Gospodarka na Podkarpaciu po zapaści spowodowanej pandemią koronawirusa budzi się już do życia

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Józef Lonczak

Gospodarka na Podkarpaciu po zapaści spowodowanej pandemią koronawirusa budzi się już do życia

Józef Lonczak

Wreszcie lepsze wieści ekonomiczne, bo podkarpacka gospodarka odnotowała lepsze wyniki. W maju 2020 r. pojawiły się wzrosty. Zwiększyła się wartość produkcji sprzedanej przemysłu. Więcej też mieszkań przekazano do użytkowania i wzrosła sprzedaż hurtowa – informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

W związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa w kwietniu br., produkcja sprzedana przemysłu w województwie podkarpackim była niższa aż o około jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

Produkcja na Podkarpaciu zaczyna wzrastać

Jak w najnowszym komunikacie informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, produkcja sprzedana podkarpackiego przemysłu osiągnęła wartość 3568,8 mln zł i była o 27 proc. niższa w stosunku do maja 2019 roku. Patrząc uważnie na te dane, warto zauważyć, że spadek produkcji sprzedanej wystąpił w 20 działach przemysłu, ale na 31 występujących w woj. podkarpackim. Jeśli jednak porównać wartość produkcji sprzedanej w maju z poprzednim miesiącem to ta produkcja znacząco wzrosła, bo o 19,6 proc.

Bezrobocie na Podkarpaciu nieco wzrosło

Niezłe informacje płyną także z podkarpackiego rynku pracy. Otóż liczba zatrudnionych pozostała na zbliżonym poziomie. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 237,8 tys. osób. W porównaniu do kwietnia 2020 zmniejszyło się tylko o 1,5 proc. Jednak w porównaniu z majem 2019 r., jest ono oczywiście nieco mniejsze - o 4,6 proc.

Te spadki byłyby znacznie większe, gdyby nie wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa. Jednak i tak nie udało się utrzymać wszystkich miejsc pracy. W urzędach pracy zarejestrowanych było w maju br. 85,7 tys. osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,9 proc., tj. o 0,3 p.proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 0,9 p.proc. więcej w porównaniu z majem 2019 roku.

Nieźle ma się budownictwo mieszkaniowe

Zupełnie przyzwoite dane liczbowe za maj pokazuje budownictwo mieszkaniowe w regionie. Według wstępnych danych, w maju 2020 r., na Podkarpaciu przekazano do użytkowania 613 mieszkań – tj. aż o ponad jedną czwartą (o 25,4 proc.) więcej niż w tym samym okresie 2019 r. Tu nie należy wpadać w zachwyt, bo oddanie do użytku mieszkania to efekt poprzednich kilku lub kilkunastu miesięcy pracy.

W maju br., rozpoczęto budowę 872 mieszkań, aż o 45,8 proc. mniej, w porównaniu z majem 2019 r. i tu nie ma też z kolei powodu do wielkich zmartwień, ponieważ w maju transakcji kupna sprzedaży mieszkań było niewiele, więc deweloperzy też postanowili zaczekać z decyzjami o rozpoczęciu budowy.

Natomiast – jak wyliczyli statystycy - liczba mieszkań, na realizację których uzyskano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym wyniosła 1310, tj. o 16,1 proc. więcej niż w maju 2019 roku.

Ożywia się też handel

Nikogo także nie dziwi zbytnio fakt, że sprzedaż detaliczna w maju br., była o 12,8 porc. niższa w porównaniu z majem 2019 roku. Wysokie spadki zanotowano np. w sprzedaży prasy, książek, pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (aż o 55,8 proc.) oraz sprzedaży pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 37,8 proc.). Sprzedaż hurtowa w maju br. była o 29,7 proc. niższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku, ale już o 2,8 proc. wyższa niż w poprzednim miesiącu.

Lepsza koniunktura

Właściciele firm, pracownicy i konsumenci mają nadzieję, że probierze gospodarcze będą się teraz poprawiać. Świadczą o tym też najnowsze wskaźniki koniunktury gospodarczej. W czerwcu br. przedsiębiorcy już mniej pesymistycznie oceniali koniunkturę gospodarczą niż w maju. Największy wzrost ocen odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii. Tylko w sekcji informacja i komunikacja, Urząd Statystyczny w Rzeszowie odnotował spadek ocen koniunktury.

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.