, a dostaną ponad 1,7 mln zł.

- Sopot złożył ofertę na dofinansowanie 8 miejsc utworzonych w 2012 roku. Wnioskowaliśmy o 38,4 tys. zł (max. 400 zł na dziecko), otrzymaliśmy 13,4 tys. zł (140 zł na dziecko) - wylicza Magdalena Jachim.

Na mniejsze pieniądze nastawia się też Słupsk, który chce dofinansowania do 10 miejsc. Tu w kolejce do żłobka jest 111 maluchów.

Co ciekawe, w konkursie nie startował np. Tczew, gdzie nie funkcjonuje dotąd żaden żłobek publiczny.

Anna Mizera-Nowicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.