JSW zapowiada wyjątkowe obchody Dnia Niepodległości w 40. rocznicę Porozumień Jastrzębskich

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcia archiwalne nadesłane przez JSW
Arkadiusz Biernat

JSW zapowiada wyjątkowe obchody Dnia Niepodległości w 40. rocznicę Porozumień Jastrzębskich

Arkadiusz Biernat

Uroczysta msza święta, widowisko teatralno-muzyczne, oryginalny ambient świetlny, który powstanie na 40 budynkach Jastrzębia Zdrój oraz miast i gmin, z którymi współpracuje Jastrzębska Spółka Węglowa i zapalenie świeczek w oknach jako symbol pamięci o bezimiennych bohaterach. JSW zapowiada wyjątkowe obchody Dnia Niepodległości w 40. rocznicę Porozumień Jastrzębskich. Każdy będzie mógł się włączyć, także za pomocą transmisji przez internet.

JSW zaprasza na wspólne obchody Dnia Niepodległości

We wrześniu obchodziliśmy okrągłą 40. rocznicę Porozumień Jastrzębskich. Dotyczyło ono postulatów robotniczych, z których główne dotyczyły wolnych sobót i niedziel, obniżenia wieku emerytalnego dla pracowników dołowych, przyznania dodatków za rozłąkę i zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych.

Dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”, której kulminacją jest 11 listopada. W Dzień Niepodległości o godzinie 11 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, o godzinie 16 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego„ (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na www.porozumieniejastrzebskie.pl.

Na godzinę 19 zaplanowano oryginalny ambient świetlny, który powstanie na 40 budynkach Jastrzębia Zdrój oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godzinie 20 nastąpi zapalenie świeczek w oknach jako symbol pamięci o bezimiennych bohaterach.

- Nie możemy zapomnieć, że tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, 40 lat temu podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, rodziła się wolna niepodległa Polska. Górnicy JSW swoją determinacją zrobili olbrzymi krok w kierunku rozpadu systemu komunistycznego, a tym samym wolności naszego kraju. Porozumienia Sierpniowe zawarte przez komunistyczne władze z protestującymi robotnikami zakończyły falę strajków. Władze zgodziły się między innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. To nasze jastrzębskie porozumienia zapewniły wolne soboty – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

40. rocznica Porozumień Jastrzębskich

Fundacja JSW w ramach Świętowania Dnia Niepodległości i upamiętnienia 40. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego przygotowała szereg wydarzeń społeczno-informacyjnych trwających do końca roku, w tym wystawy: historycznych zdjęć z KWK Manifest Lipcowy (obecnie KWK Zofiówka) oraz dotyczącą prałata Bernarda Czerneckiego i jego roli w budowie niepodległej ojczyzny. Postaci Prałata poświęcony jest także znaczny fragment widowiska „Heroizm Witolda Pileckiego” oraz filmu, który będzie można obejrzeć na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.