Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lekarzy gubi rutyna. Za ich błędy płacimy życiem

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Helena Wysocka

Lekarzy gubi rutyna. Za ich błędy płacimy życiem

Helena Wysocka

Kobieta zmarła, bo chirurg źle wykonał badanie - tak twierdzi pogrążona w żałobie rodzina. Postępowanie w sprawie błędu lekarskiego właśnie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Medyczne błędy badają też śledczy w Białymstoku i Łomży.

Łomżyńska prokuratura przygląda się sprawie zgonów dwóch noworodków, a białostocka bada przyczynę śmierci mężczyzny, który trafił do szpitala po tym, jak napił się żrącej substancji.

- Postępowań dotyczących błędów lekarskich jest z roku na rok coraz więcej - mówi Zbigniew Dudko z białostockiego oddziału stowarzyszenia Primum Non Nocere. - Skąd się to bierze? Z jednej strony wzrastają oczekiwania i świadomość pacjentów, a z drugiej - niektórych lekarzy gubi rutyna.

Czasami gubi ich także podejście do pacjentów - takie z przymrużeniem oka. Zwłaszcza w przypadkach, gdy są to ludzie starsi i schorowani.

Ale lekarze taką oceną są oburzeni. Twierdzą, że pacjent jest dla nich najważniejszy. Że nad każdym, młodym, czy starym, pochylają się z równą troską. Tyle tylko, że w podlaskich szpitalach brakuje kadry. Personel jest więc przepracowany i ma za mało czasu dla pacjentów, a to sprzyja błędom.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Helena Wysocka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

piotr644

Trzeba unikać białych śmierci, czyli soli, cukru i lekarzy pierwszego i następnego kontaktu. Osobiście wyznaję zasadę, że trzeba samemu dbać o zdrowie - lekarze je przywracają tylko przez przypadek, bo z reguły leczą tzw "statystycznego pacjenta", lub "ciekawy przypadek". Medycyna nie umie czynić cudów. Jak mamy umrzeć, to nam w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie.

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.