Wspomnienie Pawła Adamowicza

Gdańsk żegna swojego prezydenta. Tysiące ludzi w kondukcie żałobnym i Bazylice Mariackiej

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
red., TR, Natalia Grzybowska

Gdańsk żegna swojego prezydenta. Tysiące ludzi w kondukcie żałobnym i Bazylice Mariackiej

red., TR, Natalia Grzybowska

Piątkowy kondukt żałobny, w którym wzięło udział tysiące gdańszczan, odprowadził trumnę do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędą się główne uroczystości pogrzebowe.

Trasa konduktu wiodła obok miejsc istotnych dla zmarłego tragicznie samorządowca, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył. Podczas procesji chóralnie rozbrzmiewały dzwony kościoła św. Katarzyny, których tragicznie zmarły prezydent był wielkim orędownikiem i patronem.

Pierwszym punktem na trasie przemarszu było I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz. Następnie żałobnicy przeszli ulicami Łagiewniki, Stolarską i Mniszki, gdzie wychował się prezydent i gdzie do dziś mieszkają jego rodzice.

W kondukcie szedł m.in. mecenas Roman Nowosielski, adwokat i przyjaciel Pawła Adamowicza. Nowosielski podkreślił, że do konduktu idealnie pasowało określenie „ostatniego spaceru” Prezydenta ulicami jego ukochanego miasta.

Pawła Adamowicza żegnali także przedstawiciele Związku Miast Polskich. W sali BHP odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie związku, poczty sztandarowe poszczególnych samorządów asystowały przy ECS w czasie wyprowadzenia trumny Pawła Adamowicza.
Później orszak przeszedł obok pomnika króla Jana III Sobieskiego, ulicą Pańską, Węglarską, Kołodziejską i Piwną do Bazyliki Mariackiej, gdzie została odprawiona msza.

Gdańszczanie żegnają prezydenta w Bazylice Mariackiej
Karolina Misztal Kondukt żałobny z trumną śp. prezydenta Pawła Adamowicza z ECS do Bazyliki Mariackiej

Trumnę z ciałem Prezydenta do wnętrza Bazyliki wniosło sześciu prezydentów polskich miast: Warszawy Rafał Trzaskowski, Sopotu Jacek Karnowski, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Lublina Krzysztof Żuk i Poznania Jacek Jaśkowiak. Mszy św. przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź.

- Modlitwą Kościoła żegnamy dziś prezydenta Pawła Adamowicza - rozpoczął nabożeństwo. - Zwracamy się do jego najbliższych: małżonki, córek, rodziców, brata i przyjaciół. Niech Bóg otrze z waszych oczu każdą łzę. Wierzymy w wieczną szczęśliwość i nagrodę.

- Zmarły wypełnił przestrzeń naszego miasta swoją intensywną aktywnością, zwłaszcza jako włodarz - mówił w homilii biskup Zbigniew Zieliński. - Jak każdy gdańszczanin kochał Bazylikę Mariacką, w której spocznie. Niejednokrotnie zbiegały się nasze drogi. Byliśmy rówieśnikami, z tą różnicą, że w dniu, w którym on odszedł do wieczności, ja obchodziłem kolejne urodziny.

Gdańszczanie żegnają prezydenta w Bazylice Mariackiej
Karolina Misztal Trumna śp. Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Msza w intencji zmarłego

- Kwintesencją jego życia stały się jego ostatnie słowa i kwintesencją jego życia stali się gdańszczanie, żegnający się z jego trumną. Poprzez okoliczności tej śmierci jeszcze bardziej odkrywamy inny wymiar bożego miłosierdzia. Historia pokazuje, że nawet z największych dramatów człowiek potrafi wyprowadzić dobro. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Nawet zwycięstwa i upadki. Przyszliśmy tu na modlitwę, bo tu jest nadzieja wobec zmarłych i wobec nas, żyjących - dodał.

We mszy, oprócz najbliższej rodziny Pawła Adamowicza, udział wzięli m.in. były premier, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, marszałek województwa Mieczysław Struk, senatorowie, posłowie, samorządowcy, harcerze, organizacje pozarządowe, delegacje ze szkół, urzędnicy i mieszkańcy Gdańska.

