Alicja Charzyńska

Kto w 2016 roku kupował mieszkania w Trójmieście?

Średnia cena transakcyjna 1 m kw. mieszkań na rynku pierwotnym w Gdyni była w ostatnim roku wyższa niż w stolicy województwa, ale także wyższa niż w Fot. fot. materiały prasowe grupa inwestycyjna hossa Średnia cena transakcyjna 1 m kw. mieszkań na rynku pierwotnym w Gdyni była w ostatnim roku wyższa niż w stolicy województwa, ale także wyższa niż w Krakowie czy Wrocławiu
Alicja Charzyńska

Średnia cena transakcyjna 1 m kw. mieszkań na rynku pierwotnym w Gdyni była w ostatnim roku wyższa niż w stolicy województwa, ale także wyższa niż w Krakowie czy Wrocławiu

Jak wynika z najnowszego raportu firm Metrohouse i Expandera, na trójmiejskim rynku wtórnym najaktywniejsi są inwestorzy planujący wynajem lokalu. Często poszukują oni mieszkań gotowych do zamieszkania.

W 2016 roku zanotowaliśmy przede wszystkim wzmożony ruch klientów zakupujących nieruchomości za gotówkę w celach inwestycyjnych. Zainteresowanie tych klientów wiąże się ze specyfiką rynku trójmiejskiego, który pozwala zarabiać na wynajmie nieruchomości.

Obecnie możemy zauważyć trzy trendy związane z pasywnym przychodem z nieruchomości: pierwszy, obecnie najbardziej dochodowy, jest wynajem na doby dla turystów. Rok 2016 był rekordowy pod względem przychodów i obłożenia, które w miesiącach sezonowych wyniósł 95 proc. - mówi Damian Tomasik, ekspert Metrohouse. - Drugi segment to studenci, którzy przyjeżdżając do Trójmiasta, najczęściej na początek wynajmują pokój. Cena pokoju wynosi obecnie ok. 700 zł. Często mieszkania wynajmowane są w systemie tzw. „hybrydowym”, czyli w sezonie na doby, natomiast poza sezonem dla studentów na pokoje. Klienci, często poszukują gotowego do wynajmu mieszkania. Trzeci segment to najem długoterminowy, który w głównej mierze rozwija się w „sypialnianych dzielnicach”, gdzie występuje przewaga rynku deweloperskiego. Natomiast na rynku mieszkań deweloperskich, można zauważyć duże zainteresowanie wśród klientów, głównie na początku oku, dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych” - dodaje ekspert.

***

Marcin Krasoń, Home Broker

Deweloperzy weszli w fazę intensywnego oddawania do użytkowania kolejnych inwestycji, których budowa została rozpoczęta w trwającym o dziś na rynku ożywieniu.

W okresie od początku grudnia 2015 r. do końca listopada 2016 r. firmy budujące na polskim rynku mieszkania oddały do użytkowania 77 768 lokali. To o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o prawie 30 proc. więcej niż rok temu. Liczba oddawanych lokali rośnie z miesiąca na miesiąc i póki co nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu, gdyż liczba rozpoczynanych budów nadal jest sporo wyższa i wynosi 86,3 tys. rocznie (o 11 proc. więcej niż oddawanych). Liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę od pół roku utrzymuje się na poziomie przekraczającym 100 tys. sztuk rocznie. W okresie grudzień 2015 - listopad 2016 było to 104 tys.

Prognozy na przyszłość

Wysoka aktywność deweloperów raportowana przez GUS idzie w parze z rekordowym poziomem sprzedaży. Według rynkowych analiz w największych miastach popyt na nowe mieszkania nadal przewyższa ich podaż i stąd ambitne plany deweloperów na kolejne kwartały. Biznesu deweloperom nie zepsuło wprowadzenie i stopniowe podwyższanie obowiązkowego wkładu własnego, krzywdy nie zrobi mu też program 500+.

Należy jednak pamiętać, że sprzyjające rozwojowi rynku pierwotnego warunki mogą się kiedyś skończyć. Przede wszystkim realnie wygląda potencjalny wzrost stóp procentowych i powrót części inwestorów kupujących mieszkania do banków, gdzie pojawią się lokaty o wyższym niż obecne oprocentowaniu. Dodatkowo, wyższe stopy to wyższe oprocentowanie kredytów, więc i niższa zdolność kredytowa kupujących mieszkania za pieniądze banków.

Ucieczka od gotówki trwa

Pomorscy deweloperzy potwierdzają zjawisko ucieczki od gotówki. Mamy z nim do czynienia trzeci rok z rzędu. Zdarzają się zakupy pakietowe, które jednak mają inny charakter niz przed dekadą. Wówczas zresztą tego zjawiska nie odczuliśmy praktycznie na lokalnym rynku. Chodzi o zakupy na rynku mieszkaniowym funduszy inwestycyjnych, z którymi spotkać się można było przede wszystkim w Warszawie.

Podobnie jest i teraz. W stolicy w mijającym roku było kilka spektakularnych transakcji, przede wszystim na rynku pierwotnym mieszkań luksusowych. Natomiast w Trójmieście zdarza się zakp kilku mieszkań od deweloperów, dokonywanych przez jedną osobę, na zasadzie dobrania urozmaiconego pakietu, który odpowiadałby jak najbardziej potrzebom rynku wynajmu. To inwestorzy kupują lokale w standardzie pod klucz.

Alicja Charzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.