List emeryta policjanta o dezubekizacji: Pełniliśmy służbę Ojczyźnie

Czytaj dalej
Fot. Michal Sikora
Patryk Drabek

List emeryta policjanta o dezubekizacji: Pełniliśmy służbę Ojczyźnie

Patryk Drabek

Ustawa dezubekizacyjna wciąż wzbudza ogromne emocje. Jeden z emerytowanych funkcjonariuszy policji wysłał do redakcji „Dziennika Zachodniego” list otwarty do polityków Prawa i Sprawiedliwości. - U miażdżącej większości z nas, orzeł na czapce nigdy nie zapłonął ze wstydu! - pisze były policjant.

Ustawa dezubekizacyjna, która weszła w życie, dotyczy obniżenia świadczeń emerytalnych i rentowych za służbę w latach 1944-1990. Świadczenia takich mundurowych mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.

Takie rozwiązanie oburzało m.in. policyjnych związkowców, ponieważ mowa także o funkcjonariuszach, którzy w 1990 roku zostali pozytywnie zweryfikowani i służyli w policji przez ostatnie 26 lat. Teraz otrzymaliśmy list od jednego z byłych funkcjonariuszy.

- Proszę wskazać jak powinniśmy postąpić, mając często 19-20 kilka lat w latach 80. XX wieku? To Was, polityków o to pytamy! Wy, którzy obecnie stawiacie nam zarzuty i określacie jako zbrodniarzy z tamtego systemu! Nie pytamy o to swoich rodziców, bo od nich wtedy otrzymywaliśmy, wstępując w szeregi Wojska Polskiego czy Resortu Spraw Wewnętrznych lub Milicji Obywatelskiej, ojcowskie przykazanie, aby być porządnym człowiekiem i przede wszystkim Polakiem! Z tym przesłaniem, pełniliśmy służbę jedynej wtedy Ojczyźnie. U miażdżącej większości z nas, orzeł na czapce nigdy nie zapłonął ze wstydu! - pisze emerytowany policjant.

Były funkcjonariusz, który podpisał się pod listem „Jeden z Tysiąca”, pisze dalej:

- Z dumą i pokorą przyjmowaliśmy powiew wiatru polskiej wolności, tej wymarzonej przez pokolenia. Wstępowaliśmy do Polskiej Policji, składając ślubowanie, że wierności jej dochowamy, a postawione przed nami obowiązki będziemy wykonywać do końca. Do samego końca.

Co sądzisz o ustawie dezubekizacyjnej?

Przeżywaliśmy ten koniec wielu naszych kolegów z ciarkami na plecach, oddając im należną cześć i ostatnie pożegnanie - Śpij Kolego w Ciemnym Grobie. Przeżywaliśmy wszystkie wzloty i upadki, jakie miały miejsce w Polsce, razem z naszymi rodzinami, sąsiadami i nieznajomymi.

Wielu z nas po zakończonej służbie mundur zawiesiło w szafie na wieszaku historii. Dziesiątki zostało przez lokalne społeczności obdarzonych zaufaniem i pełnią dalszą służbę dla dobra mieszkańców, piastując urzędy burmistrzów, wójtów lub radnych samorządowych
różnych szczebli.

Tysiące z nas zostało docenionych przez najwyższe organy władzy poprzez przyznanie za efekty służby odznaczenia państwowe. Za zaszczyt i honor cenimy sobie odznaczenia przyznane przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych prezydentów, ministrów RP ale też wyróżnienia Medalem za Zasługi Dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych „Pro Memoria”.

Boli, okropnie boli Pani Premier i pozostali politycy, kiedy słyszy się nie z ust tych, co stali i stoją po drugiej strony barykady prawa, tylko przedstawicieli Państwa Polskiego słowa „zbrodniarz”, „oprawca”. Przykre to, ale już się stało. Jakoś wytłumaczymy naszym dzieciom i wnukom, że był taki okres w historii Polski, gdzie bez sądu i przypisania podsądnym winy popełnienia zbrodni rzucono zbiorowe oskarżenie na tysiące ludzi, którzy znają swoja historię życia i służby oraz historię swego kraju. Znamy wszystkie blaski i cienie! Niektóre nie tak odległe drzemią nam w pamięci. Ale także te odległe, które budzone są jak upiory z przeszłości. Zadajemy sobie pytanie, jak to jest możliwe, że Polak mógł tak nienawidzić Polaka! W związku z ustawą dezubekizacyjną prosimy o wyjaśnienie nam, naszym rodzicom i najbliższym, jak powinniśmy się zachować jako Polacy w Polsce, którą określa się obecnie państwem totalitarnym.

