Lęborczanie powiedzą, ile powinien zarobić burmistrz i rada miejska?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Robert Gębuś

Lęborczanie powiedzą, ile powinien zarobić burmistrz i rada miejska?

Robert Gębuś

Mieszkańcy co roku mieliby opiniować pracę rady i burmistrza. Powstał projekt uchwały. Według niej - mogliby także oceniać wysokość diet rajców i wynagrodzenia włodarza.

- Zaobserwowaliśmy potrzebę wprowadzenia mechanizmu społecznej oceny wysokości diet radnych, wysokości zarobków burmistrza Lęborka oraz efektywności ich pracy na rzecz lęborczan - mówi Arkadiusz Mielewczyk, prezes stowarzyszenia LBO. - Głównym impulsem, który zdecydował o przystąpieniu do prac nad uchwałą był artykuł „Echa Ziemi Lęborskiej” - przyznaje.

Urząd Miasta Lębork
archiwum DB Radni chętnie podnoszą rękę w sprawach podwyżek dla siebie i burmistrza miasta. Ostatnio w czerwcu ubiegłego roku

Dziś o tym, ile zarobią radni i burmistrz, decyduje rada. Mieszkańcy mają okazję weryfikować ich pracę raz na cztery lata, przy wyborczych urnach. Uchwała dałaby im możliwość dokonywania tego raz w roku, przy okazji głosowania nad budżetem obywatelskim, a więc koszty dodatkowe byłyby stosunkowo niewielkie.

W naszym mniemaniu, jeśli rada i burmistrz będą poddawani ocenie corocznie, a nie tylko podczas wyborów, mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć, a radni i burmistrz będą mogli skorygować działania w kolejnym roku

- mówi Hanna Kurs z RKW-RKW.

Na karcie konsultacyjnej znalazłoby się łącznie 16 zadań, które mieszkańcy poddawaliby ocenie i dwa kryteria, wskazane przez burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej.

- Dlaczego mieszkańcy w ogóle mają decydować o wysokości wynagrodzenia burmistrza i diet radnych? To proste: dlatego, że to ich własne pieniądze - uważa Mielewczyk.

Chociaż opinia mieszkańców nie miałaby realnego wpływu na zarobki i diety, to dawałaby obraz pracy rady i burmistrza przez całą kadencję. Jarosław Gryń, prezes stowarzyszenia RKW-RKW o.Lębork uważa, że taka uchwała zaktywizuje lokalną społeczność. Podobnie myśli Maciej Szreder, przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku.

- Jestem za każdym rodzajem oceny pracy burmistrza i rady, ale trzeba pamiętać, żeby to były kryteria merytoryczne - uważa. - Jest to jednak duża szansa na zainteresowanie i zaktywizowanie mieszkańców do przyjrzenia się pracy burmistrza, urzędników i rady.

Urząd Miasta Lębork
Witold Namyślak, burmistrz Lęborka


Witold Namyślak
, burmistrz Lęborka, nie ma wyrobionego zdania.

Nie wiem dokładnie, na czym miałoby to polegać, ale myślę, że taki pomysł jest możliwy, ale to rada zdecyduje. Mnie to nie przeszkadza

- mówi Namyślak.

[email protected]

Robert Gębuś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.