Komisja śledcza ws. Amber Gold. Chcą przesłuchać lekarza, który wypisał zwolnienie

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
M. Chmielewska (AIP), S. Zięba

Komisja śledcza ws. Amber Gold. Chcą przesłuchać lekarza, który wypisał zwolnienie

M. Chmielewska (AIP), S. Zięba

Będą problemy z przesłuchaniem pierwszego świadka podczas prac komisji śledczej do sprawy Amber Gold? Gdańska prokurator Barbara Kijanko przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji, chce, żeby 8 listopada wezwać na przesłuchanie lekarza, który wypisał zwolnienie lekarskie prokurator Kijanko. Znajduje się ona na liście pierwszych świadków wytypowanych do przesłuchania w sprawie Amber Gold. Przewodniczącej komisji zależy też na tym, by sprawdzić autentyczność wystawionego zwolnienia lekarskiego.

***
"Narzuciliśmy sobie bardzo wysokie tempo". Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha 22 świadków (20.10.2016)

(TVN/ x-news)Wczoraj niejawne, dziś jawne. Kolejny dzień obrad komisji ds. Amber Gold (20.10.2016)

(TVN/ x-news)

Tymczasem prokurator okręgowy z Gdańska zdecydował się na wystąpienie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powodem jest także kontrola zwolnienia lekarskiego prok. Kijanko. Jak jednak zastrzegają przedstawiciele „okręgówki”, taka kontrola nie jest odosobnionym przypadkiem - podobne sytuacje miały miejsce w przeszłości wobec innych pracowników prokuratury.

- Prokurator okręgowy podjął decyzję o zwróceniu się do ZUS, by sprawdzić prawidłowość i zasadność zwolnień lekarskich udzielonych prokuratorowi - potwierdza prok. Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Kontrola udzielanych zwolnień lekarskich wynika z uprawnień prokuratora okręgowego, a tym samym z ustawy Prawo o prokuraturze - dodaje. Zaznacza, że zdarzały się już sytuacje, w których szef „okręgówki” korzystał z takiego uprawnienia - zwłaszcza przy długotrwałych zwolnieniach pracowników.

Komisja śledcza ws. Amber Gold. Chcą przesłuchać lekarza, który wypisał zwolnienie
Bartek Syta

Co istotne, zdaniem Małgorzaty Wassermann, prokurator Kijanko powinna być pierwszą przesłuchaną osobą. Prokurator prowadziła sprawy w pierwszej fazie postępowania po zawiadomieniu Komisji Nadzoru.

Kwestia zapowiedzi przesłuchania lekarza, który wypisał zwolnienie prokurator, budzi wątpliwości komentatorów.

- To niespotykana do tej pory praktyka. Świadkowie, tak jak wiele innych osób, mają prawo chorować - mówi mec. dr Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy. - Tym bardziej że z doniesień wynika, iż choroba pani prokurator nie jest chorobą „z dnia na dzień”, tylko długotrwałą, co powinno być brane pod uwagę. Najważniejsze jest jednak to, że nie bardzo widzę przesłuchiwania lekarza związanego tajemnicą lekarską w związku z kwestią związaną z chorobą pacjenta - dodaje.

Komisja Śledcza ds. Amber Gold wytypowała listę pierwszych świadków, którzy będą przesłuchiwani. Przesłuchania rozpoczną się 8 listopada. W pierwszej kolejności mają być przesłuchiwani prokuratorzy.

Na liście znajdują się także m.in. były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, a także prokurator generalny Andrzej Seremet. Z Pomorza to osoby, które w czasie funkcjonowania Amber Gold były prokuratorami, np. Witold Niesiołowski, Marzanna Majstrowicz czy Ireneusz Tomaszewski. Na liście znalazł się także Ryszard Milewski, były prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku.

ONI STANĄ PRZED KOMISJĄ - LISTA ŚWIADKÓW.

M. Chmielewska (AIP), S. Zięba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.