„I tym sposobem wsiąkłem w Polskę”. Opowieść o pracy i niezwykłej pasji wielkiego fotografa

Czytaj dalej
Fot. Bogdan Nowak
Bogdan Nowak

„I tym sposobem wsiąkłem w Polskę”. Opowieść o pracy i niezwykłej pasji wielkiego fotografa

Bogdan Nowak

Do Szczebrzeszyna przybył Chris Niedenthal, legenda polskiej fotografii, laureat m.in. World Press Photo. Opowiadał o fotografii, mediach społecznościowych i ważnych wydarzeniach z czasów PRL-u. Uczestnicy festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie mogli nabyć także jego najnowszą książkę pt. „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”.

To niezwykła publikacja. Jak czytamy we wstępie książka opowiada o tym, jak fotograf z Zachodu (Niedenthal ma polskie pochodzenie, ale urodził się w Wielkiej Brytanii) „wsiąkł” w kraj, którego dzieje miał jedynie relacjonować. Potem związał się z Polską: na dobre i złe. Ten wybitny fotograf był świadkiem najważniejszych, przełomowych dla naszego kraju wydarzeń. W swoich zdjęciach uwiecznił powolny upadek komunizmu, kolejne wizyty papieża Jana Pawła II czy m.in. pogrzeb ks. bpa Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia.

Takie to były czasy

O pracy w burzliwych czasach PRL-u Niedenthal opowiadał w Szczebrzeszynie niezwykle interesująco (spotkanie odbyło się 4 sierpnia). Było w tym wiele gorzkiego uśmiechu, trochę ironii, ale także mnóstwo ciepła, które wyczuwa się także w zdjęciach Niedenthala. Fotograf na początku lat 80. ub. wieku współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a w 1985 r. został zatrudniony także w „Time Magazine”. Dla tego czasopisma wykonywał reportaże w Europie wschodniej i centralnej, ale także na Bałkanach i w Związku Radzieckim. Współpracował również z czasopismem „Der Spiegel”.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogdan Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.