Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku prawie bez tajemnic [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Dariusz Szreter

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku prawie bez tajemnic [zdjęcia, wideo]

Dariusz Szreter

Kamień szlachetny, którym zasłonięto herb jednego z polskich królów, średniowieczna skrytka przed peerelowską bezpieką, znikający święci i dzwon, który po wojnie jeszcze nie dzwonił - to tylko część fascynującej historii kościoła oo. Dominikanów w Gdańsku.

Jarmark św. Dominika powszechnie kojarzy się ze stoiskami na uliczkach Głównego Miasta, pchlim targiem, przysmakami z różnych stron świata, koncertami na Targu Węglowym i innymi atrakcjami plenerowymi. Jak jednak sama nazwa wskazuje, jarmark pierwotnie wiązał się z postacią założyciela zakonu dominikanów, a jego organizacja była przywilejem, jaki ojcowie otrzymali od papieża ponad 750 lat temu.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in.:

 • Gdzie znajdują się fundamenty pierwotnego kościoła?
 • Kościół św. Mikołaja z zewnątrz jest inny niż wszystkie. Na czym polega i z czego wynika jego wyjątkowość?
 • Dlaczego kościół podzielony jest na dwie części?
 • Skąd przybyła do Gdańska ikona Matki Bożej Zwycięskiej - najcenniejsze dzieło sztuki kościoła?
 • Dlaczego epitafium Jana Ernsta Schefflera pozostało puste?
 • Pod stallami z prawej strony mieści się skrytka. Kto i kiedy chował tam tajne papiery?
 • Co dominikanie mają wspólnego z jarmarkiem?
 • Kiedy usłyszymy dźwięk największego dzwonu z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja - niesłyszanego od czasów II wojny światowej?

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dariusz Szreter

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.