Hans Memling i komiks

Czytaj dalej
Fot. Fot. mat. prasowe
Grażyna Antoniewicz

Hans Memling i komiks

Grażyna Antoniewicz

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs na komiks o Memlingu. Autorem zwycięskiego projektu okazał się Łukasz Pawlak (urodzony w 1982 roku), absolwent Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Na kolejne Gdańskie Spotkania Komiksowe przybyli autorzy i fani z całej Polski. Był też gość specjalny - mieszkający w Hiszpanii autor disneyowskich komiksów, m.in. z serii „Kaczor Donald” - Cesar Ferioli.

Pojawił się też pisarz Daniel Odija, autor scenariusza do komiksu „Stolp”. Były spotkania, warsztaty, dyskusje i plejada znakomitości. Można było zdobyć autograf ulubionego twórcy, np. Mateusza Skutnika, Przemysława Chruścińskiego czy Andrzeja Janickiego oraz kupić komiksowe nowości. Pojawili się też teoretycy gatunku.

Wracają do komiksu

- Kto czyta komiksy? Ludzie w wieku od 5 do 105 lat - zapewnia Bogdan Ruksztełło-Kowalewski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Mamy to szczęście, że wielu gdańszczan wychowało się na twórczości Janusza Christy, dzisiaj chętnie wracają do komiksu, co mogę powiedzieć jako bibliotekarz.

Bohaterem jednego ze spotkań był Sławomir Kiełbus, którego uważa się za kontynuatora twórczości Janusza Christy.

- Długo broniłem się przed takimi porównaniami - mówił Sławomir Kiełbus. - Ale myślę, że dorosłem już do tego, żeby „wejść w ten temat”. Za młodu Janusz Christa był moim guru. Człowiek dorasta, teraz to się zmieniło. Mam znakomitego scenarzystę, jest nim Maciej Kur. Rysowanie do jego tekstów to czysta przyjemność, choć jednocześnie ciężka praca. Na razie są to krótkie historie, kilkustronicowe, ale przymierzamy się do pełnometrażowego albumu.

Hans Memling i komiks
Fot. mat. prasowe

W sobotę odbyła się wyczekiwana z ogromnym zainteresowaniem premiera komiksu „Hans Memling, malarz renesansu, tego drugiego”. Ogólnopolski konkurs na komiks o Memlingu ogłosiła w ubiegłym roku WiMBP w Gdańsku.

Autorem zwycięskiego projektu okazał się Łukasz Pawlak (urodzony w 1982 roku), absolwent Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Odkąd pamięta, tworzy komiksy. Dotąd publikował tylko w internecie. Jest autorem ,,Zupy żółwia” i ,,Opowieści z byłego radomskiego”. Komiks o Memlingu to jego papierowy debiut. Co ciekawe, podobnie jak Janusz Christa sam napisał scenariusz do swoich rysunków, choć nie ukrywa, że wolałby znaleźć scenarzystę. Właśnie jest po rozmowach z autorem tekstów do nowego komiksu.

Łukasz Pawlak nie zjawił się w Gdańsku, ponieważ przebywa w Londynie. Obiecał, że przyjedzie w połowie sierpnia i wtedy spotka się z czytelnikami. Organizatorzy przygotowali jednak niespodziankę i na Skype mogliśmy wysłuchać opowieści o tym, jak powstawał ten komiks.

Scenariusz Łukasza Pawlaka o Hansie Memlingu jest znakomity, wiele tu ciekawych, nieznanych historii, napisanych dowcipnie i lekkim piórem.

Sąd Ostateczny

Gdański tryptyk to jeden z najcenniejszych, obok „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, skarbów światowej kultury w naszym posiadaniu. „Sąd Ostateczny” ma wyjątkowo barwną historię, począwszy od tego, że trafił do Gdańska dzięki rabunkowi - został skradziony ze statku płynącego do Florencji, gdzie zamówił go do jednej ze świątyń bogaty bankier. Tryptyk pełen alegorii i symboli wzbudza nieustające zainteresowanie i... inspiruje, czego dowodem jest nie tylko komiks Pawlaka. Powstaje już opera „Sąd Ostateczny” - premiera w listopadzie.

Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.