Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]

Jolanta Zielazna

Jako długowiecznych, określa się osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat. Obecni seniorzy 90+ to roczniki, które urodziły się w okresie międzywojennym.

Żyjemy dłużej dlatego, że spada umieralność osób starych i bardzo starych, dlatego rośnie grono ludzi sędziwych.

Na początku lat 50. z każdych 100 tys. urodzonych wtedy chłopców tylko 2,5 tys. miało szansę dożyć 90 lat, dziewczynek - 5,5 tys. Ale w 2000 r. na każde 100 tys. urodzonych chłopców prawdopodobnie 6,6 tys. dożyje 90 lat (i 16,2 tys. kobiet). Dla dzieci urodzonych w 2015 r. prawdopodobieństwo dożycia 90 lat jeszcze znacznie wzrośnie. Jednak długowieczność niesie z sobą też problemy. Jakie?

Stulatków w kraju liczymy już w tysiącach. Przybywa ich znacznie szybciej, niż przewidywano. Szybciej przybywa też 90-latków i starszych. Coraz więcej Polaków jest długowiecznych.

Tym mianem, czyli jako długowiecznych, określa się osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat.

Pożyjemy długo

Spotkać wokół siebie 80-latka to już nie problem - sąsiedzi, przechodnie na ulicy. Urodzili się w latach 30. XX wieku - nasi rodzice, dziadkowie. W województwie kujawsko-pomorskim około 80 tys. mieszkańców ma ukończone co najmniej 80 lat.

Ale demografów coraz bardziej interesują jeszcze starsi. Bo ta grupa zwiększa się w szybkim tempie. Dane z przestrzeni prawie wieku (od 1921 r.) pokazują, że z im starszą grupą seniorów mamy do czynienia, tym w szybszym tempie rośnie jej liczebność.

Obecni seniorzy 90+ to roczniki, które się urodziły w okresie międzywojennym. Za kilka lat liczebność tej grupy rosnąć będzie wolniej. To konsekwencje spadku urodzeń w czasie II wojny światowej. - Typowy dla okresów wojen i innych kryzysów społecznych spadek liczby urodzeń z odpowiednim opóźnieniem przekłada się na spadek liczby osób dożywających podeszłego wieku - wyjaśnia dr hab. Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]
info. MOW

Żyjemy dłużej dlatego, że spada umieralność osób starych i bardzo starych, dlatego rośnie grono ludzi sędziwych.

Najlepiej to widać na tzw. tablicach dożycia - ile osób urodzonych w konkretnym roku prawdopodobnie dożyje 90 czy 100 lat?

Na początku lat 50. z każdych 100 tys. urodzonych wtedy chłopców tylko 2,5 tys. miało szansę dożyć 90 lat, dziewczynek - 5,5 tys. Ale w 2000 r. na każde 100 tys. urodzonych chłopców prawdopodobnie 6,6 tys. dożyje 90 lat (i 16,2 tys. kobiet). Dla chłopców urodzonych w 2015 r. prawdopodobieństwo dożycia 90 lat jeszcze znacznie wzrośnie. Taka szansę będzie miało prawie 12 tys., a spośród dziewczynek - 27,6 tys. na każde 100 tys. urodzonych.

Więcej stulatków

Spadek umieralności okazuje się większy, niż zakładał GUS w prognozie z 2014 r. W 2016 r. zamiast spodziewanych 3,5 tys. stulatków, było ich 4,9 tys.

Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]

Ale mamy też superstulatków, czyli osoby, które żyją ponad 110 lat. W 2016 r. zmarło ponad stu superstulatków.

Długiemu życiu sprzyjają warunki województw południowo-wschodnich i wschodnich. Regiony o wysokiej umieralności to Łódzkie, Śląsk i Lubuskie.

Kujawsko-Pomorskie nie wyróżnia się ani w jedną, ani w drugą stronę.

Mężczyźni żyją ciut poniżej średniej krajowej, a kobiety - nieznacznie dłużej

- sprawdza dr Szukalski tablice trwania życia.

Co ma wpływ na to, że na południowym wschodzie Polski żyje się dłużej? - Dla kobiet jest to także pas województw wschodnich, czyli podlaskie, lubelskie - uzupełnia socjolog. I wylicza, jakie mogą być tego przyczyny: spokój życia, największy odsetek mieszkańców na wsi, osadzenie w tej samej lokalnej społeczności od urodzenia, zintegrowanie z otoczeniem, w którym żyją. - To też regiony o wysokiej pobożności, o najwyższym deklarowanym poziomie uczestnictwa w mszach świętych, religijności - podkreśla socjolog.

Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]

Dwa pokolenia do opieki

Jednak długowieczność niesie z sobą problemy, o których zwyczajnie się nie mówi. Wszystkie działania dotyczące aktywizacji seniorów odnoszą się głównie do osób 60-70-letnich, sprawnych (lub w miarę sprawnych, samodzielnych). A co z 80-latkami? Najczęściej wdowami? Są zamknięte w czterech ścianach.

- Mało kto bada sytuację rodzinną 90-100-latków i starszych - mówi dr Szukalski.

Jeśli oni mają tyle lat, to ile lat mają ich dzieci? Są to prawdopodobnie osoby około 70-letnie i czasem ze względu na zdrowie same wymagają pomocy. Kto w Polsce opiekuje się starszymi? Przede wszystkim rodzina.

Mamy więc dwa pokolenia wymagające opieki. Właściwie zająć się nimi musiałyby 40-50-letnie wnuki 100-latków. To szczególny problem, na który jednak mało zwraca się uwagę.

Przy wydłużaniu się życia pomoc potrzebna jest nie na rok-dwa, ale na lat 10-20, a czasami i dłużej. Emerytura też musi wystarczyć na więcej lat.

Lat 90 plus. Jesteśmy coraz bardziej długowieczni [infografiki]

GUS prognozuje, że w 2020 r., czyli już bardzo niedługo, w Polsce będzie 285 tys. długowiecznych mieszkańców. Każda gmina będzie ich miała nieco ponad 100. Na razie znamy statystyki i prognozy, które mówią, że długowiecznych będzie przybywać w szybkim tempie. Ale mamy bardzo kiepsko rozpoznane potrzeby tego środowiska, stan zdrowia. Kiedy to zrobimy?

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.