Majątki radnych Sejmiku. Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Łukasz Kłos

Majątki radnych Sejmiku. Sprawdzamy oświadczenia majątkowe

Łukasz Kłos

Hotelarstwo, finanse, biznes medyczny - to branże, z których część radnych czerpie krociowe zyski. Nie-którzy są bogatsi niż większość parlamentarzystów.

Wszyscy z 33 radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego złożyli oświadczenia majątkowe w terminie. W dokumentach zapisane są domy, mieszkania, działki i auta, które posiadają przedstawiciele Pomorzan w samorządzie wojewódzkim. Najtańsze mieszkanie warte jest (zgodnie z deklaracją) 100 tys. złotych. Najdroższy dom wyceniony został na 1,5 mln złotych. Okrągłe sumki figurują na kontach i w papierach wartościowych niejednego radnego, ale niektórzy żyją z dnia na dzień i nie zgromadzili dosłownie nic (przynajmniej wedle złożonej deklaracji).

Ale lektura oświadczeń majątkowych pokazuje nie tylko stan posiadania. Z upublicznionych dokumentów możemy dowiedzieć się, kto, z kim i za ile współpracuje.

Andrzej Bartnicki prowadzi dochodową przychodnię lekarską, dorabiając kilkadziesiąt tysięcy złotych na prywatnych praktykach. Jarosław Bierecki zarabia setki tysięcy złotych w pozabankowym sektorze finansowym, pracując m.in. u brata Grzegorza, słynnego „ojca SKOK-ów”, senatora milionera. Państwo Męczykowscy prowadzą z niemałymi zyskami kompleks turystyczny, a radny Jacek Bendykowski zainkasował niemałą (choć o 1/3 niższą niż przed rokiem) sumę z kancelarii prawnej prowadzonej ze wspólnikami.

Na dziewięcioro radnych z klubu PiS sześcioro w ubiegłym roku uzyskało przychody bądź to ze spółek, bądź instytucji państwowych. Z drugiej strony wielu spośród radnych koalicji PO-PSL związana jest zawodowo z niższymi szczeblami samorządowymi, prowadząc należące do nich jednostki (instytucje, spółki lub placówki).

Zgodnie z przepisami, obowiązek składania oświadczeń majątkowych mają wszyscy radni poszczególnych szczebli samorządowych, a także osoby pełniące funkcje w organach wykonawczych (jak wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie czy członkowie zarządu województwa).

Sejmik Województwa Pomorskiego
Sejmik Województwa Pomorskiego
Sejmik Województwa Pomorskiego
Łukasz Kłos

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.