Iść do policji czy na kasę? Zarobki są porównywalne

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Szymon Zięba

Iść do policji czy na kasę? Zarobki są porównywalne

Szymon Zięba

Pomorska policja planuje w 2017 r. przyjąć w szeregi jeszcze ponad 200 funkcjonariuszy. Zdaniem związkowca, może być bardzo trudno o kandydatów. Powodem są zbyt niskie płace.

Mundur przestaje być atrakcyjny? Choć pomorska policja planuje w 2017 roku przyjąć w swoje szeregi jeszcze 232 nowych funkcjonariuszy, to policyjni związkowcy biją na alarm: może być trudno o solidnych kandydatów na policjantów!

- Dziś początkujący funkcjonariusz zarabia około 2200-2400 złotych netto . Takie, a czasem i większe pieniądze można zarobić w dyskontach - zwraca uwagę kom. Józef Partyka, przewodniczący policyjnych związkowców na Pomorzu. - Wielu kandydatów na mundurowych zada sobie zapewne pytanie, czy warto narażać zdrowie, a czasem i życie w trudnej pracy, za takie wynagrodzenie - dodaje.

„Chcesz pomagać innym? Dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny? Szukasz ciekawej i stałej pracy? Zostań policjantem!” - w taki sposób do wstąpienia w szeregi formacji zachęcają mundurowi z Pomorza.

Związkowcy podkreślają, że nowych policjantów „potrzeba jak powietrza”. Komisarz Partyka zaznacza jednak, że jego zdaniem, może być trudno o solidnych kandydatów na funkcjonariuszy. Przyczyn - według niego - poszukiwać należy w „niekonkurencyjnych warunkach”, jakie oferuje policja, w porównaniu do tych panujących na rynku pracy.

- W wielu województwach w Polsce nie wyrabia się limitu przyjęć. Brakuje fachowców, którzy wolą szukać zatrudnienia w prywatnym sektorze niż w policji - mówi kom. Józef Partyka.

- Wielu z nas jest tu z powołania, ale pieniądze, które co miesiąc wpływają na konto, też są ważne - twierdzi z kolei jeden z pomorskich policjantów, który od niedawna pełni swoją służbę.

Słowa mundurowych nie dziwią. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (w sektorze przedsiębiorstw) według czerwcowych danych, opublikowanych na portalu wynagrodzenia.pl, wynosiło około 4,5 tys. złotych. Jeden z popularnych dyskontów z kolei na stanowisku kasjer - sprzedawca oferuje nawet 3300 zł brutto „na wejście” i do 3800 zł brutto po dwóch latach pracy. Do tego bogaty jest pakiet socjalny.

- Młody człowiek patrzy dziś przede wszystkim na to, czy będzie mógł założyć rodzinę, utrzymać ją, wziąć kredyt na mieszkanie. Wątpię, czy z taką płacą gwarantuje to praca policjanta - twierdzi kom. Partyka. I dodaje: - A do naszego zawodu dochodzą jeszcze trudne godziny pracy i ryzyko zawodowe.

Tymczasem przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji zapewniają, że „rozwój i unowocześnienie policji jest jednym z priorytetów MSWiA.” Z okazji Święta Policji na stronie resortu pojawił się komunikat, w którym urzędnicy przypomnieli, że „w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych otrzyma ona niemal 6 miliardów złotych”.

- Część z tej sumy trafi do jej funkcjonariuszy i pracowników w formie podwyżek. Ich wynagrodzenie wzrosło już o około 250 złotych, a do 2019 roku będzie ono wyższe w sumie o około 600 złotych - pisali urzędnicy.

Policyjni związkowcy - choć zadowoleni z ruchów zmierzających w kierunku dofinansowania formacji - mimo wszystko postanowili zwrócić się do ministerstwa w sprawie wynagrodzeń. - Zarząd główny związku podjął decyzję, by wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i prosić o przyspieszenie podwyżek - mówi kom. Partyka. - Ustawa modernizacyjna zapewnia drugą podwyżkę w 2019 roku. My proponujemy, aby był to rok 2018. Wówczas być może uda się wzmocnić naszą ofertę na rynku pracy.

O komentarz w sprawie naboru poprosiliśmy przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

- Jesteśmy dobrej myśli i liczę na to, że uda się przyjąć ponad 200 nowych funkcjonariuszy policji, tak jak zaplanowaliśmy - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” nadkom. Maciej Stęplewski. - Zawód policjanta to nie tylko praca, ale i prestiżowa służba. Docierają do nas sygnały, głosy, pojawiające się na spotkaniach, które prowadzimy, czy na targach pracy, świadczące o tym, że potencjalni kandydaci są, a młodzi ludzie wręcz się garną do mundurów policyjnych - zaznacza.

Przyjęcia do formacji na Pomorzu odbędą się w sierpniu, listopadzie i grudniu tego roku. Mundurowi informują, że szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji można znaleźć m.in. na stronie internetowej pomorskiej policji: www. pomorska.policja.gov.pl

Pomorska KWP liczy, że uda się przyjąć ponad dwustu nowych funkcjonariuszy policji. Na rynku pracy musi jednak konkurować np. z dyskontami, co jeszcze kilka lat temu zdawało się fantastyką

Szymon Zięba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.