Ewa Macholla

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego czekają na nowy dworzec

Tak po kompleksowej przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim Fot. wizualizacja Tak po kompleksowej przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim
Ewa Macholla

Nowy dworzec kolejowy i autobusowy, parkingi, przebudowany deptak i 11 autobusów - to wszystko czeka na mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Starogardzianie mogą się spodziewać dużych zmian w obrębie zaniedbanego obecnie dworca kolejowego. Ponad 42 mln zł ma kosztować kompleksowa przebudowa tego obiektu i sąsiadującej z nim alei Wojska Polskiego. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowania.

Inwestycja obejmie nie tylko przebudowę samego dworca, ale również budowę wokół niego nowej infrastruktury. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego powstanie dworzec autobusowy oraz parkingi. Pojawią się stojaki dla rowerów, strefa dla taksówkarzy i nowe przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej. Przy okazji przebudowany zostanie układ drogowy ulic: Kolejowej, Małgorzaty Hillar oraz część ul. Gdańskiej. - Najwięcej zyskają jednak mieszkańcy alei Wojska Polskiego - przyznaje Magdalena Dalecka, rzecznik magistratu. - Najstarszy deptak w mieście zostanie kompleksowo przebudowany. Modernizacji poddane zostaną wszystkie sieci: kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociąg i gazociąg. Pojawi się też w mieście 11 nowych autobusów, których zakup jest wpisany w inwestycję, oraz nowy system informacji pasażerskiej.

Kiedy mieszkańcy zobaczą efekty inwestycji?

- Budowę planujemy rozpocząć w przyszłym roku - przyznaje Przemysław Biesek-Talewski, wiceprezydent ds. techniczno-inwestycyjnych. - Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane, a na początku przyszłego roku na dostawę autobusów. Cieszymy się ogromnie z tak wysokiej oceny naszego projektu oraz z poziomu dofinansowania. Ponad 34 miliony to rekordowa suma, którą miasto otrzymało na jeden projekt.

Ewa Macholla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.