Agata Cymanowska

Kaplica w pokrzyżackim zamku została ocalona [ZDJĘCIA]

Kaplica w pokrzyżackim zamku została ocalona [ZDJĘCIA] Fot. Agata Cymanowska
Agata Cymanowska

Już w XIV w. w Grabinach-Zameczku na Żuławach Gdańskich był obronny dwór. W kolejnym wieku postawiono murowany zamek krzyżacki w stylu gotyckim, który w późniejszych stuleciach był wielokrotnie rujnowany, burzony, odbudowywany i przebudowany. W 1989 r. zabudowania i otaczający je teren weszły w prywatne ręce, przez kolejnych kilkanaście toczyły się procesy sądowe. A zamek niszczał. I niszczeje nadal...

Po pięciu latach wysiłków wielu osób, w tym parafii, mieszkańców i gminy, udało się jednak zakończyć remont znajdującej się tu ponaddwustuletniej filialnej kaplicy Św. Trójcy (dawnej izby czeladnej zamku), której właścicielem jest parafia pw. św. Anny i św. Joachima w Suchym Dębie. Jak zapowiada jej proboszcz ks. Adam Lejman, nabożeństwa zostaną wznowione wiosną. Kaplica będzie też udostępniona turystom (znajduje się na szlaku pieszo-rowerowym).

Kaplica w pokrzyżackim zamku została ocalona [ZDJĘCIA]
Agata Cymanowska

- Ta kaplica i zabytkowy ołtarz klasy zerowej [z 1643 r. - red.] to nasza perełka - podkreśla Jan Kruczek, sołtys Grabin-Zameczku. - Niektórzy pytali, po co ratować kaplicę, skoro zamek popada w coraz większą ruinę i do tego jest skomplikowana sytuacja własnościowa, ale wierzyłem, że się uda. Cieszę się, że wysiłki przyniosły taki efekt!

W ramach ostatnich robót, pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, odtworzono wewnętrzne tynki i uszkodzone, zabytkowe cegły w murze, podłogi z desek szpungowanych, strop łukowy i podsufitki. Odnowiono stolarkę okienną oraz drzwi zewnętrzne od frontu i podwórza. Na zewnątrz kaplicy wymieniono belki stropowe, przemurowano ściany i filary, odtworzono szczyt z desek, a także odnowiono schody zewnętrzne.

Kaplica w pokrzyżackim zamku została ocalona [ZDJĘCIA]
Agata Cymanowska Na renowację czekają jeszcze zabytki ruchome, w tym ołtarz datowany na 1643 r. Kaplicę udało się zabezpieczyć, czy uda się ocalić inne zamkowe relikty sprzed wieków?

Barbara Kamińska, wójt gm. Suchy Dąb zapowiada, że gmina będzie zabiegać o dofinansowanie kolejnych prac przy obiekcie.

- Naszej niebogatej gminy nie stać na wyłożenie pieniędzy na kolejne prace przy kaplicy, ale będziemy starać się o dofinansowanie na odrestaurowanie zabytków ruchomych - mówi. - Samo zaangażowanie gminy i mieszkańców nie wystarczy, potrzebne jest też wsparcie innych osób. Zakończony został dopiero drugi etap prac [w pierwszym etapie wykonana została więźba dachowa - red.]...

Agata Cymanowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.