Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jerzy Brzęczek w Lechu czyli groźby, prośby, skandale i... mistrzostwo

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Maciej Lehmann

Jerzy Brzęczek w Lechu czyli groźby, prośby, skandale i... mistrzostwo

Maciej Lehmann

Historia transferu Jerzego Brzęczka z Olimpii do Lecha to gotowy materiał na scenariusz do kolejnej części „Piłkarskiego pokera”. Wydarzeń, w obecnych realiach, nie mieszczących się w głowie było bez liku. - To były bandyckie czasy - wspomina na łamach „Sportu” Jerzy Łupicki, były działacz Olimpii, a także kibic Lecha. Warto więc przypomnieć jak cała sprawa się zaczęła.

Na początku lipca 1992 roku, sponsor Olimpii Bolesław Krzyżostaniak oficjalnie ogłasza, że nie będzie finansował drużyny piłkarskiej. To był szok dla całego środowiska.

- Przed rundą wiosenną po raz trzeci wróciłem do Olimpii i już wówczas obiecałem sobie, że to jest powrót ostatni

- mówił dziennikarzom.

- Udało nam się utrzymać zespół w pierwszej lidze, jednak przez całą rundę wiadomo było, że klubu nie stać na utrzymanie sekcji piłkarskiej. Przez kilka miesięcy rozmawialiśmy z kierownictwem sekcji o przejęciu jej i wykupieniu przez moją firmę Bolplast. Ale warunki na jakich miałoby to nastąpić, były dla mnie nie do przyjęcia. Dlatego mówię to już koniec! Wiem, że kierownictwo sekcji rozmawia z innymi potencjalnymi inwestorami. Wkrótce mają zapaść wiążące decyzje. Ja z piłkarską reprezentacją olimpijską wyjeżdżam na turniej olimpijski do Barcelony. Po powrocie z Hiszpanii podejmę decyzję co do moich dalszych planów związanych z futbolem. Mam propozycje z Sokoła Pniewy, Warty, Górnika Zabrze. Jedno jest pewne do Olimpii już nie wrócę - deklarował na łamach ówczesnej „Gazety Poznańskiej” Krzyżostaniak.

Tym tajemniczym inwestorem, który interesował się przejęciem Olimpii był sponsor Lecha Poznań Ryszard Górka. Szybko porozumiał się z władzami piłkarskiej sekcji Olimpii i wpłacił na konto klubu równowartość około 1,5 mln dolarów.

Marzenia o potędze

Warto dodać, że wtedy kluby nie miały zagwarantowanych dochodów z tytułu praw telewizyjnych. Olimpia, która przez wiele lat finansowana była przez MSW, straciła to źródło, bo nowa policja, nie zamierzała już dawać pieniędzy na sport zawodowy. Pojawienie się Ryszarda Górki i jego pieniędzy, było jak najbardziej na rękę władzom całego klubu z Golęcina.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

  • Jakie były plany wobec Olimpii i Warty Poznań?
  • Dlaczego przez jakiś czas funkcjonowały dwie różne karty zawodnicze Jerzego Brzęczka?
  • Co spowodowało, że Brzęczek nie mógł zagrać w Lidze Mistrzów w barwach Lecha?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maciej Lehmann

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Hubert M

Spodziewałem się czegoś więcej... a tak wszystko to co już było powiedziane

plus.dziennikbaltycki.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.