Gdańszczanie żegnają prezydenta w Bazylice Mariackiej
Przemysław Świderski Trumna śp. Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Msza w intencji zmarłego

Każdy, kto nie zdążył pożegnać prezydenta w Europejskim Centrum Solidarności, miał szansę zrobić to jeszcze w Bazylice, która będzie zamknięta po północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. W nocy ciało prezydenta zostanie poddane kremacji.

Jutro Bazylika Mariacka będzie otwarta od godz. 10. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w południe. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do środka, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja. Nabożeństwo będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta.

W trakcie wydarzenia pisaliśmy:

Aktualizacja, godz. 19.50

Skończyła się msza święta. Uczestnicy mszy i mieszkańcy Gdańska oddają hołd zmarłemu. Żegnają go przechodząc obok trumny.

Aktualizacja, godz. 18.55

Homilię wygłasza biskup Zbigniew Zieliński.

Aktualizacja, godz. 18.35

Rozpoczyna się msza w intencji Pawła Adamowicza, której przewodniczy metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Aktualizacja, godz. 18.30

Wśród zebranych w Bazylice Mariackiej Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Bogdan Borusewicz, Mieczysław Struk.

Aktualizacja, godz. 18.23

Trumnę wewnątrz Bazyliki Mariackiej przejęli samorządowcy, wśród nich Jacek Karnowski, Jacek Jaśkowiak, Rafał Trzaskowski, Rafał Dutkiewicz, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk.

Aktualizacja, godz. 18.20

Trumna jest przenoszona do Bazyliki Mariackiej.

Aktualizacja, godz. 18.14

Poczty sztandarowe wchodzą do świątyni.

Aktualizacja, godz. 18.10

Kondukt skręca w ulicę Piwną prowadzącą do Bazyliki Mariackiej.

Aktualizacja, godz. 18.05

Limuzyna z trumną przejeżdża ulicą Pańską.

Aktualizacja, godz. 17.50

Limuzyna z trumną Prezydenta Adamowicza wjeżdża na Podwale Przedmiejskie.

Aktualizacja, godz. 17.35

Biją dzwony w całym mieście. Czoło konduktu doszło już w okolice Hali Targowej.


Aktualizacja, godz. 17.30

Wielotysięczny tłum idzie w kondukcie. Dołączają do niego osoby, które stały na chodnikach.

Gdańszczanie żegnają prezydenta w Bazylice Mariackiej
Karolina Misztal Kondukt żałobny z trumną śp. prezydenta Pawła Adamowicza z ECS do Bazyliki Mariackiej

Trasa wyprowadzenia trumny z ECS do Bazyliki Mariackiej

piątek, 18.01.2019 godz. 17

Pochód podąża ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Staromiejska, Pańska, Węglarska, Piwna.

Trasa konduktu żałobnego jest drogą związaną z życiem zmarłego.

- Kondukt żałobny minie I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał prezydent, przejdzie obok ul. Miniszki, na której znajduje się mieszkanie, gdzie się wychował - mówiła Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska – Przejdzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 50, do której również uczęszczał. Minie kościół św. Mikołaja, gdzie został ochrzczony oraz skręci przy Baszcie Jacek, w pobliżu placu z Pomnikiem Jana III Sobieskiego, gdzie prezydent Adamowicz uczestniczył w manifestacjach Ruchu Młodej Polski. Następnie ulicą Piwną podejdzie pod wejście główne Bazyliki.

Wzdłuż trasy konduktu dla pieszych będą dostępne tylko chodniki, zaś jezdnią będzie poruszał się kondukt żałobny. Po wniesieniu trumny do bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza święta i trumna zostanie wystawiona do godziny 24.00.

Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon „Katarzyna”, następnie dołączy pięć pozostałych dzwonów kołysanych.

Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon „Pokój i Pojednanie”.

Msza w Bazylice Mariackiej

piątek, 18.01.2019 roku, godz. 18

W piątek wieczorem w świątyni odbędzie się msza święta. Do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.

red., TR, Natalia Grzybowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.