Ile w przyszłym roku będzie kosztować w Rzeszowie wywóz śmieci?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Ile w przyszłym roku będzie kosztować w Rzeszowie wywóz śmieci?

Bartosz Gubernat

Władze miasta chcą, aby ceny nie wzrosły. – To zależy jednak przede wszystkim od kosztów spalania odpadów oraz kalkulacji firm, które zgłoszą się do naszego przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów – tłumaczą w ratuszu.

Na wiosnę tego roku rachunki za wywóz odpadów wzrosły w Rzeszowie drastycznie. Od 1 marca w zabudowie jednorodzinnej za każda osobę płaci się 32 złote, co przy czteroosobowej rodzinie daje 128 zł (przed podwyżką 66 zł). W blokach rachunki wynoszą: 27 zł dla jednej osoby (wcześniej 15 zł), 54 zł dla dwóch osób (wcześniej 28 zł), trzyosobowa rodzina płaci 81 zł (przed podwyżką 41 zł), a czteroosobowe gospodarstwo domowe musi zapłacić 108 zł, podczas gdy przed zmianą cena wynosiła 52 zł. Ceny zrosły głównie ze względu na drastyczną podwyżkę opłat za spalanie odpadów w zakładzie ich termicznego przetwarzania wybudowanego przy rzeszowskiej elektrociepłowni. Jak będzie w przyszłym roku?

Przetarg na odbiór i zagospodarowanie nieczystości z miasta jest już na finiszu. Władze miasta czekają na oferty od firm zainteresowanych świadczeniem tych usług w Rzeszowie w 2021 roku. Pierwotnie czas miał upłynąć dzisiaj, ale postępowanie przedłużono do 15 września.

Od tego, na ile wycenią te usługi firmy zgłaszające się do przetargu zależy, na jakim poziomie zostaną ukształtowane rachunki dla mieszkańców. Mówiąc najprościej kwota, którą przedstawi nam firma składająca najkorzystniejszą ofertę zostanie podzielona pomiędzy rzeszowian. Zgodnie z przepisami, jako samorząd musimy zebrać pieniądze na obsługę tego systemu. Nie możemy na nim ani zarobić, ani do niego dopłacić – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W dalszej części przeczytasz o:

 • dlaczego mieszkańcy Rzeszowa obawiają się podyżek
 • kiedy zakończą się negocjacje z PGE
 • dodatkowej linii w sortowni śmieci
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.