Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Panek
Monika Kaczyńska

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]

Monika Kaczyńska

Rozmowa z Martą Abramowicz, autorką książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica", o tym, co ukrywają rodziny, czego oczekują dzieci księży i dlaczego posiadanie przez kapłanów potomstwa nie jest wyłącznie wewnętrzną sprawą Kościoła.

"Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" to kolejna pani książka, po „Zakonnice odchodzą po cichu”, poruszająca kwestie związane z Kościołem. Jest po temu jakiś szczególny powód?
Po książce „Zakonnice odchodzą po cichu” napisały do mnie żony byłych księży. Mówiły o odchodzeniu z kapłaństwa. O tym, jak bardzo był to dramatyczny moment dla ich partnerów, i o tym, jak trudno było to zrobić. Pojawił się temat dzieci księży, tych byłych i tych obecnych. Nie było tekstów na ten temat. Zdecydowałam się więc go podjąć.

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]
Tomasz Bolt - Nie mamy wpływu na Kościół ani na księży, którzy nie odchodzą, ale mamy wpływ na siebie. A jeśli zmienimy siebie, zmienimy także świat dookoła nas - mówi Marta Abramowicz

Kobiet, które mają dzieci z mężczyznami, którzy prowadzą drugie życie i w ostatecznym rachunku zawodzą, jest tysiące. Jest też tysiące nieślubnych dzieci, którymi ojcowie się nie interesują. Czy naprawdę w sytuacji księżowskich dzieci jest coś aż tak szczególnego, by było warto o tym pisać?
Tak. Po pierwsze, to drugie życie jest nie z inną kobietą, tylko z Kościołem. Ksiądz nie jest traktowany przez wiernych jak zwykły facet, tylko jak święty. A jeśli święty, to musi być bezgrzeszny, a więc winą za złamanie celibatu przez księdza społeczeństwo obarcza kobietę. Po drugie, nie zawsze zostawia dziecko. Opisuję też takie sytuacje, w których ksiądz w domu stara się być ojcem, ale publicznie zaprzecza, że ma dzieci. Po trzecie wreszcie, pojawia się tu tajemnica, a właściwie zmowa milczenia. To taka sytuacja, w której wszyscy wiedzą, że nie powinni wiedzieć więcej. Zapytałam pięćset osób i czterysta pięćdziesiąt opowiedziało mi historie o księżach nieprzestrzegających celibatu, o ich partnerkach i dzieciach. Jednak kiedy prosiłam o kontakt do tych osób, odpowiadano, że nie, bo to temat tabu, bo nikt na ten temat głośno nie mówi, bo jak to teraz zapytać tę osobę, z którą nigdy w życiu się o tym nie rozmawiało. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że cała rodzina wie, a nikt nigdy nie zagadnął tej osoby na najważniejszy temat w jej życiu.

Ta tajemnica ma znaczenie?
Ogromne. Przede wszystkim dla dzieci, które latami żyją albo w niewiedzy, albo w atmosferze niedopowiedzeń czy prowadzą podwójne życie, o którego części się nie mówi. W tych wszystkich sytuacjach stroną, którą spotyka największe potępienie społeczne, jest kobieta. A dzieci boją się mówić innym o ojcu, żeby ich matki nie spotkała krzywda.

Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica": Trzeba przerwać krąg milczenia [ROZMOWA]
Anatol Chomicz Biskup mówi księdzu, który ma dziecko, że ma je zostawić. (...) My o tym wiemy, ale milczymy, zgadzając się w ten sposób na krzywdę

Złamały pewne tabu, ponoszą konsekwencje...
To nie jest takie proste. Po pierwsze, w oczywisty sposób nie były w tym same. Każdy z nas był zakochany, więc wie, jak silne jest to uczucie i jak trudno je zatrzymać. Opisuję w książce historie, w których dzieci były owocem miłości, najczęściej obopólnej, w których ksiądz obiecywał, że odejdzie z kapłaństwa. Jedna z bohaterek, bardzo wierząca, mówi, że być z księdzem to jakby być bliżej Boga. Opisuję sytuacje, w których ksiądz nie zdecydował się odejść, a kobieta wzięła na siebie trud wychowania dziecka, często też zarobienia na nie. Do tego żyją z piętnem - społeczeństwo im mówi, że zhańbiły księdza, siebie i dziecko. O sile tej zmowy może świadczyć fakt, że nawet wtedy gdy ojciec ksiądz już nie żyje - dalsza rodzina nie chce przerwać milczenia. Napisała do mnie 60-letnia córka księdza, która próbuje czegoś się dowiedzieć o ojcu, ale nikt nie chce jej nic powiedzieć. Jest z tym zupełnie sama.

W dalszej części rozmowy:

 • Czy celibat księży jest problemem?
 • Jak w tym wszystkim odnajdują się dzieci księży?
 • Czy "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" zmienią stosunek Kościoła do kapłanów ojców i ich potomstwa?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Monika Kaczyńska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Kazimierz Linda

Księża zaciekle bronią "życia poczętego", a sami najchętniej kazaliby usunąć... ślady swojej niewierności ślubom kapłańskim...

misiekle

To się po prostu w głowie nie mieści ! Kto inny, jak nie ksiądz właśnie powinien być wzorem "czystości" oraz wszelkich cnót, a tutaj masz - coraz częściej wychodzą na jaw takie sytuacje, jak powyżej. To jeszcze może niech zostają pijakami, złodziejami i bandytami i już nie będzie żadnej różnicy w stosunku do reszty społeczeństwa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.