Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Tobiszowski: polska gospodarka wciąż potrzebuje węgla ROZMOWA

Czytaj dalej
Fot. Fot. arkadiusz gola
Bartosz Wojsa

Grzegorz Tobiszowski: polska gospodarka wciąż potrzebuje węgla ROZMOWA

Bartosz Wojsa

Z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim rozmawiamy o przyszłości kopalni Krupiński, rekompensatach dla wdów i sierot górniczych oraz zbliżających się wyborach samorządowych, w których dużą rolę ma odegrać górnictwo.

Czy Ministerstwo Energii będzie wspierać brytyjskiego inwestora Tamar Resources, który chce się zająć reaktywacją kopalni Krupiński?
Gdyby zadał mi pan to pytanie tydzień wcześniej, być może odpowiedziałbym, że jeszcze się zastanawiamy. Dziś, po odbyciu licznych spotkań i przeprowadzeniu analiz, muszę powiedzieć coś innego. Z naszych ustaleń wynika, że wstrzymanie likwidacji Krupińskiego (Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń celem jej likwidacji - red.) kosztowałoby 250 tys. złotych dziennie publicznych pieniędzy. W sytuacji kiedy przedstawiciele Tamar Resources potrzebują pół roku na „rozeznanie”, nie możemy sobie pozwolić na wstrzymanie likwidacji i ryzykować tak dużych strat finansowych. Inwestor sam sobie zaprzecza - raz twierdzi, że ma wiedzę dotyczącą Krupińskiego, a potem, że potrzebuje jeszcze czasu na rozeznanie. Tamar wysłał do premiera pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie, ale jest tam wiele sprzeczności, bezpodstawnych oskarżeń o rzekomą opieszałość i nieprawdziwych wskaźników ekonomicznych.

Czyli wsparcia ze strony ministerstwa nie będzie?
Przygotowujemy mocną odpowiedź na zarzuty, jakie formułuje przeciwko nam inwestor. Jeśli prezes zarządu Tamar Resources straszy nas kontrolami Komisji Europejskiej czy NIK, nie możemy zostawić sprawy bez odpowiedzi. Na jakiej podstawie formułuje swoje zarzuty? Chce budować kopalnię, a nie ma pojęcia o procedurach. Nie możemy wstrzymać likwidacji Krupińskiego i powiedzieć: „dobrze, wchodźcie i pracujcie sobie przez pół roku”, bo naraziłoby to nas na ogromne koszty. JSW ma plan zagospodarowania tych terenów: spółka wystąpiła o zgodę na koncesję. To nieprawda, że teren pozostanie niezagospodarowany.

W dalszej części:

 • Dlaczego do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie JSW
 • Co z deputatami dla wdów i sierot górniczych
 • Kogo PiS popiera w wybirach samorządowych
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.