A.Mizera-Nowicka, E.Oleksy

Miliony na żłobki znów do wzięcia

W ramach ostatniej, czyli tegorocznej edycji „Malucha” woj. pomorskie dostało ponad 13,3 mln zł na żłobki i kluby dziecięce Fot. Karolina Misztal W ramach ostatniej, czyli tegorocznej edycji „Malucha” woj. pomorskie dostało ponad 13,3 mln zł na żłobki i kluby dziecięce
A.Mizera-Nowicka, E.Oleksy

Gminy, uczelnie i organizacje pozarządowe - szykujcie wnioski! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej właśnie rozpoczęło ich przyjmowanie w ramach programu „Maluch 2017”. W puli jest 151 mln złotych do rozdania na żłobki i kluby dziecięce.

Gra jest warta świeczki, bo w pomorskich gminach jest tysiące rodziców, którzy na miejsce w nich czekają. W samym tylko Gdańsku kolejka chętnych do miejskiego żłobka liczy 2597 dzieci. - Liczba instytucji i miejsc opieki dla dzieci do lat 3 stale się zwiększa, jednak konieczne jest podejmowanie kolejnych działań zwiększających trend wzrostowy - tłumaczą pracownicy biura prasowego resortu. - Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu.

Rodzajów wsparcia jest kilka. Pieniądze mogą dostać gminy - zarówno na budowę nowych placówek, jak i utrzymanie miejsc w tych, które już istnieją. O środki mogą walczyć także uczelnie i podmioty prywatne. Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić odpowiedni formularz oferty. Są one dostępne na stronie internetowej ministerstwa. Warto się pospieszyć, bo termin zgłoszenia mija już w grudniu.

Gdańsk, który w edycji „Malucha 2016” dostał prawie milion złotych na utrzymanie miejsc w żłobkach, teraz będzie się starał o dofinansowanie budowy nowej placówki. - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska jest w trakcie realizacji dokumentacji projektowej na nowy żłobek. Planujemy, że zostanie on wybudowany właśnie ze środków programu „Maluch 2017”. Dodatkowo miasto planuje skorzystać z dotacji na utrzymanie miejsc w żłobkach - mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Sopot, gdzie w kolejce do samorządowego żłobka czeka 60 dzieci, co roku korzysta z dotacji w ramach rządowego programu. - Ale ostateczne decyzje dotyczące tego, o jakie dofinansowanie będziemy się ubiegać w tej edycji, jeszcze nie zapadły - mówi Justyna Mazur z biura prasowego sopockiego magistratu.

W Gdyni z kolei trwają już prace nad wnioskiem do ministerstwa. - Wystąpimy o dofinansowanie utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz zapewnienie funkcjonowania tych już istniejących. Utworzenie nowych miejsc planowane jest w Zespole Szkół Ekologicznych przy ul. Chylońskiej - informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Pieniędzmi z programu „Maluch”, w przeciwieństwie do gmin, nie są zainteresowane największe pomorskie uczelnie.

- Uniwersytet Gdański nie planuje budowy żłobka na terenie uczelni - przyznaje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik uczelni. Podkreśla za to, że w jednym z akademików powstanie przedszkole.

Podobne podejście ma Politechnika Gdańska. - Nie złożymy wniosku o dofinansowanie, nie mamy odpowiedniego pomieszczenia, które moglibyśmy przeznaczyć na miejsce opieki dla dzieci. Analizujemy za to możliwości stworzenia przedszkola na terenie uczelni - informuje prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

Planów budowy żłobka nie ma też Gdański Uniwersytet Medyczny, bo... „przeprowadzono ankietę wśród pracowników, ale zainteresowanie było zbyt małe”.

redakcja@polskapress.pl

A.Mizera-Nowicka, E.Oleksy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.