Alicja Charzyńska

Lokalizacje atrakcyjne przez cały rok

Lokalizacje atrakcyjne przez cały rok Fot. Materiały promocyjne
Alicja Charzyńska

Nadal inwestorzy w dużej mierze decydują o obliczu trójmiejskiego rynku nieruchomości, wybierając różne opcje najmu. Najkorzystniej wypada kombinacja turysty ze średnimi wymaganiami ze studentem, który zapłaci więcej za standard.

Stopy procentowe nie zmieniły się, a to może oznaczać dalszy ciąg dominacji inwestorów na rynku nieruchomości. Trójmiasto odczuwa to szczególnie, za sprawą wyższej niż w innych miastach opłacalności najmu. Dzieje się tak, mimo że sezon turystyczny nad morze trwa zaledwie 3-4 miesiące. Jednak równoważy to coraz popularniejszy „hybrydowy” wynajem mieszkań.

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na trójmiejskim rynku wtórnym najaktywniejsi są inwestorzy planujący wynajem lokalu, którzy ten segment wybierają, bo poszukują gotowych do zamieszkania mieszkań. To ta grupa nabywców wybierała w minionym roku u deweloperów - z tego samego powodu - opcję wykończenia pod klucz, kupując nieruchomości za gotówkę w celach inwestycyjnych.

Trzy trendy dominują

Zainteresowanie tych klientów wiąże się właśnie ze specyfiką rynku trójmiejskiego, który pozwala zarabiać na wynajmie nieruchomości.

- Obecnie możemy zauważyć trzy trendy związane z pasywnym przychodem z nieruchomości: pierwszy, obecnie najbardziej dochodowym, jest wynajem na doby dla turystów -mówi Damian Tomasik, ekspert Metro-house. - Rok 2016 był rekordowym pod względem przychodów i obłożenia, które w miesiącach sezonowych wyniosło 95 proc. Tutaj decydującym kryterium jest lokalizacja nieruchomości - w pasie nadmorskim lub w centrum. Drugi segment to studenci, którzy przyjeżdżając do Trójmiasta, najczęściej na początek wynajmują pokój we wspólnym mieszkaniu (cena - ok. 700 zł) - dodaje ekspert.

Najem długoterminowy w głównej mierze rozwija się w bardziej odległych od turystycznych atrakcji dzielnicach, gdzie występuje przewaga rynku deweloperskiego.

Coraz częściej jednak mieszkania wynajmowane są w systemie tzw. hybrydowym, czyli w sezonie na doby turystom, (w tym również takim, którzy wybiorą tańszą ofertę w gorszej lokalizacji), natomiast poza sezonem - na pokoje - studentom, również tym, którzy z kolei za wyższy standard i lepszą lokalizację skłonni są drożej zapłacić.

Mało gotowych mieszkań w Trójmieście

Według REAS liczba gotowych, niesprzedanych mieszkań skurczyła się w ciągu ostatniego roku o 20 proc. W efekcie dziś coraz trudniej o lokum dostępne od ręki, które wyróżnia się atrakcyjnym rozkładem, dobrą ceną i w dodatku w korzystnie zlokalizowanym i skomunikowanym osiedlu. Wyjątkowo szybko znika oferta gotowych lokali w Trójmieście, oscylując na poziomie ok. 10 proc. Na przykład, spółka Polnord ma do sprzedaży ostatnie gotowe mieszkania na wybudowanym I etapie inwestycji Brama Sopocka. W sprzedaży znajdują się również mieszkania z nowych etapów, których odbiór planowany jest już niebawem, bo na II kwartał 2017r.

Alicja Charzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.