Krzysztof Sarzała, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku: A potem okazuje się, że zginęło kolejne dziecko...

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Abramowicz

Krzysztof Sarzała, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku: A potem okazuje się, że zginęło kolejne dziecko...

Dorota Abramowicz

Po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka, torturowanej przez rodziców, fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystąpiła do prezydenta RP o "inicjatywę ustawodawczą, zawierającą obowiązek analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci". O tym, gdzie popełniamy błędy i dlaczego potrzebna jest współpraca i wzajemne zaufanie wszystkich instytucji i organizacji powołanych do pomocy najmłodszym mówi Krzysztof Sarzała, koordynator gdańskiego Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Potrzebna nam nowa ustawa?

Ideą naszego apelu jest wezwanie, by niezależnie od różnic politycznych usiąść razem do stołu i wypracować strategię, która sprawi, że nie będzie w przyszłości podobnych tragedii. W takich sytuacjach łatwo jest zaordynować szybkie kontrole i znaleźć kozła ofiarnego. I choć to zrozumiałe, to tego typu działania niewiele przynoszą na przyszłość. Nie wyciągamy wniosków z popełnionych błędów.

Gdzie leży błąd?

W złej współpracy interdyscyplinarnej między poszczególnymi instytucjami, mającymi brać udział w obronie dziecka - takimi jak np. sądy i ośrodki pomocy społecznej i psychologicznej oraz w braku wzajemnego zaufania. Nie szanujemy swoich opinii, ekspertyz, zamykamy się w enklawach. I to jest jeden z powodów, dla których kolejne tragedie nie uczą nas, jak chronić dzieci. Brak stałego szkolenia poszczególnych służb. Szwankuje komunikacja. Podczas spotkań przedstawicieli różnych instytucji nie ma uchwalania wspólnej strategii. To raczej chwalenie się, jak każdy dobrze wykonał swoją pracę. A potem okazuje się, że zginęło kolejne dziecko.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Dorota Abramowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.