„Miasto duchów” to mroczna opowieść o zbrodni, samotności i winach, które nie ulegają przedawnieniu - mówi Krzysztof Bochus, autor kolejnej książki z radcą Abellem w roli głównej. Premiera „Miasta duchów” 4 września. Fani nie tylko kryminałów...
Za dwa dni w Mokrym Dworze odbędzie się premiera znakomitej komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem”. Teatralna publiczność zasiądzie na widowni zbudowanej z… balotów słomy.
Oleg Sencow - symboliczny bohater tegorocznej edycji gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts - to czterdziestotrzyletni ukraiński reżyser filmowy, prozaik, pisarz, uczestnik Euromajdanu, który został w roku 2014 oskarżony przez rosyjskie służby...
Wojciech Plewiński, legendarny fotograf „Przekroju”, opowiada nam, jak rozwścieczył żonę Komedy, odkrył Annę Dymną i jak przez jego zdjęcia Beata Tyszkiewicz nie została dopuszczona do matury.
Nagrodzie Literackiej Gdynia, po raz kolejny, towarzyszy festiwal Miasto Słowa, czyli spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej Gdynia, akcje miejskie, pokazy filmów oraz panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek.
Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to wyjątkowe zjawisko na mapie teatralnej Polski - otwarte laboratorium pracy nad teatrem inspirowanym dokumentem i literaturą faktu.
Film Rona Howarda pomija ten epizod jako mało istotny w karierze Luciano Pavarottiego, ale fakt pozostaje faktem: w 1964 roku niespełna 30-letni tenor wystąpił w Polsce.
Dobry Bóg nie wszystkich hojnie wyposaża w talenty. Jednych tylko muśnie swoim spojrzeniem, sprawiając, iż przemkną przez życie niezauważeni, przeźroczyści niczym celofanowy gość z niegdysiejszego przeboju. Jednak raz na miliony przypadków położy...
- Patrząc na swoje życie z perspektywy, myślę, że wszystko, także te moje upadki, były mi potrzebne. Wszystko było po coś - mówi Krzysztof Jaryczewski, lider zespołu Jary Oddział Zamknięty.
Świat okazał się o wiele bardziej skomplikowany, niż to się tym młodym ludziom wówczas wydawało - mówi antropolog kultury, prof. Wojciech Burszta, z Uniwersytetu SWPS
- Nasze doświadczenia sumują się i dzięki temu możemy tworzyć coś nowego - z Wojciechem Mazolewskim i Johnem Porterem rozmawiamy o nowej płycie „Philosophia”.
To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier filmowych. Opowieść o jednej z największych postaci w historii Polski, budzącej do dziś skrajne emocje. 13 września do kin wchodzi film „Piłsudski”, w reżyserii Michała Rosy, z Borysem Szycem w...
Jaki był tegoroczny XXIII już festiwal szekspirowski? Publiczność dopisała, twórcy nie zawiedli. Jak zawsze spierano się, jaki spektakl był najlepszy, a który rozczarował, a tu opinie były podzielone...
- Generalnie piszę do muzyki i to ja muszę odczytać, o czym jest ta muzyka, i połączyć to z duszą artysty. Poprzez piosenkę stworzyć postać, jego wizerunek, który nie pozostawi ludzi obojętnymi - o swoich piosenkach i twórczości mówi Jacek Cygan.
Na makiecie jest czternaście postaci. Każda inna, z precyzyjnie otworzonymi elementami umundurowania i uzbrojenia. Polscy piechurzy i ułani, którzy z szablami w dłoniach szarżują na bolszewików, a ci padają pod ich ciosami.
Okładka „Panoramy” to nie było byle co. To pismo było rozchwytywane. Okładkę zdobiła zaś na ogół fotografia pięknej kobiety. Ta jednak jest inna. Pamiętna. Nie tylko dlatego, że to była 50. rocznica powstań śląskich i 26. zwycięstwa nad faszyzmem....
165 dzieł 29 artystek i artystów zakupionych przez Miasto Gdańsk z przeznaczeniem dla powstającego Nowego Muzeum Sztuki NOMUS zobaczymy w Zielonej Bramie na wystawie „NOMUS. Kolekcja w budowie”.
Katarzyna Maciąg kształciła się na teatralną aktorkę. Serial "Teraz albo nigdy" sprawił jednak, że rozpoczęła karierę w telewizji. Nie zaniedbała również występów kinowych. Właśnie oglądamy ją w sportowym filmie akcji "Fighter".
W historii sztuki ciało, tradycyjnie, jest jednym z ważniejszych tematów, bez niego trudno sobie wyobrazić malarstwo czy rzeźbę. Czasem jednak to ciało w sztuce wywołuje spore emocje.
