Szymon Zięba

Mandat zapłacisz też kartą? Sejm jest za

Mandat zapłacisz też kartą? Sejm jest za Fot. Marcin Oliva Soto
Szymon Zięba

Posłowie opowiedzieli się za tym, by policjanci wyposażeni byli w terminale płatnicze. Policjantom z drogówki pomysł się podoba

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo kierowca ukarany mandatem, będzie mógł zapłacić go na miejscu... kartą. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy, który zakłada wykorzystywanie przez policję oraz inne służby, terminali płatniczych. Tym samym szykuje się rewolucja w przepisach, a przy tym - o czym mówią sami funkcjonariusze policji - ułatwienie, zarówno dla mundurowych, jak i dla części kierowców. I choć dla tych drugich przymus sięgnięcia do kieszeni w związku z wykroczeniem, to przykry obowiązek, możliwość uregulowania zobowiązania kartą nierzadko pozwoli na zaoszczędzenie i czasu, i nerwów.

- Choćby w przypadku kierowców zagranicznych, którzy nie mają przy sobie polskiej waluty, a policjant musi nałożyć mandat gotówkowy - tłumaczy st. sierż. Mateusz Kmiecik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Wówczas opłata mandatu wiąże się z poszukiwaniem bankomatu i wypłatą pieniędzy. Możliwość opłacenia mandatu kartą problem ten rozwiązuje - dodaje.

Co więcej, zdaniem urzędników opłacanie mandatów karnych w formie bezgotówkowej zwiększy ich ściągalność.

Tymczasem przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślają: - Wybór formy płatności będzie zależał od osoby przyjmującej mandat. W przypadku płatności kartą, ukarany poniesie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią.

Wybór formy płatności będzie zależał od osoby przyjmującej mandat

Urzędnicy zastrzegają przy tym, że w początkowym okresie nie wszystkie patrole policji będą wyposażone w terminale. - Policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W pierwszej kolejności mają one trafić do policyjnych patroli ruchu drogowego - tłumaczą pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak sytuacja wygląda wśród lokalnych mundurowych?

- Na tę chwilę jest zbyt wcześnie, żeby mówić o ewentualnym zakupie terminali płatniczych. Jeżeli przepisy wejdą w życie, to oczywiście sukcesywnie w tego typu urządzenia wyposażani będą policjanci z Pomorza - zastrzega w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” podkomisarz Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych tak szybko, jak tylko będzie to możliwe

Funkcjonariusze z drogówki nie kryją jednak, że sam pomysł im się podoba, a problemów np. z obsługą terminali czy ich transportem nie będzie.

- Samo urządzenie nie jest skomplikowane w obsłudze. Policjant nie będzie też musiał mieć go ciągle przy sobie, tylko będzie przewoził je w radiowozie, używając w przypadku potrzeby - mówi st. sierż. Kmiecik.

Sprawą zajmie się teraz Senat. Wśród polityków mówi się jednak, że jak na razie nic nie wskazuje na to, by proponowane regulacje utknęły w procesie legislacyjnym.

Szymon Zięba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.