Łukasz Koleśnik

Kontrole wrócą na granice w Gubinie?

Straż graniczna obecnie opiera swoją pracę na analizie ryzyka i zatrzymuje do kontroli podejrzane pojazdy. Tymczasowe kontrole mają powrócić tylko na Fot. Archiwum GL Straż graniczna obecnie opiera swoją pracę na analizie ryzyka i zatrzymuje do kontroli podejrzane pojazdy. Tymczasowe kontrole mają powrócić tylko na wakacje, np. podczas Przystanku Woodstock
Łukasz Koleśnik

W okresie wakacyjnym straż graniczna planuje przywrócić tymczasową kontrolę na granicach. W Gubinie też?

W mieście przygranicznym, na początku tygodnia, zebrała się Komisja Europejska, w skład której wchodzą radni z Gubina i Guben. Dyskutowali oni o bezpieczeństwie przy granicy. Jednym z poruszanych tematów było przywrócenie kontroli straży granicznej na przejściach. – Wielu mieszkańców chce wiedzieć, czy będą mieli problem z dojazdem do pracy, ponieważ duża ilość naszych mieszkańców pracuje po stronie niemieckiej – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Krzysztof Zdobylak.

Mieszkańcy Gubina nie powinni odczuć żadnych zmian w pracy straży granicznej

Jak jednak tłumaczą przedstawiciele Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mieszkańcy nie mają się czego obawiać. – Przede wszystkim kontrola na przejściach granicznych będzie tymczasowa i zostanie zorganizowana tylko podczas poszczególnych wydarzeń. Mianowicie chodzi o Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO oraz Przystanek Woodstock. Chodzi więc zaledwie o kilkanaście dni – wymienia komendant SG, generał bryg. Andrzej Kamiński.

Najważniejsze jednak jest to, że przejście graniczne w Gubinie nie zostanie uruchomione. – Jak można wyczytać z rozporządzenia ministra, tymczasowe kontrole powrócą tylko w trzech punktach. Chodzi o główne szlaki: w przypadku województwa lubuskiego są to Świecko, Olszyna oraz Kostrzyn nad Odrą. W ostatnim z wymienionych punktów kontrole będą przeprowadzane podczas Przystanku Woodstock – wyjaśnia Kamiński.

Dodaje również, że mieszkańcy Gubina nie powinni odczuć żadnych zmian w pracy straży granicznej. – W dalszym ciągu opieramy się na tzw. analizie ryzyka i z jej pomocą zatrzymujemy podejrzane osoby i pojazdy. Tak samo będzie podczas wakacji – zapewnia komendant.

To nie znaczy jednak, że nie zmieni się kompletnie nic. Straż graniczna zamierza odpowiednio przygotować się do wspomnianych wydarzeń również w Gubinie, poprzez wzmożenie patroli. Ponadto podczas komisji omawiane było ogólne bezpieczeństwo przy granicy. Czy faktycznie nie ma się czego obawiać?

Łukasz Koleśnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.