Proszę spojrzeć z mównicy z podniesioną głową i powiedzieć, co należało zrobić i jakiego dokonać wyboru, aby nie zasłużyć na piętno oprawcy! Tego uzasadnienia domagamy się od polityków, a nie historyków! Historycy dali nam poznać list śp. mjr Sojczyńskiego „Warszyca” do gen.„Radosława”, jednak żaden polityk przez 26 lat demokratycznej i wolnej Polski nie wyjaśnił nam czy śp. gen. Jan Mazurkiewicz dokonał właściwego wyboru jako żołnierz i Polak - napisał w liście do naszej redakcji emerytowany policjant.

Jak oceniacie ten list? Napiszcie komentarz

[sndh]

Patryk Drabek

Komentarze

141
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

SixCorner

Wyzwiska, nienawisc i pogarda... Jak na Polakow Katolikow to dosc sporo...jak na jeden raz...Problem w tym, ze historii nikt nie zmieni ale jak sie pusci pare "jobow" to zawsze jakos razniej. Prawda? Ludzie, a moze przeczytacie kawalek "Pisma Swietego" i zrozumieli do Jezus mowil o milosci blizniego.

Duesseldorfer

PRL to bylo panstwo totalitarne.Komunistyczna wladza umacniala sie przy pomocy MO, ZOMO, a takze ideologicznie poprawnych nauczycieli ,w zakladach pracy byli to ludzie na tzw .stanowisku….
Teraz wszyscy ci czerwoni,udaja ,ze nic nie zrobil i za nic nie sa odpowiedzialni, oni chcieli dobrze….
Dzisiaj "spadkobiercy zbrodniczych organizacji" z PRL-u maja czelnosc podnosic glos.
W latach 80-tych milicja,zomo,ormo,ubecja ,
mogli z ludzmi robic co im sie podobalo: mozna bylo zostac zatrzymanym przez MO pod byle pretekstem, pozniej pobitym, doprowadzonym do kalectwa, albo smierci….i zadnej z tych komunistycznych gnid nie spadl nawet wlos z glowy.
Tragedia WUJKA,zamordowani ludzie z Opozycji I tysiace innych zakatowanych przez mo,zomo, ubekow I innych bandytow komunistycznych.
Czy wszyscy juz zapomnieli czym byla prl?

Rozpłakac

To jest skandaliczne wyciskanie łez przez bezwzględnych siepaczy.

Policjant

Koledzy mam do Was prośbę. Nas milicjantów i policjantów krzykacze mogą nas cmoknąć Sami widzicie co oni piszą. Są to ludzie którzy są małymi ludzikami którzy w życiu nic nie osiągnęli Są napełnieni złością i nienawiścią Moja rada ignorować ignorować ignorować a oni sami się uduszą żółcią Pozdrawiam wszystkich milicjantów i policjantów

Demokrata pańszczyźniany

Powiedzcie mi mądrusy: Jest lepiej być dobrym "żołnierzem" w złej armii, czy złym "żołnierzem" w dobrej - bo PiS-owskiej armii?
I nie mam tu na myśli tylko wojska.