Rok temu 28 lipca usłyszeliśmy smutną wiadomość: zmarła Kora, wokalistka słynnego Maanamu. Choć od dawna walczyła z poważną chorobą, wydawało się, że ją pokona i znów pojawi się na scenie, by zaśpiewać „Boskie Buenos”.
Już w piątek, 19 lipca odbędzie się jedna z najbardziej wyczekiwanych premier filmowych tego roku – po 25 latach na duże ekrany powraca Simba, Mufasa, Rafiki, Timon, Pumba oraz wielu innych bohaterów niezapomnianego „Króla Lwa”. Co wiemy o...
Lato w Gdańsku to czas Szekspira! Już 26 lipca startuje międzynarodowe święto - Festiwal Szekspirowski. 23. edycja zgromadzi 26 wydarzeń z 11 krajów. Festiwal potrwa do 4 sierpnia. Pod koniec wakacji Teatr Szekspirowski zaplanował dwa spektakle...
Film Marcina Sautera, bydgoskiego reżysera, został nagrodzony w Szanghaju. Opowiada o jego żonie Karalinie, pochodzącej z Białorusi, o miłości, tęsknocie i emigracji.
Drżyjcie gdańszczanie i turyści. Kryjcie się, strzeżcie ognia, wystrzałów i salw śmiechu. Nadciąga Feta - 23 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych. Na Fetę, na te kilka zwariowanych dni czekamy cały rok. Warto!
Komedia „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” to dzieło Woody’ego Allena zaaresztowane przed rokiem przez producenta tego filmu i niedopuszczone do rozpowszechniania. Za trzy tygodnie obraz Allena pojawi się na ekranach polskich kin.
Wydrukował blisko tysiąc plakatów i rozwiesił je na przystankach w całym mieście. Część zostawiał w tramwajach i autobusach, część rozdawał przechodniom na ulicach. Niektóre są już w drodze do Anglii, inne niebawem dotrą do Nowej Zelandii....
Na przełomie lat 60. i 70. byli najsłynniejszą aktorską parą. Ich kłótnie, śluby i rozwody też toczyły się w światłach reflektorów i błyskach fleszy ówczesnych paparazzi.
Wbrew wcześniejszym spekulacjom nie zbrodnia, ale poważne kłopoty ze zdrowiem doprowadziły do przedwczesnej śmierci 49-letniego Pawła Lucińskiego. Dziennikarz muzyczny gdańskiej rozgłośni zmarł w sobotę w swoim mieszkaniu na Żabiance.
Został aktorem, bo w szarym Peerelu szukał lepszego świata. Kiedy zagrał główną rolę w „Quo Vadis”, krytyka zmiażdżyła film i musiał za chlebem jechać za granicę. Dziś zarabia krocie, grając głównie w Rosji. Nie wszyscy go za to jednak chwalą.
Jakub Szydłowski, znakomity aktor musicalowy, to także utalentowany reżyser. Na małej scenie opery podlaskiej publiczność podbija jego autorska bajka muzyczna „Księga dżungli”.
O tym, czy PiS boi się filmu Patryka Vegi „Polityka” i czy kino zaangażowane w Polsce wychodzi z uśpienia - mówi historyk i filmoznawca prof. Krzysztof Kornacki.
- Po raz pierwszy w życiu jestem na tym festiwalu. Młodzi i Film. I ja! - żartował Andrzej Seweryn. Wybitny aktor, przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza uznany za jednego z największych aktorów dramatycznych po 1960 roku, dziś dyrektor...
W tym roku Festiwal Globaltica potrwa pięć dni, od środy do niedzieli. W programie jak zawsze najciekawsza muzyką świata, warsztaty, pyszne jedzenie, spotkania z literaturą podróżniczą, teatrem dla najmłodszych, w przyjaznej, bezpiecznej...
Kinową - bardzo rodzinną - przygodę rozpoczął dziadek Bogdan. Dziś żona, córka i wnuczka dokonują cudów, by Żeglarz zachwycał i nie zbankrutował. Jak?
- Wyrazistość ma dla artysty niesamowite plusy i trochę udręk - mówi Maria Peszek. - Dla mnie największym plusem, sukcesem i szczęściem jest moja publiczność. Ludzie ci są najlepsi na świecie, ale jednocześnie jest ich ograniczona liczba - to już...
Nowy film Patryka Vegi dopiero we wrześniu, ale jego zapowiedź już mrozi krew w żyłach polityków. Hejterów rozgrzewa, a fani zacierają ręce, że wreszcie odreagują urazy.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.