Kate i William jadą do Polski. Będzie wizyta w teatrze i bal

Czytaj dalej
Maria Olecha-Lisiecka

Kate i William jadą do Polski. Będzie wizyta w teatrze i bal

Maria Olecha-Lisiecka

17 i 18 lipca brytyjska para książęca wraz z dziećmi będzie gościła pierwszy raz w Polsce. Pierwszy dzień spędzi w Warszawie, a drugi - w Gdańsku. Potem pojadą do Niemiec. Początkowo w planach Kate i Wiliama był Kraków, jednak Teatr Szekspirowski jest atutem i walorem Gdańska. Co jeszcze para zobaczy i zwiedzi w naszym kraju?

Książę i księżna nie mogą się doczekać podróży do Polski i Niemiec. Są zachwyceni ekscytującym i zróżnicowanym programem, który został przygotowany. Postanowili, że ich dzieci będą podróżować z nimi - ta wiadomość podana przez Pałac Kensington (oficjalną rezydencję rodziny królewskiej w Londynie) na Twitterze zelektryzowała w poniedziałek fanów brytyjskiej rodziny królewskiej. Dotychczas była mowa o tym, że 17 lipca książę William i księżna Kate przyjadą do Polski sami. Rodzina będzie gościć w naszym kraju dwa dni. 19 lipca rano poleci do Niemiec. Podróż do Polski i Niemiec zakończy 21 lipca.

To będzie pierwsza oficjalna wspólna wizyta pary książęcej w Polsce i Niemczech. Latem zeszłego roku książę William był w Niemczech oficjalnie, ale sam. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie mediów i Polaków jest ogromne. Książęca rodzina jest uwielbiana na całym świecie. Stylizacje księżnej Kate są natychmiast komentowane na najważniejszych światowych serwisach o modzie. Księżna Cambridge stała się ikoną stylu. Dlaczego? Bo jak mówi stylistka Tatiana Szczęch, jej stylizacje są ultrakobiece.

- Ale nade wszystko zachwycają swobodą, z jaką nosi je ich właścicielka. W ogóle nie kojarzą się z uniformem dyktowanym dress code’em, choć oczywiście z owym kodem są zgodne - podkreśla Tatiana Szczęch.

Para książęca chce poznać Polaków
17 lipca para książęca przyleci do Warszawy. - Podobnie jak przy poprzednich wizytach, Ich Królewskie Wysokości prosiły, aby program podróży umożliwiał poznanie wielu osób i najważniejszych miejsc w obu krajach. Oprócz spotkań z liderami biznesu, głowami państw i przedstawicielami rządów, książę i księżna bardzo cenią sobie każdą okazję do spotkań z młodymi ludźmi - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej.

Dlatego też program wizyty w naszym kraju został drobiazgowo zaplanowany. W Pałacu Prezydenckim parę książęcą powita prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W planach jest zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie Kate i William spotkają się z weteranami i wspólnie zapalą świeczkę ku czci osób poległych podczas powstania.

Dla książęcej pary to ważne miejsce. - Polski opór został pokonany po 63 dniach walki, ale w historii zapisał się jako największe powstanie zbrojne jakiegokolwiek europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej - podaje strona rodziny królewskiej.

Bal w Łazienkach na 600 osób
Następnie Kate i William udadzą się do Warsaw Spire, gdzie będą na nich czekać młodzi przedsiębiorcy. Ma to być symboliczne otwarcie „mostu Warszawa-Londyn”, który pomoże małym polskim przedsiębiorstwom uzyskać unikalne możliwości w Londynie i uczynić je globalnymi graczami.

Na zakończenie warszawskiej części wizyty w Polsce książęca para zawita do Łazienek Królewskich, gdzie w Oranżerii odbędzie się przyjęcie z okazji urodzin królowej Elżbiety II. To tutaj książę William wygłosi prze-mówienie do zebranych gości, które pewnie będzie transmitowane przez wszystkie największe telewizje na świecie. Gospodarzem przyjęcia będzie Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Jeśli planują Państwo urlop nad polskim morzem w trzecim tygodniu lipca, wakacje mogą się okazać wyjątkowe. Nieprędko bowiem będzie okazja, aby zobaczyć na żywo parę książęcą. 18 lipca książę William i księżna Kate wraz z dziećmi: George’em i Charlotte będą zwiedzać Gdańsk.

- Czekamy na sygnał z pałacu. Bardzo byśmy chcieli, aby mieszkańcy, turyści i wszyscy goście, którzy odwiedzą tego dnia Gdańsk, mieli okazję zobaczyć parę książęcą, ale mamy świadomość wymogów bezpieczeństwa - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska. - Dlatego też ostateczny kształt programu, kwestia dostępności najważniejszych osób, możliwości zobaczenia ich z bliska może być ograniczona przez służby odpowiedzialne za zapewnienie im bezpieczeństwa - dodaje.

