Matura 2017 w Koszalinie. Są lepsi i gorsi

Czytaj dalej
Marzena Sutryk

Matura 2017 w Koszalinie. Są lepsi i gorsi

Marzena Sutryk

Koszalin zdecydowanie lepiej wypada na tle kraju pod względem zdawalności matury Wśród koszalińskich szkół prym w statystykach wiodą I LO (99,5% zdawalności) i II LO - 98,6%.

Biorąc pod uwagę 2017 rok i procent osób, które zdały maturę w szkołach dla młodzieży, dla których organem prowadzącym jest miasto Koszalin, zda-walność wynosi 86,5 % i jest wyższa od średniej krajowej wynoszącej 78,5% i średniej województwa, która kształtuje się na poziomie 74%.

- Martwi, wręcz przeraża na pewno to, że nasze województwo pod względem wyników jest czerwoną latarnią. Gdy spojrzymy na zestawienie z poszczególnych województw, to zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie jest na szarym końcu. Te 74% to przerażający wynik - komentuje Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina.

- Natomiast jeżeli chodzi o wyniki Koszalina - możemy być zadowoleni, zwłaszcza z wyników tych szkół, które znalazły się w czołówce. Bardzo dobry wynik zrobiło nie tylko I - tu jedna osoba nie zdała i II LO - nie zdały trzy, z tego jedna w ogóle nie podeszła do matury, ale też V LO - osiągnęło prawie 97% zdawalności. Niestety, słaby wynik zrobiło VI LO. Tym bardziej uważam, że połączenie tej placówki z Gimnazjum nr 6 będzie z korzyścią - spodziewam się poprawy wyników w tej szkole - VI LO musi poprawić wynik do 80, a następnie do 95% - przed szkołą więc duże wyzwanie.

- Inaczej z pewnością należy patrzeć na wyniki w szkolnictwie zawodowym - dodaje wiceprezydent.

- W tych szkołach nie wszyscy podchodzą do matury, nie jest im ona niezbędna do uzyskania kwalifikacji i startu na rynku pracy. Wśród tych szkół najlepszy wynik osiągnął „elektronik” - prawie 90% zdawalności. Z kolei w Zespole Szkół nr 8 do matury przystąpiło 14 osób, a spośród nich zdała tylko jedna osoba.

W „samochodówce” także niewielu przystąpiło do matury, z tego 1/3 zdała.

- Ale to branża, gdzie praca czeka, matura nie jest czymś niezbędnym - mówi Przemysław Krzyżanowski.

Dla porównania, w zeszłym roku zdawalność w Koszalinie wyniosła 84,9%, w województwie - 76%, w kraju - 79,5%. Rok temu I LO miało 100% zdawalności, a II LO - 99,48%.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.