Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Gronczewska

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba Fot. 123 RF
Anna Gronczewska

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba. Kruche, bez pęcherzyków płucnych, z niewykształconym mózgiem. To cud medycyny, że niektóre z nich się ratuje.

Agnieszka stoi nad łóżeczkiem, z którego uśmiecha się Marysia. Jej córeczka. To ostatni dzień dziewczynki w szpitalu. Boże Narodzenie spędzi w domu, z rodzicami i 10-letnim bratem.

Marysia powinna się urodzić dopiero dziś, 14 grudnia - mówi jej mama. - A ma już prawie dwa miesiące. Na świat przyszła 19 października.

Coś małego, coś jak człowiek

Agnieszka, niosąca pod swoim sercem Marysię, pierwszy raz do szpitala trafiła w lipcu. Były problemy, więc mimo że Agnieszka pochodzi z Dolnego Śląska, postanowiła leczyć się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w lipcu.

Przyjechała tu też w sierpniu.

A potem we wrześniu. Z tej wizyty już nie wyszła. To znaczy - wychodzi dopiero teraz.

Marysia urodziła się w 32. tygodniu ciąży. Ważyła niecały kilogram, miała 35 centymetrów długości.

- Zobaczyłam ją w inkubatorze - wspomina mama Marysi. - Leżał tam ręcznik, a na nim coś małego przypominającego człowieka. Byłam przerażona! Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak maleńka jest moja córeczka.

Nie brakowało problemów. Marysia miała kłopoty z brzuszkiem, nie trawiła, karmiono ją za pomocą kroplówek. Dziewczynce groziła operacja. Na szczęście wszystko się unormowało i zabieg nie był potrzebny.

- Dzieci mają tu cudowną opiekę! - mówi wzruszona Agnieszka. - To coś pięknego, co lekarze i pielęgniarki dla nich robią. Dzieciaki z kolei codziennie walczą o swoje życie. Moja Marysia waży już ponad dwa kilogramy. Wreszcie karmię ją sama.

Jeden z najlepszych

Klinika Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest jedną z najlepszych. Nie tylko w Polsce. Tu do zdrowia dochodzą noworodki, które przychodzą na świat kilka, a nawet kilkanaście tygodni wcześniej, niż powinny.

Przeczytaj historie dzieci z Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.