Aleksandra Chomicka

Maćkowy - nowe oblicze dzielnicy

 Maćkowy - nowe oblicze dzielnicy Fot. Materiały prasowe
Aleksandra Chomicka

Deweloperzy kuszą już nie tylko tanimi mieszkaniami, ale również ciekawą ofertą budownictwa jednorodzinnego.

Maćkowy, dzielnica kojarząca się gdańszczanom przez dekady z mleczarnią, od kilku lat wyraźnie się zmienia. Dzisiaj to jeden z największych placów budowy w południowej części Gdańska. Inwestują tu m.in. Ekolan, Hanza, K&L, Elwoz, a kolejne budowy wyrastają przy prowadzącej do Maćkowych ulicy Niepołomickiej. Skupienie w jednym miejscu wielu inwestorów działa na korzyść dzielnicy, dla której największym problemem był do niedawna właśnie dojazd. Ale teraz wiele ma się zmienić. W 2018 roku ma być już gotowy nowy most na ulicy Starogardzkiej, coraz głośniej mówi się również o budowie Nowej Świętokrzyskiej, która ma wyprowadzić ruch samochodowy w kierunku Havla i Armii Krajowej. Ba! Według planów wzdłuż ul. Nowej Świętokrzyskiej poprowadzony zostanie tramwaj - od istniejącej już pętli Łostowice Świętokrzyska.

Plan przewiduje budową przystanków na skrzyżowaniu ul. Nowej Świętokrzyskiej z ul. Kampinoską, Niepołomicką, Wielkopolską oraz w rejonie Potoku Kowalskiego. Trasa tramwaju kończyć się będzie na skrzyżowaniu ze starą ul. Świętokrzyską, na granicy Kowal. Pesymiści mówią: to już lata planowania. Optymiści widzą szansę na zrealizowanie planów właśnie w dynamicznej rozbudowie tych okolic, w tym Maćkowych, rejonu ulic Niepołomickiej, Wielkopolskiej.

Deweloperzy mają ofertę dla każdego

W Maćkowych ceny mieszkań są atrakcyjne dla tych, którzy szukają pierwszego lokum. Według danych portalu Gratka.pl Gdańsk Maćkowy - średnia cena metra kwadratowego w dzielnicy to obecnie 4279 zł, podczas gdy średnia dla Gdańska wynosi 6059 zł/m kw. Ponieważ chodzi o lokale z rynku pierwotnego trzeba jeszcze doliczyć koszty ich wykończenia, ale to i tak ponad 40 procent poniżej średniej. Oferta deweloperów była dotychczas sprofilowana głównie na beneficjentów rządowych programów wspomagania młodych w zakupie pierwszego mieszkania (RnS i MdM). Jednak nawet po zakończeniu tego ostatniego programu, co będzie miało miejsce w 2018 roku, tanie mieszkania nadal znajdą nabywców. Nawet oferta programu Mieszkanie Plus (który ciągle jest w powijakach), oferującego mieszkania na wynajem, nie zniechęci większości Polaków do kupna własnego mieszkania. Tak mamy...

Deweloperzy zmieniają adresatów ofert

Perspektywę zmian w rynkowych warunkach widać również w ofercie deweloperów. W osiedlah, które budują w Maćkowych, jest coraz więcej mieszkań dużych, przeznaczonych już nie dla młodych na dorobku, ale dla rodzin z dziećmi. Pojawiły się również domy. To nawiązanie do tradycyjnej zabudowy tej okolicy, a także sąsiedniego Borkowa, gdzie buduje wielu inwestorów indywidualnych. Nie każdy ma jednak ochotę i czas na doglądanie ekip, poza tym wolno-stojące domy jednorodzinne są (z racji cen działek w tej okolicy) dośc drogie.

Tym, którzy szukają ciekawych propozycji, można polecić nowe osiedle Futura Park, które realizuje w Maćkowych firma z 10-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim K&L. W ofercie są domy w zabudowie szeregowej oraz mieszkania. Domy, z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną, dwoma łazienkami i osobnym wc, 4 sypialniami - odpowiadają potrzebom rodzin z dziećmi. Układ domu uzupełnia dobrze zaplanowana kuchnia, przestronny, słoneczny salon z miejscem na duży rodzinny stół, miejscem na kominek. Dom posiada duży ogród, który dzięki dużej ścianie ze szkła staje się częścią salonu, a salon częścią ogrodu.

Aleksandra Chomicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.