jac111pl

Cała ta ustawa tzw. dezubekizacyjna, to jedna wielka ściema. Rządzący poszukuja pieniędzy dla sfinansowania swoich obiecanek. Wybrali to środowisko a także wojsko, bowiem uznali, że mało kto ujmie się za nimi, stąd ta nazwa dezubekizacyjna. Przykładów nonsensów jest bez liku. Widac, że nie szło o staranność a o kasę. Trzeba powiedziec sobie jasno, że skoro tym ludziom nie zabroniono wstępować do policji po 1990r. i zawarto z nimi umowy o pracę/służbę, to bezdyskusyjnym jest pozbawianie ich zasłużonych emerytur, rent. Pogrywanie pod publiczkę, że tzw. ofiary reżimu żyją za o wiele mniej jest absurdalne. Państwo powinno dążyć do skazania winnych przestępstw i odebrać im nienależne uposażenia ale nie stosując zbiorowej odpowiedzialności. Idąc tym tropem- …co w takim razie począć ze wszystkimi nauczycielami, którzy pracując w szkołach a także uczelniach PRL, czynnie uczestniczyli w procesie indoktrynacji i deprawowania młodego pokolenia, karmiąc ich kłamstwem? Oni też w sposób oczywisty “dławili wolność”, kto wie czy nie w bardziej wyrafinowany sposób niż esbecy. Ci co wykładali podstawy marksizmu i leninizmu, ekonomie socjalistyczną etc? Bardzo wielu z obecnych polityków tzw. prawicy ma za sobą właśnie ten okres pobierania nauki na wyższych uczelniach w PRL i tam zdawali egzaminy, pisali nawet prace dyplomowe odnośnie ogólnie pojętej wyższości socjalizmu. Profesor Zbigniew Religa "W latach 1989–1991 był kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie" Jako nastolatek należał do Związku Młodzieży Polskiej[9]. W latach 80. zaangażował się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, z ramienia którego bez powodzenia startował w 1989 w wyborach do Senatu I kadencji. Dzięki poczynaniom tego (nie)rządu np. Profesor Zbigniew Religa jest nazywany ubekiem a Piotrowicz bohaterem. Kto ma większe zasługi dla RP. Czy przez to prof. Religa nie jest już Wielkim Autorytetem tylko ubekiem? nad kapitalizmem. Generał Gromosław Czempiński i jego ludzie wyprowadzili z Iraku podczas 1. wojny w Zatoce oficerów CIA za co rząd USA umorzył nam 20 mld. dol. długów. On i jego ludzie są na liście tzw. ustawy dezubekizacyjnej. I na koniec- wszyscy już chyba zdajemy sobie sprawę, że celem Prezesa PiS i jego współpracowników jest władza na długie lata, zmiany w ordynacji do samorządów to przygrywka do dalszych poważniejszych zmian w ordynacji wyborczej tym razem do Sejmu, Senatu, więc możliwości kreowania rzeczywistości nie zabraknie. Czy tak trudno dzisiaj sobie wyobrazić, że za lat 5 lub 10, do Sejmu wpłynie ustawa o obniżeniu emerytur dla agentów zachodniego kapitalizmu, gorszego sortu Polaków, pracujących na rzecz "zbrodniczych" PO i PSL?a którzy przez lata "bogacili" się w reżimowej III RP piastując nieraz niskie stanowiska w urzędach? Raz złamana umowa społeczna, lubi być łamana ponownie. Zwłaszcza, gdy realizuje zasady odpowiednio ukształtowanej sprawiedliwości społecznej.