Spacer po gdańskiej starówce
Kiedy 3 marca 2017 r. Pałac Kensington podał informację, że para książęca odwiedzi Polskę, wiadomo było, że przyleci do stolicy. Spekulowano także o wizycie w Krakowie. Tymczasem drugą destynacją pary książęcej w Polsce będzie Gdańsk.

- Powodem przyjazdu do Gdańska jest fakt, że na trasie pary książęcej zawsze znajdują się najważniejsze i najbardziej reprezentatywne miejsca danego kraju - mówi Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Na pewno nie bez znaczenia było długoletnie wsparcie księcia Karola dla idei powstania Teatru Szekspirowskiego - dodaje.

O dużym zaangażowaniu księcia Karola w powstanie tegoż teatru mówi także Magdalena Hajdysz, rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Tak naprawdę to profesor Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego, jest osobą, która sprawiła, że przedstawiciel rodziny królewskiej, książę Karol, jest partnerem idei jego utworzenia. Zainteresował go i sprawił, że książę Karol odwiedził Gdańsk, kiedy teatr był jeszcze placem budowy. To wsparcie było ważne. Naturalną konsekwencją związku księcia Karola z naszym teatrem są planowane odwiedziny pary książęcej, z czego bardzo się cieszymy - podkreśla Magdalena Hajdysz.

W teatrze Kate i William mają, według planu, spędzić prawie godzinę. - Postaramy się pokazać im jak najwięcej: ruchome platformy, widownię, scenę, wszystko w formie artystycznej, aktorzy będą w przepięknych strojach. Postaramy się ich zaskoczyć - opowiada z uśmiechem Magdalena Hajdysz.

Pierogi i wódka, czyli degustacja
Zanim jednak para książęca odwiedzi Teatr Szekspirowski, wcześniej zwiedzi miasto. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz będzie gospodarzem spotkania z księciem i księżną Cambridge w Dworze Artusa. Pójdą również razem na spacer po Długim Targu, podczas którego para pozna nieco historię miasta, dowie się o bursztynie (Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu) czy wódce Goldwasser. Planowana jest również degustacja... pierogów. Ale nie tylko.

- Myślimy o charakterystycznym dla grodu nad Motławą Goldwasserze - uśmiecha się Maciej Buczkowski.

Ta „miejska” część wizyty ma potrwać około 45 minut. Następnie Kate i William odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności. - Para będzie zwiedzała wystawę stałą ECS, następnie złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 - mówi Magdalena Mistat, kierownik Działu Promocji i PR w Europejskim Centrum Solidarności. Potwierdza, że planowane jest również spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.

Co ważne, drugi dzień swojej podróży para książęca rozpocznie od wyjazdu do byłego obozu koncentracyjnego w Stutthof. Potem będzie Gdańsk. Wizyta w Teatrze Szekspirowskim ma być ostatnim punktem w Polsce. Stamtąd para wróci na nocleg do Warszawy. 19 lipca rano poleci do Berlina.

William Arthur Philip Louis, zwany księciem Williamem, urodził się 21 czerwca 1982 roku w Londynie. Jest synem księcia Karola i Diany Spencer, potomkiem dynastii Windsorów. Nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, księcia Cam-bridge oraz hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus. Ma brata - księcia Harry’ego.
Catherine Elizabeth Middleton jest księżną Cambridge. Urodziła się 9 stycznia 1982 roku w Reading. Para książęca wzięła ślub 29 kwietnia 2011 roku. Mają dwoje dzieci: prawie 4-letniego księcia George'a i 2-letnią księżniczkę Charlotte.

Maria Olecha-Lisiecka

Jestem dziennikarką i szefową Newsroomu Dziennika Zachodniego. Piszę o Śląsku, a szczególnie o Gliwicach i Zabrzu, ale także o Kościele, inwestycjach, drogach i... książkach. Robię też zdjęcia. Książki to moja wielka pasja od lat, dlatego w DZ mam program wideo o książkach Prolog. Lubię rozmawiać i słuchać ludzi, więc przeprowadzam wywiady, m.in. z pisarzami i pisarkami, a także z przedstawicielami Kościoła w Polsce. Jestem laureatką II nagrody w konkursie Silesia Press 2020, zostałam też wybrana Dziennikarką Roku 2017 DZ i Dziennikarką Multimedialną Roku 2010 DZ. Kocham góry i lato, słucham Iron Maiden. Uważam, że kobieca strona piłki, czyli futbol od kuchni, jest często ciekawsza od tego, co dzieje się na boisku. Relaksuję się czytając i gotując.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.