Góry czy morze: gdzie jest taniej?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Izabela Krupa

Góry czy morze: gdzie jest taniej?

Izabela Krupa

Sprawdziliśmy. Ceny noclegów na Podhalu w okresie wakacyjnym są niższe niż nad polskim morzem.

Polacy, planując urlop, stoją przed częstym dylematem: morze czy góry? Gdzie zapłacę mniej? Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych z dwóch krańców Polski - w Zakopanem i w Sopocie.

Istotny dojazd

Jeśli chcemy dojechać na Podhale korzystając z komunikacji zbiorowej, czekają nas liczne przesiadki. Ani autobusem, ani pociągiem nie podróżuje się tu specjalnie komfortowo. Podróż pociągiem nad morze będzie natomiast przyjemniejsza - na północ dojedziemy popularnym pendolino.

Z kolei decydując się na podróż własnym samochodem, warto wyruszyć w środku tygodnia - najlepiej wieczorem, by uniknąć korków. Te męczą kierowców tak samo w górach, jak i nad morzem.

Więc, jeśli chodzi o wymagane pokłady cierpliwości, można uznać: remis.

Podróż samochodem to poza tym spory wydatek, niezależnie od obranego kierunku. Średnio trzeba liczyć ok. 40 zł za każde sto kilometrów. Czyli przykładowo - mając do pokonania 500 km, podróż samochodem w obie strony będzie nas kosztować ok. 400 zł. Sporo, szczególnie jeśli podróżujemy w jedną lub dwie osoby.

Morze w wakacje droższe

W popularnych kurortach nocleg będzie kosztować więcej niż w okolicznych miejscowościach. W Zakopanem w szczycie sezonu ceny za jedną dobę zaczynają się od 40 zł od osoby. W Sopocie jeszcze drożej - za mniej niż 50 zł nie znajdziemy wolnego łóżka.

W ostatnim czasie na Podhalu popularne stały się domki, w których może się zatrzymać pięć-sześć osób. Ceny za takie budynki zaczynają się od 300 zł za dobę. Z kolei nad morzem za apartamenty kilkuosobowe trzeba zapłacić znacznie więcej niż w górach. Za domek - co najmniej 450 zł.

Żeby wydać mniej niż w Zakopanem, można znaleźć kwaterę w okolicznych miejscowościach. Np. 15 km od Zakopanego, w Witowie, ceny za nocleg zaczynają się już od 25 zł za osobę. Także w wypadku opcji „poza kurortem” pobyt nad morzem jest droższy. Np. w Chwaszczynie, 20 km od Sopotu, ceny za nocleg rozpoczynają się od 35 zł.

A co z jedzeniem?

Tutaj wydaje się, że dwa kurorty - Zakopane i Sopot - remisują. I w restauracjach na popularnym Monciaku w Sopocie, i na Krupówkach w Zakopanem za danie mięsne dla jednej osoby zapłacimy ok. 25 zł. Na półlitrowy kufel piwa musimy wydać 9-10 zł.

To jednak ceny na głównych deptakach w obu turystycznych miastach. Posiłki w restauracjach poza centrum będą tańsze.

Izabela Krupa

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

s.k.a.sulwinska

Odkąd pojechałam pierwszy raz w góry, nie jest dla mnie istotne co jest tańsze, tylko to, że w górach o wiele bardziej mi się podoba. Jeżdżę tam co roku od lat i co roku mieszkam w tym czasie w apartamencie Montana w Zakopanem :)

Iza

Kocham góry - w szczególności, Zakopane! Zawsze, gdy tylko mam okazję, odwiedzam je... Większość czasu spędzam na szlakach, wieczory na Krupówkach... Nocuję zazwyczaj w apartamentach - rezerwuję je przez Mountain APARTMENTS (są stosunkowo tanie, zazwyczaj zlokalizowane nieopodal głównych atrakcji). Ich największym atutem jest to, że gwarantują niezależność, a ich ceny są zblizone do hotelowych!

tomasz

My mamy bliżej nad morze niż w góry, więc jeździmy do Laguna Marine w Ustce. Cenowo przyzwoicie za pobyt, a jest czysto i blisko do morza. Za rok też się tu wybierzemy, bo nie lubimy eksperymentować z nowymi miejscami, a tu znamy każdy kąt.

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.