Grażyna Antoniewicz

Igor Michalski, teatr w Gdyni: Nasz zespół płynnie przechodzi z jednej estetyki w drugą [ROZMOWA]

Igor Michalski - nasz zespół perfekcyjnie potrafi przejść z jednej estetyki w drugą i podjąć wyzwanie Fot. Piotr Manaterski / archiwum Igor Michalski - nasz zespół perfekcyjnie potrafi przejść z jednej estetyki w drugą i podjąć wyzwanie
Grażyna Antoniewicz

Z Igorem Michalskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, który reżyseruje „Sceny miłosne dla dorosłych”.

„Sceny miłosne dla dorosłych” Zbigniewa Książka reżyserował Pan czternaście lat temu w gdyńskim Teatrze Muzycznym i cieszyły się wówczas dużym powodzeniem.

Wracam do tego tytułu, ponieważ koledzy z teatru opowiadali, że tamto przedstawienie cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony publiczności. Tekst sztuki po wielu latach wcale się nie zestarzał. Mówiąc o relacjach damsko-męskich jest tak samo mądry, szlachetny i dowcipny.

Obecne przedstawienie będzie nieco inne, z nową muzyką skomponowaną specjalnie dla Teatru Muzycznego przez Bartka Gliniaka. Jestem z niej bardzo zadowolony i myślę, że spodoba się publiczności. Humor połączony z erotyką, dowcipne dialogi, zaskakujące pointy, to tylko niektóre z atutów tego przedstawienia. Mam nadzieję, że będzie i śmiesznie i wrażliwie.


Co w planach repertuarowych?

Po premierze „Złego” (premiera 4 września 2015 - przyp. red.) umówiliśmy się z Wojciechem Kościelniakem na „Wiedźmina” według prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pracujemy nad tym musicalem od stycznia bieżącego roku. Jesteśmy już po castingach, a w trakcie realizacji kostiumów i muzyki. Trwają szkolenia aktorów w różnego rodzaju walkach. Prapremiera „Wiedźmina” odbędzie się 15 września, przed festiwalem Polskich Filmów Fabularnych.

Ale jeszcze wcześniej ...

Po premierze „Scen miłosnych dla dorosłych”, Bernard Szyc wyreżyseruje przedstawienie dla dzieci z wierszami Jana Brzechwy. Na Scenie Kameralnej Dorota Kolak podjęła się realizacji piosenek z tekstami Kurta Tucholskiego, w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego. Spektakl przewidziany jest na osiem aktorek.

Premiera zaplanowana jest na 8 września. Jeszcze w czerwcu odbędzie się casting do „Gorączki sobotniej nocy” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza i ze scenografią Wojciecha Stefaniaka, którzy zrealizowali w naszym teatrze musical „Ghost”. W styczniu 2018 roku rozpoczną się próby.

Rok 2018 będzie szczególny, bo jest to 60 rocznica istnienia Teatru Muzycznego w Gdyni.

Znana widzom z fantastycznego przedstawienia „Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła” - Agata Duda-Gracz, będzie miała premierę w maju na Nowej Scenie. Za chwilę przyjeżdża do teatru Michał Zadara, do którego przeszło dwa lata temu zgłosiłem się z prośbą o realizację na Dużej Scenie przedstawienia „Krakowiacy i górale” Wojciecha Bogusławskiego w scenografii Roberta Rumasa. Premiera odbędzie się we wrześniu 2018. Otrzymaliśmy zgodę właścicieli praw na realizację musicalu „Hairspray”. W naszych planach jest również „Mistrz i Małgorzata” w technologii 3D, w realizacji tandemu Janusz Józefowicz - Janusz Stokłosa. Myślimy też o zdobyciu fantastycznego tytułu dla naszych najmłodszych widzów. Na razie szczegółów nie chciałbym zdradzać.

Porozmawiajmy o finansach. Wielki teatr, sporo premier, to duże wydatki.

Nasze duże realizacje wymagają sporych nakładów finansowych, w grę wchodzą różnego rodzaju technologie, a to są ogromne pieniądze - ekrany LED w musicalu „Ghost”, projektory 3D do „Piotrusia Pana”, ale też nowoczesny sprzęt akustyczny do „Notre Dame de Paris”. Realizacja naszych musicali automatycznie związana jest z kosztami. Muszę wspomnieć o możliwościach naszego zespołu, który perfekcyjnie potrafi przejść z jednej estetyki w drugą i podjąć wyzwanie każdego tytułu musicalowego.


Nasze duże realizacje wymagają sporych nakładów finansowych, w grę wchodzą różnego rodzaju technologie, a to są ogromne pieniądze - ekrany LED w musicalu „Ghost”, projektory 3D do „Piotrusia Pana”, ale też nowoczesny sprzęt akustyczny do „Notre Dame de Paris”.

Rozmawiała Grażyna Antoniewicz

Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.