Padł kolejny rekord Polski na rynku sztuki - 7 mln 11 tys. złotych. Kwotę tę zapłacił prywatny kolekcjoner za pięć opartowskich prac Wojciecha Fangora podczas wtorkowej aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art w Warszawie.
Mateusz Ziółko wygrał niedawno program „Twoja twarz brzmi znajomo”. To sprawiło, że o mieszkającym w Nowym Sączu wokaliście wszędzie jest głośno. Nam piosenkarz opowiada o tym, jak godzi pasję do muzyki z byciem mężem i ojcem.
12 grudnia rozpocznie się jedno z najważniejszych w roku wydarzeń kulturalnych Gdańska - festiwal muzyki dawnej Actus Humanus. Wybitni muzycy, wspaniałe wykonania w stylowych wnętrzach.
Muzyka. Dzieła operowe u polskich autorów współczesnych są bardzo rzadko zamawiane. Powodów jest kilka: pieniądze, ryzyko, ale i inne niż dawniej podejście widzów do rozrywki
Erwin Schrott to gwiazda tegorocznego koncertu charytatywnego z cyklu „Muzyka czyni cuda”. - Ładny głos, dobra technika, ma osobowość, prezencję, charyzmę. Nie hoduje brzucha, tylko biega na siłkę - mówi o wybitnym śpiewaku znawca opery Jerzy...
Nazywa się Świst. Paulina Świst. Pod tym pseudonimem prawniczka z Gliwic pisze książki, które rozpalają wyobraźnię czytelników, bo sprawnie łączy wątki sensacyjne z ostrym seksem. Wydała cztery książki i sprzedała je w nakładzie ponad ćwierć...
Frekwencja w kinach rosła, nie pomagały apele o bojkot zamieszczane w prasie podziemnej i na ulotkach, nie zniechęcały odstraszające hasła ani akcje małego sabotażu. Głód rozrywki był silniejszy - mówi Krzysztof Trojanowski, autor książki „Świnie...
Ruszyły zdjęcia do czwartego sezonu serialu Diagnoza, którego akcja rozgrywa się w Rybniku. W nowych odcinkach zobaczymy m.in. Macieja Stuhra i ponownie Jana Englerta. Rybnickie pejzaże po Ukraińcach zobaczą także Węgrzy...
W piątek swoją premierę będzie miał film „Fuga”. To drugi obraz w dorobku Agnieszki Smoczyńskiej, która zadebiutowała głośnymi „Córkami dancingu”. Wcześniej film obejrzeli widzowie festiwali w Cannes i w Gdyni.
Jakie przeszkody stoją na drodze rozwoju kultury na wsi? Jak przyciągnąć ludzi do ośrodków kultury? Między innymi o tym rozmawiamy z dyrektorem Centrum Biblioteki i Kultury w Szczańcu.
Należy do stałego repertuaru scen baletowych świata. Dzisiaj „Kopciuszek” będzie miał premierę w Filharmonii Kaszubskiej.
Mija rok od otwarcia wystawy Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Frekwencja pokazuje, że była potrzebna, a widzowie czekają na muzeum artysty.
Legendarny zespół jazzrockowy Laboratorium nagrał po 32 latach nową płytę studyjną. „Now” zawiera 12 utworów, wśród których są zarówno klasyki, jak i nowe kompozycje grupy.
O uczuciu, jakie połączyło Agnieszkę Osiecką i Jerzego Giedroycia, wiedziało niewielu. Historię miłości niemożliwej opisała Manuela Gretkowska w książce „Poetka i książę”. W rozmowie z DZ mówi o tym, jak trafiła na tę historię, dlaczego ją urzekła...
W niedzielę wieczorem zakończyła się jesienna edycja festiwalu Jazz Jantar. To był maraton! 13 dni, 25 koncertów, cały wagon wrażeń.
Rozmowa z Joanną Jodełką, pisarką, autorką m.in. powieści „2 miliony za Grunwald” .
Czołowa polska wokalistka jazzowa Aga Zaryan po pięcioletniej przerwie proponuje swój nowy album „High and Low” i związane z nim koncerty. W Poznaniu usłyszymy ją w poniedziałek. Z artystką rozmawiamy o jej twórczości, dorobku fonograficznym,...
