Mateusz Węsierski

Miasteccy radni walczą o budowę drogi ekspresowej S6

Na wniosek posła PO Stanisława Gawłowskiego miastecka Rada Miejska zamierza zagłosować nad uchwałą dotyczącą wsparcia budowy drogi ekspresowej S6 Fot. Łukasz Makowski Na wniosek posła PO Stanisława Gawłowskiego miastecka Rada Miejska zamierza zagłosować nad uchwałą dotyczącą wsparcia budowy drogi ekspresowej S6
Mateusz Węsierski

Na wniosek posła PO Stanisława Gawłowskiego miastecka Rada Miejska zamierza zagłosować nad uchwałą dotyczącą wsparcia budowy drogi ekspresowej S6, łączącej Szczecin z Gdańskiem. Budowa ma odwlec się w czasie, bo zmieniły się rządowe priorytety. Lokalne samorządy jednak nie dają za wygraną. Również miasteccy radni mają poprzeć sprzeciw wobec przedłużania realizacji tej inwestycji.

- Droga krajowa numer 6 to kręgosłup gospodarczy rozwoju województw pomorskiego i zachodniopomorskiego łączący nie tylko oba te województwa, ale również wschód z zachodem Europy. To zwiększenie dostępności komunikacyjnej nie tylko do portów lotniczych Gdańska, Szczecina i Berlina, ale i do portów morskich. Tym samym jest to szansa na podniesienie możliwości rozwoju terenów inwestycyjnych i wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu - napisał poseł Gawłowski.

Dalej przypomina, że w otoczeniu projektowanej drogi S6 mieszka 2,3 mln ludzi. Jest ona niezwykle ważna dla przedsiębiorców. Zaniepokoiła go natomiast wypowiedź urzędnika Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, który w Sejmie stwierdził, że priorytetem na Pomorzu nie jest budowa drogi S6, lecz ułatwienie dostępu do Portu Gdynia lub realizacja obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta, czy też budowa północnej obwodnicy trójmiejskiej.

Czytaj też: Zakres inwestycji w ramach S6 jest zbyt duży [ROZMOWA]

- W czwartym kwartale 2015 roku nastąpił etap prekwaifikacji na budowę drogi ekspresowej S6. Od tego czasu nie wszystkie przetargi na realizację tej niezwykle ważnej inwestycji w całym jej ciągu zostały rozstrzygnięte. Ponadto czas obowiązywania decyzji środowiskowej dobiega końca - przypomina poseł Gawłowski.

Nie ma on wątpliwości, że realizacja tej inwestycji stoi pod znakiem zapytania. Dlatego prosi poszczególne Rady o podjęcie uchwał.

Szef Miasteckiej Rady Miejskiej popiera postulaty Gawłowskiego. - Uważam, że jako Rada powinniśmy udzielić takiego poparcia. Pomorze Środkowe jest wykluczonym komunikacyjnie obszarem naszego kraju. Istniejące autostrady i drogi ekspresowe omijają nasz region. Konieczna jest budowa nie tylko drogi S6, ale także S11 łączącej nas z Poznaniem i autostradą A2 - mówi Jan Basara. - Bliskość ważnych szlaków komunikacyjnych od wieków sprzyjała rozwojowi okolicznych ziem. Drogi ekspresowe umożliwiają szybkie i komfortowe przemieszczanie się na znaczne odległości, co z pewnością pozwoliłoby mieszkańcom Trójmiasta i południa Polski częściej odwiedzać nasz region w celach turystycznych. Przede wszystkim otworzyłoby to nowe możliwości rozwoju przedsiębiorcom, którzy uzyskaliby łatwiejszy dostęp do rynków zbytu w całej Europie. To kiedy i jakie drogi ekspresowe zostaną zbudowane w naszym regionie zależy wyłącznie od decyzji rządu. Samorządy mogą jedynie zabiegać o to aby stało się to jak najszybciej. Działając wspólnie możemy mieć nadzieję, że nasz głos zostanie usłyszany i wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kolejności budowy dróg ekspresowych w Polsce.

Miastko ma swojego wicewojewodę Mariusza Łuczyka. Przedstawiciel rządu stara się tonować nastroje zapewniając, że budowa drogi S6 wcale nie jest zagrożona.

- Zarówno parlamentarzyści regionu słupskiego, m.in. poseł Jolanta Szczypińska, jak i moja osoba, podejmujemy działania, żeby ta inwestycja była jak najszybciej realizowana. Dziś trwają w tej sprawie rozmowy i konsultacje. Ostateczne decyzje w kwestii S6 jeszcze nie zapadły - zapewnia wicewojewoda Mariusz Łuczyk.

Z jego wiedzy wynika, że zagrożeniem dla S6 może być droga nazywana „Via Carpatia”. To planowana europejska międzynarodowa trasa relacji „północ-południe”, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Droga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, stanowiąc szlak transportowy prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. W Polsce poprowadzona będzie przy wschodniej granicy. Czy z powodu tych planów budowa S6 zostanie odłożona w czasie? Wicewojewoda Łuczyk zapewnia, że lokalni przedstawiciele rządu i posłowie walczą o jej jak najszybszą budowę. Niestety, wszystko zależy od decyzji centralnych władz i siły przebicia lokalnych przedstawicieli władzy.

mateusz.wesierski@polskapress.pl

Mateusz Węsierski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.