Ewa Macholla

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego czekają na nowy dworzec

Tak po kompleksowej przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim Fot. wizualizacja Tak po kompleksowej przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Starogardzie Gdańskim
Ewa Macholla

Nowy dworzec kolejowy i autobusowy, parkingi, przebudowany deptak i 11 autobusów - to wszystko czeka na mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Starogardzianie mogą się spodziewać dużych zmian w obrębie zaniedbanego obecnie dworca kolejowego. Ponad 42 mln zł ma kosztować kompleksowa przebudowa tego obiektu i sąsiadującej z nim alei Wojska Polskiego. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowania.

Inwestycja obejmie nie tylko przebudowę samego dworca, ale również budowę wokół niego nowej infrastruktury. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego powstanie dworzec autobusowy oraz parkingi. Pojawią się stojaki dla rowerów, strefa dla taksówkarzy i nowe przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej. Przy okazji przebudowany zostanie układ drogowy ulic: Kolejowej, Małgorzaty Hillar oraz część ul. Gdańskiej. - Najwięcej zyskają jednak mieszkańcy alei Wojska Polskiego - przyznaje Magdalena Dalecka, rzecznik magistratu. - Najstarszy deptak w mieście zostanie kompleksowo przebudowany. Modernizacji poddane zostaną wszystkie sieci: kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociąg i gazociąg. Pojawi się też w mieście 11 nowych autobusów, których zakup jest wpisany w inwestycję, oraz nowy system informacji pasażerskiej.

Kiedy mieszkańcy zobaczą efekty inwestycji?

- Budowę planujemy rozpocząć w przyszłym roku - przyznaje Przemysław Biesek-Talewski, wiceprezydent ds. techniczno-inwestycyjnych. - Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane, a na początku przyszłego roku na dostawę autobusów. Cieszymy się ogromnie z tak wysokiej oceny naszego projektu oraz z poziomu dofinansowania. Ponad 34 miliony to rekordowa suma, którą miasto otrzymało na jeden projekt.

Ewa Macholla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.