jac111pl

Cała ta ustawa tzw. dezubekizacyjna, to jedna wielka ściema. Rządzący poszukuja pieniędzy dla sfinansowania swoich obiecanek. Wybrali to środowisko a także wojsko, bowiem uznali, że mało kto ujmie się za nimi, stąd ta nazwa dezubekizacyjna. Przykładów nonsensów jest bez liku. Widac, że nie szło o staranność a o kasę. Trzeba powiedziec sobie jasno, że skoro tym ludziom nie zabroniono wstępować do policji po 1990r. i zawarto z nimi umowy o pracę/służbę, to bezdyskusyjnym jest pozbawianie ich zasłużonych emerytur, rent. Pogrywanie pod publiczkę, że tzw. ofiary reżimu żyją za o wiele mniej jest absurdalne. Państwo powinno dążyć do skazania winnych przestępstw i odebrać im nienależne uposażenia ale nie stosując zbiorowej odpowiedzialności. Idąc tym tropem- …co w takim razie począć ze wszystkimi nauczycielami, którzy pracując w szkołach a także uczelniach PRL, czynnie uczestniczyli w procesie indoktrynacji i deprawowania młodego pokolenia, karmiąc ich kłamstwem? Oni też w sposób oczywisty “dławili wolność”, kto wie czy nie w bardziej wyrafinowany sposób niż esbecy. Ci co wykładali podstawy marksizmu i leninizmu, ekonomie socjalistyczną etc? Bardzo wielu z obecnych polityków tzw. prawicy ma za sobą właśnie ten okres pobierania nauki na wyższych uczelniach w PRL i tam zdawali egzaminy, pisali nawet prace dyplomowe odnośnie ogólnie pojętej wyższości socjalizmu. Profesor Zbigniew Religa "W latach 1989–1991 był kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie" Jako nastolatek należał do Związku Młodzieży Polskiej[9]. W latach 80. zaangażował się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, z ramienia którego bez powodzenia startował w 1989 w wyborach do Senatu I kadencji. Dzięki poczynaniom tego (nie)rządu np. Profesor Zbigniew Religa , który w latach 1989–1991 był kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie za sprawą obecnie procedowanej ustawy tzw. dezubekizacyjnej jest nazywany ubekiem a Piotrowicz bohaterem. Kto ma większe zasługi dla RP. Swoją drogą Prof. Religa, który jest niezaprzeczalnie w opinii wielkiej rzeszy Polaków i to bez względu na zabarwienie polityczne-Wielkim Polakiem- już jako nastolatek należał do Związku Młodzieży Polskiej. W latach 80. zaangażował się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (prokomunistyczna organizacja z ramienia, którego bez powodzenia startował w 1989 w wyborach do Senatu I kadencji.). Czy przez to prof. Religa nie jest już Wielkim Autorytetem tylko ubekiem? nad kapitalizmem. Generał Gromosław Czempiński i jego ludzie wyprowadzili z Iraku podczas 1. wojny w Zatoce oficerów CIA za co rząd USA umorzył nam 20 mld. dol. długów. On i jego ludzie są na liście tzw. ustawy dezubekizacyjnej. I na koniec- wszyscy już chyba zdajemy sobie sprawę, że celem Prezesa PiS i jego współpracowników jest władza na długie lata, zmiany w ordynacji do samorządów to przygrywka do dalszych poważniejszych zmian w ordynacji wyborczej tym razem do Sejmu, Senatu, więc możliwości kreowania rzeczywistości nie zabraknie. Czy tak trudno dzisiaj sobie wyobrazić, że za lat 5 lub 10, do Sejmu wpłynie ustawa o obniżeniu emerytur dla agentów zachodniego kapitalizmu, gorszego sortu Polaków, pracujących na rzecz "zbrodniczych" PO i PSL?a którzy przez lata "bogacili" się w reżimowej III RP piastując nieraz niskie stanowiska w urzędach? Raz złamana umowa społeczna, lubi być łamana ponownie. Zwłaszcza, gdy realizuje zasady odpowiednio ukształtowanej sprawiedliwości społecznej.

Bulwa

Człowieku, po co tracisz czas - w tym kraju i tak tego nikt nie chce zrozumieć

Insp. Barnaby

Kto w tamtym okresie, wstąpił do tych broniących tamtego systemu szeregów, powinien nawet trochę bardziej zostac ukarany. Jaki rodzaj pracy ich czekał, mozna było zobaczyc gołym okiem na ulicach polskich miast. Ze łzami w oczach przeczytałem z jaką to dumą i pokorą przyjmowaliście powiew wiatru polskiej wolności, widzialem tą dumę i pokorę na waszych twarzach podczas waszych akcji na kop. Zofiówka w Jastrzębiu i na Wujku w Katowicach. Przeżywaliście to wszystko razem z waszymi rodzinami, może, ale sąsiadów i nieznajomych nie wciągaj w ten brudny a nawet krwawy interes. Czytając ten naszpikowany sloganami z niedawnej przeszłości list rozpaczy, mam wrażenie że mam przed sobą szmatę na służbie Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Nie mogę powstrzymac potoku łez czytając z jakimi ciarkami na plecach żegnał odchodzących kolegów, te ciarki znikały dopiero gdy mierzył z broni i nieraz jej uzył w starciach z ludzmi protestujących przeciwko uciskowi, którego aparatem wykonawczym były szeregi w które wstąpił. Towarzyszu były milicjancie, jestem w rozterce, pomożesz? Jak zakwalifikowac treśc Twego listu - AROGANCJA, TUPET, GŁUPOTA? Na Twoim miejscu, byłbym zadowolony tą średnią emeryturą.

dla ZSRR

WSZYSCY BYLI W PZPR.
Pobierają wysokie emerytury, a ich ofiary nie mają minimum socjalnego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.