Aleksandra Chomicka

Jak nie wpaść w pułapkę w wyścigu o środki z MdM 2017

Gruntowne przygotowanie się już teraz do szybkiego startu w wyścigu o  środki dostępne w ramach MdM od 1 stycznia 2017 roku - to może być szansa: na Fot. materiały prasowe Gruntowne przygotowanie się już teraz do szybkiego startu w wyścigu o środki dostępne w ramach MdM od 1 stycznia 2017 roku - to może być szansa: na wynikach zależy teraz bankom i deweloperom
Aleksandra Chomicka

Wybierając teraz mieszkanie trzeba zwracać uwagę na cenę metra: 1 stycznia w Pomorskiem zmienią się limity MdM.

W odróżnieniu od Gdańska - w Gdyni - utrzymuje się zainteresowanie lokalami o dużej powierzchni. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest zbliżająca się możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” - twierdzą autorzy ostatniego z rynku nieruchomości, przygotowanego przez analityków Metrohouse i Expandera. To właśnie duże rodziny mogą uzyskać największe dopłaty.

Eksperci zwracają uwagę, że niektóre banki już teraz zachęcają klientów do składania wniosków o dopłaty MdM, tak aby procedura kredytowa mogła zakończyć się tuż po nowym roku. Pośpiech jet wskazany, bo wszyscy są zgodni co do tego, że środki na 2017 rok wyczerpią się szybko. Jednak w niektórych przypadkach to ryzykowna strategia, zwłaszcza gdy cena wybranego mieszkania oscyluje w granicach obecnego limitu MdM.

W województwie pomorskim - jako jedynym - 1 stycznia 2017 r limity te zmienią się.
W dotychczasowej historii MdM tylko raz poszły w górę, w pozostałych przypadkach były korygowane w dół. Warto więc upewnić się, czy deweloper lub sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym w tym drugim przypadku będzie skłonny do korekty cenowej. Różnice dotychczas nie były wielkie, ale przemnożone przez liczbę metrów dawały od kilkuset do kilku tysięcy różnicy w przypadku ostatecznej kwoty do zapłacenia.

Mieszkania dla każdego

Nastroje na rynku kredytowym zależą również od sytuacji gospodarczej, a przy okazji zdolności kredytowej Polaków. Kredyt hipoteczny jest dużą odpowiedzialnością. Banki dążą do tego, by udzielenie tak dużego wsparcia finansowego było jak najmniejszym ryzykiem - stąd zmiany polityki kredytowej.

Im większą kwotę oszczędności włoży kredytobiorca, tym tańszy kredyt może uzyskać z banku. Warto wybrać bezpieczną ofertę i podjąć świadomą decyzję przed sięgnięciem po bankową pomoc. Dla tych, którym zależy na zakupie M w ramach MdM, szansą jest szybkie działanie na początku 2017 r. lub rozważenie zakupu w ostatnim roku działania programu: limit na 2018 r. (już w części dostępny) to 762 mln zł. Nowych projektów nie brakuje.

Aleksandra Chomicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.