Te historie łączy to, że ojcowie ostatecznie nie odeszli z kapłaństwa. Z opowieści partnerek i dzieci wynika, że myśleli o tym, ale z różnych przyczyn nie podjęli takiej decyzji - mówi Marta Abramowicz, autorka książki „Dzieci księży. Nasza...
O swoim domu rodzinnym na Kwietnej, rodzicach i dalszych krewnych, wychowaniu, koncertach na całym świecie i powrocie do Gdańska - mówi wybitna pianistka Ewa Pobłocka.
Kino. 25 lat krakowskiego festiwalu Etiuda&Anima to okazja, by przyjrzeć się ostatniemu ćwierćwieczu polskiego filmu animowanego.
Rozmowa z Anną Kostrzyńską - Miłosz z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, gościem konferencji „Cud jedności” w Nadbałtyckim Centrum Kultury.
Film. Dzieło Pawła Pawlikowskiego ma szansę na amerykańskie i europejskie Oscary.
Dariusz Gzyra mówi, że jego życiową misją jest próba wzbudzania w ludziach poczucia sprawstwa. Jednocześnie proponuje, by na świat spojrzeć z perspektywy zwierząt. Odważysz się?
Miliony ludzi stały się ofiarami różnych chorób na przestrzeni wieków. Plagi traktowano jako karę boską za grzechy. Dziś już wiemy, że winne są bakterie i wirusy.
W pierwszą rocznicę ingresu arcybiskupa Grzegorza Rysia kierowany przez niego Kościół łódzki dostał mało optymistyczną wiadomość: w roku szkolnym 2018/2019 większość uczniów szkół w Łodzi zrezygnowała z lekcji religii.
Wśród pokolenia, które wywalczyło 100 lat temu Niepodległość, był Franciszek Młynarczyk, który po wojnie osiedlił się w Szczecinku. Wspomina go córka, Danuta Kadela.
Na temat Lady Pank krążyły całe legendy. Kiedyś Janusz Panasewicz powiedział, że przylgnęła do was łatka skandalistów... - Przylgnęła i tak jest. Takich rzeczy się nie zmieni - mówi Jan Borysewicz, lider grupy Lady Pank.
Żeby upiec chleb trzeba było zaorać i zasiać pole, później zebrać zboże, wymłócić je i zmielić w żarnach na mąkę - opowiada o życiu przed stu laty Artur Gaweł, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Osowiczach.
W Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w najbliższy poniedziałek rozpocznie się przegląd pięciu filmów niemieckiego reżysera Alexandra Klugego: „Pożegnanie z dniem wczorajszym“ (1966), „Artyści pod kopułą cyrku: bezradni“ (1968), „Mocny Ferdynand“...
Tylko miesiąc dzieli fanów muzyki psychodelicznej od dorocznego święta. SpaceFest! 2018 odbędzie się w klubie B90 w dniach 7-8 grudnia. Zapraszamy do wspólnego lotu w kosmos!
Joanna Opozda zagra rolę słynnej francuskiej aktorki w nowym filmie Lecha Majewskiego - „Brigitte Bardot cudowna”. Wybór reżysera zaakceptowała sama gwiazda.
Literatura. Rozpoczęła się tegoroczna edycja akcji Czytaj PL. W jej ramach można w ciągu najbliższego miesiąca ściągnąć za darmo cyfrowe wersje popularnych książek.
Tej jesieni zobaczymy serial zrealizowany na podstawie powieści Remigiusza Mroza o prawniczce Joannie Chyłce. W tytułowej roli wystąpi Magdalena Cielecka.
Kiedy przyszły pierwsze sukcesy, mogła dać się uwieść złudnym urokom show-biznesu. Tak się jednak nie stało, bo miała u boku kochającego męża, a potem też dwie córki. Jej małżeństwo trwało aż 38 lat - i skończyło się niespodziewanie w 2016 roku
„Ekonomiczne Epitafia” nawiązują do funkcji, jaką pełniła Szubienica - tyle, że są przestrogą dla tych, którzy mogą zostać oszukani.
Z Michałem Koterskim, aktorem, który gra rolę Adasia Miauczyńskiego w filmie „7 uczuć”, rozmawia Anna Gronczewska
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.