Inwestycje napędziły polską gospodarkę

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Katarzyna Paczewska

Inwestycje napędziły polską gospodarkę

Katarzyna Paczewska

Po raz pierwszy od sześciu lat roczna dynamika produktu krajowego brutto Polski przekroczyła 5 proc. - Trudno będzie to utrzymać - oceniają ekonomiści.

Produkt krajowy brutto (PKB) jest miarą wielkości gospodarki. Jest jedną z podstawowych jednostek mierzących efekty pracy społeczeństwa danego kraju.

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny podał, że w ostatnim kwartale 2017 r. PKB Polski było o 1 proc. wyższe niż kwartał wcześniej oraz o 5,1 proc. wyższe niż w czwartym kwartale 2016 r. To najwyższa roczna dynamika polskiego PKB od czwartego kwartału 2011 r.

Urząd zastrzega, że dane mają charakter wstępny i mogą ulec rewizji (ponownej ocenie). Pierwszy, „regularny” szacunek PKB ma zostać opublikowany 28 lutego.

Czy to szczyt cyklu koniunktury i teraz znajdziemy się w fazie spowalniania? Wypowiedzi ekspertów na ten temat w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.