Jacek Klein

Fundacja FREE. Wsparcie na rzecz ekoenergii [ROZMOWA]

Damian Mucha Fot. Materiały prasowe Damian Mucha
Jacek Klein

O Fundacji Rozwiązań Ekoenergetycznych FREE, jej celach i obszarach działalności rozmawiamy z jej prezesem Damianem Muchą.

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza sześć lat temu powołała do życia fundację FREE. W jakim celu?
Cel jest jednocześnie prosty, ale też obszerny. Chodzi o podniesienie świadomości i propagowanie wiedzy o ekoenergetyce. Głównie nasze działania skierowane są do przedsiębiorców i samorządów, ale docieramy do wszystkich mieszkańców, również tych najmłodszych, zresztą nie tylko z Pomorza. Wiedza ta przełoży się na bardziej efektywne, a więc oszczędne korzystanie z energii oraz sięganie po odnawialne źródła energii.

Jak to wygląda w praktyce?
Jednym z pierwszych naszych przedsięwzięć było stworzenie mobilnego, pokazowego modelu ekoenergetycznego. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z Energą SA i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Domek wyposażony był w pompę ciepła, kolektory słoneczne, turbinę wiatrową i ogniwa fotowoltaiczne. Z modelowym domem zawitaliśmy do wielu miejscowości regionu, pokazując go firmom, samorządom czy uczniom szkół. W ten sposób mogli poznać zalety zastosowania ekoenergetyki w praktyce.

Inspirujemy, współtworzymy projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii, poszanowania energii, optymalizacji jej kosztów, ekologii i ochrony środowiska. Obecnie spory zakres naszej działalności związany jest z usługami eksperckimi


Można skorzystać z wiedzy ekspertów z zakresu ekoenergetyki czy realizacji projektów inwestycyjnych w zgodzie ze środowiskiem?

Oczywiście, tak. Inspirujemy, współtworzymy projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii, poszanowania energii, optymalizacji jej kosztów, ekologii i ochrony środowiska. Obecnie spory zakres naszej działalności związany jest z usługami eksperckimi. Można do nas się zgłosić i zasięgnąć opinii o ekonomiczno-energetycznej efektywności planowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych. Możemy wykonać audyt przemysłowy, do którego zobowiązane są wszystkie podmioty zatrudniające ponad 250 osób, certyfikację energetyczną, przygotować projekty ekoenergetyczne, również z wykorzystaniem funduszy unijnych. Nasi eksperci służą wsparciem i doradztwem we wdrażaniu nowoczesnych ekotechnologii - transferze wiedzy i technologii w oparciu o doświadczenia krajowe i zagraniczne. Oczywiście, nadal zajmujemy się edukacją ekologiczną i energetyczną we współpracy z uczelniami, szkołami, samorządami lokalnymi, instytucjami centralnymi. Staramy się także stwarzać warunki dialogu np. dla stron będących bezpośrednimi czy pośrednimi uczestnikami, beneficjentami procesu inwestycyjnego.

Często stron o przeciwstawnych celach.

Tak jak inwestor ekolog. Często nie do pogodzenia. Zorganizowaliśmy kilka lat temu ECOdialog, dwudniowe wydarzenie - konferencję pod patronatem pomorskiego marszałka i ministra środowiska, swobodne spotkanie dla dialogu i wymiany doświadczeń. Zamierzenie jest takie, aby nawiązać dialog jeszcze przed wszczęciem ścieżki sądowo-administracyjnej, tak częstej zwłaszcza przy dużych inwestycjach. Efektywna komunikacja, propozycje rozwiązania konfliktowych kwestii, przekazanie wiedzy o swoich zamierzeniach pozwala na osiągnięcie konsensusu. Kontynuujemy projekt i cały czas stwarzamy warunki do dialogu. Nasze działania zostały docenione przez Ministerstwo Środowiska. Zostaliśmy wybrani na organizatora wysłuchań publicznych w ramach programu „Porozmawiajmy o łupkach”, jak również realizując pierwszy ogólnopolski program w zakresie dialogu społecznego „Razem o łupkach”. Kilka lat temu ten temat był bardzo popularny w związku z wieloma inwestycjami związanymi z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu z formacji łupkowych w kraju. Wysłuchania były częścią projektu Ministerstwa Środowiska edukującego o technologii eksploatacji łupków, jej oddziaływaniu.
Fundacja działa zatem na polu edukacyjnym, konsyliacyjnym, partycypacyjnym z wieloma środowiskami oraz doradczym, oferując wsparcie w zakresie oceny, opiniowania, przygotowań projektu związanego z ekoenergetyką, efektywnością energetyczną czy bioróżnorodnością.
Z naszą działalnością można zapoznać się na stronie www.free-gda.pl.

Jacek Klein

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.